Valresultat Jokkmokk 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Jokkmokk med 52,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (47,0 %). Valdeltagandet var 81,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Jokkmokk ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,1 %
- Röstberättigade
- 4 183
- Avgivna röster
- 3 391
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2010 i Jokkmokk
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 764 | 52,6 % |
| MModeraterna | 455 | 13,6 % |
| VVänsterpartiet | 348 | 10,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 259 | 7,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 169 | 5,0 % |
| CCenterpartiet | 128 | 3,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 123 | 3,7 % |
| KDKristdemokraterna | 65 | 1,9 % |
| Övriga partier | 40 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2010 i Jokkmokk
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 511 | 46,3 % |
| NSNS | 567 | 17,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 305 | 9,3 % |
| VVänsterpartiet | 276 | 8,5 % |
| MModeraterna | 193 | 5,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 182 | 5,6 % |
| CCenterpartiet | 92 | 2,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 40 | 1,2 % |
| Övriga partier | 99 | 3,0 % |
Kommunvalet 2010 i Jokkmokk
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 599 | 47,0 % |
| VVänsterpartiet | 390 | 11,5 % |
| FJKFJK | 310 | 9,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 283 | 8,3 % |
| SVSV | 267 | 7,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 252 | 7,4 % |
| MModeraterna | 141 | 4,1 % |
| CCenterpartiet | 116 | 3,4 % |
| Övriga partier | 45 | 1,3 % |
Partiernas utveckling i Jokkmokk 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Jokkmokk i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (+4,2 procentenheter).
- S
- M
- V
- MP
- L
- C
- SD
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,4 % | 52,6 % | 48,5 % | 40,3 % | 34,2 % | 33,6 % |
| M | 10,5 % | 13,6 % | 9,1 % | 8,3 % | 9,9 % | 11,8 % |
| V | 14,6 % | 10,4 % | 9,7 % | 14,6 % | 9,2 % | 7,4 % |
| MP | 6,3 % | 7,7 % | 9,5 % | 7,1 % | 11,8 % | 14,4 % |
| L | 5,9 % | 5,0 % | 3,2 % | 2,7 % | 2,0 % | 2,9 % |
| C | 5,4 % | 3,8 % | 2,4 % | 5,2 % | 4,4 % | 3,8 % |
| SD | 1,0 % | 3,7 % | 12,8 % | 16,8 % | 22,5 % | 17,5 % |
| KD | 2,3 % | 1,9 % | 1,3 % | 3,9 % | 4,5 % | 6,5 % |
| Övr | 5,5 % | 1,2 % | 3,6 % | 1,1 % | 1,5 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 76,4 % | 81,1 % | 81,7 % | 83,4 % | 81,6 % | 80,0 % |
Valdeltagande i Jokkmokk 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Jokkmokk 2010
Så skiljer sig Jokkmokk från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 52,6 % i Jokkmokk mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 22,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +22,0
- V +4,8
- MP +0,4
Svagare än i riket
- M −16,5
- KD −3,7
- C −2,7
- SD −2,0
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Socialdemokraterna mest i Jokkmokk, från 48,4 % till 52,6 % (+4,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 14,6 % till 10,4 % (−4,2).
- S +4,2
- V −4,2
- M +3,0
- SD +2,6
- SJVP −2,1
- C −1,6
- MP +1,4
- JL −1,1
Valdeltagande i Jokkmokk
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 81,1 %, vilket är 3,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Jokkmokk på plats 260 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Jokkmokk är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,3 % i Porjus till 82,8 % i Vuollerim.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vuollerim (61,5 %) och sitt svagaste i Jokkmokks Västra (48,4 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Jokkmokk är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 4,1 % i kommunvalet mot 13,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,4 procentenheter.
- M −9,4
- S −5,7
- SD −2,8
- FP +2,4
- V +1,1
- MP +0,6
- C −0,4
Största parti i Jokkmokk sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Jokkmokk i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,6 % | 80,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,2 % | 81,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 40,3 % | 83,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 48,5 % | 81,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 52,6 % | 81,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,4 % | 76,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Jokkmokk 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Jokkmokk. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Jokkmokks Västra | S | 48,4 % | S | 43,7 % | 76,7 % |
| Jokkmokks Östra | S | 52,5 % | S | 46,9 % | 77,4 % |
| Porjus | S | 52,4 % | S | 52,4 % | 74,3 % |
| Vuollerim | S | 61,5 % | S | 51,7 % | 82,8 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2010 · Alla kommuner 2010