Valresultat Älvsbyn 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Älvsbyn med 54,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,5 %). Valdeltagandet var 85,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Älvsbyn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,3 %
- Röstberättigade
- 6 639
- Avgivna röster
- 5 661
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2010 i Älvsbyn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 073 | 54,7 % |
| VVänsterpartiet | 659 | 11,7 % |
| MModeraterna | 608 | 10,8 % |
| CCenterpartiet | 347 | 6,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 292 | 5,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 223 | 4,0 % |
| KDKristdemokraterna | 196 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 154 | 2,7 % |
| Övriga partier | 71 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2010 i Älvsbyn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 352 | 43,0 % |
| NSNS | 993 | 18,2 % |
| VVänsterpartiet | 640 | 11,7 % |
| CCenterpartiet | 422 | 7,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 311 | 5,7 % |
| MModeraterna | 242 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 178 | 3,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 138 | 2,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 114 | 2,1 % |
| PPPiratpartiet | 58 | 1,1 % |
| Övriga partier | 20 | 0,4 % |
Kommunvalet 2010 i Älvsbyn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 195 | 39,5 % |
| CCenterpartiet | 1 076 | 19,4 % |
| VVänsterpartiet | 974 | 17,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 541 | 9,7 % |
| KDKristdemokraterna | 194 | 3,5 % |
| NSNS | 165 | 3,0 % |
| PPPiratpartiet | 111 | 2,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 104 | 1,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 97 | 1,7 % |
| MModeraterna | 93 | 1,7 % |
| Övriga partier | 2 | 0,0 % |
Partiernas utveckling i Älvsbyn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Älvsbyn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har SD gjort (+3,7 procentenheter).
- S
- V
- M
- C
- SD
- L
- KD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 56,6 % | 54,7 % | 53,5 % | 44,8 % | 43,2 % | 41,6 % |
| V | 11,2 % | 11,7 % | 9,2 % | 10,7 % | 6,1 % | 6,0 % |
| M | 7,7 % | 10,8 % | 8,1 % | 8,6 % | 13,3 % | 16,8 % |
| C | 8,6 % | 6,2 % | 6,1 % | 9,0 % | 6,6 % | 5,1 % |
| SD | 1,5 % | 5,2 % | 12,8 % | 16,6 % | 20,5 % | 18,3 % |
| L | 3,1 % | 4,0 % | 2,7 % | 3,0 % | 2,3 % | 2,6 % |
| KD | 4,7 % | 3,5 % | 3,2 % | 4,6 % | 5,4 % | 5,5 % |
| MP | 2,1 % | 2,7 % | 2,2 % | 1,2 % | 1,5 % | 2,3 % |
| Övr | 4,5 % | 1,3 % | 2,3 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 80,9 % | 85,3 % | 84,9 % | 85,4 % | 83,3 % | 83,3 % |
Valdeltagande i Älvsbyn 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Älvsbyn 2010
Så skiljer sig Älvsbyn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 54,7 % i Älvsbyn mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 24,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +24,0
- V +6,1
Svagare än i riket
- M −19,2
- MP −4,6
- FP −3,1
- KD −2,1
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Älvsbyn, från 1,5 % till 5,2 % (+3,7 procentenheter). Störst tapp gjorde SJVP, som gick från 2,6 % till 0,0 % (−2,6).
- SD +3,7
- M +3,1
- SJVP −2,6
- C −2,4
- S −2,0
- KD −1,2
- FP +0,9
- MP +0,7
Valdeltagande i Älvsbyn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,3 %, vilket är 0,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Älvsbyn på plats 96 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Älvsbyn är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,6 % i Älvsbyns N till 85,7 % i Älvsbyns V.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Älvsbyns N (59,5 %) och sitt svagaste i Älvsbyns Ö (50,4 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Älvsbyn är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 39,5 % i kommunvalet mot 54,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 15,1 procentenheter.
- S −15,1
- C +13,2
- M −9,1
- V +5,8
- FP +5,8
- SD −3,3
- KD +0,0
Största parti i Älvsbyn sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Älvsbyn i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 41,6 % | 83,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 43,2 % | 83,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 44,8 % | 85,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 53,5 % | 84,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 54,7 % | 85,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 56,6 % | 80,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Älvsbyn 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Älvsbyn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Vidsel | S | 51,4 % | S | 35,3 % | 84,1 % |
| Älvsbyns N | S | 59,5 % | S | 43,7 % | 75,6 % |
| Älvsbyns V | S | 58,0 % | S | 43,6 % | 85,7 % |
| Älvsbyns Ö | S | 50,4 % | S | 35,4 % | 85,1 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2010 · Alla kommuner 2010