Valresultat Jokkmokk 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Jokkmokk med 33,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,7 %). Valdeltagandet var 80,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Jokkmokk ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.

Se Jokkmokk på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
80,0 %
Röstberättigade
3 664
Avgivna röster
2 930
Län
Norrbottens län

Riksdagsvalet 2026 i Jokkmokk

Riksdagsvalet 2026 i Jokkmokk: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna96933,6 %
SDSverigedemokraterna50317,5 %
MPMiljöpartiet de gröna41514,4 %
MModeraterna34011,8 %
VVänsterpartiet2137,4 %
KDKristdemokraterna1886,5 %
CCenterpartiet1103,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)832,9 %
Övriga partier602,1 %

Regionvalet 2026 i Jokkmokk

Regionvalet 2026 i Jokkmokk: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna97334,1 %
MPMiljöpartiet de gröna41114,4 %
MModeraterna39013,7 %
SjukvSjukvårdspartiet33711,8 %
SDSverigedemokraterna2639,2 %
VVänsterpartiet2047,1 %
KDKristdemokraterna1485,2 %
CCenterpartiet923,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)301,1 %
Övriga partier90,3 %

Kommunvalet 2026 i Jokkmokk — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Jokkmokk har 23 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 7 mandat (+1 sedan 2022), följt av Miljöpartiet med 5 och Moderaterna med 4.

Kommunvalet 2026 i Jokkmokk: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna81227,7 %7(+1)
MPMiljöpartiet de gröna65622,4 %5(+1)
MModeraterna49016,7 %4(+1)
FJKFramtid i Jokkmokks kommun38513,2 %3(−1)
VVänsterpartiet2006,8 %2(±0)
SDSverigedemokraterna1505,1 %1(−1)
SVSamernas Väl1444,9 %1(−1)
KDKristdemokraterna722,5 %
Övriga partier180,6 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Jokkmokk 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Jokkmokk i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−5,1 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • MP
  • M
  • V
  • KD
  • C
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Jokkmokk per valår
Parti200620102014201820222026
S48,4 %52,6 %48,5 %40,3 %34,2 %33,6 %
SD1,0 %3,7 %12,8 %16,8 %22,5 %17,5 %
MP6,3 %7,7 %9,5 %7,1 %11,8 %14,4 %
M10,5 %13,6 %9,1 %8,3 %9,9 %11,8 %
V14,6 %10,4 %9,7 %14,6 %9,2 %7,4 %
KD2,3 %1,9 %1,3 %3,9 %4,5 %6,5 %
C5,4 %3,8 %2,4 %5,2 %4,4 %3,8 %
L5,9 %5,0 %3,2 %2,7 %2,0 %2,9 %
Övr5,5 %1,2 %3,6 %1,1 %1,5 %2,1 %
Valdeltagande76,4 %81,1 %81,7 %83,4 %81,6 %80,0 %

Valdeltagande i Jokkmokk 2006–2026

Kommunen mot länet (Norrbotten).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Jokkmokk 2026

Så skiljer sig Jokkmokk från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Miljöpartiet, som fick 14,4 % i Jokkmokk mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 8,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • MP +8,3
  • S +5,6
  • KD +0,4

Svagare än i riket

  • M −8,1
  • C −3,2
  • L −2,5
  • V −1,0

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Miljöpartiet mest i Jokkmokk, från 11,8 % till 14,4 % (+2,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 22,5 % till 17,5 % (−5,1).

  • SD −5,1
  • MP +2,6
  • KD +2,1
  • M +1,9
  • V −1,8
  • L +0,9
  • C −0,6
  • S −0,6

Valdeltagande i Jokkmokk

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 80,0 %, vilket är 4,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Jokkmokk på plats 277 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Jokkmokk är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 71,4 % i Porjus till 77,6 % i Vuollerim.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vuollerim (45,0 %) och sitt svagaste i Jokkmokks Västra (28,9 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Jokkmokk är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 5,1 % i kommunvalet mot 17,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,3 procentenheter.

  • SD −12,3
  • MP +8,0
  • S −5,9
  • M +4,9
  • KD −4,1
  • C −3,5
  • V −0,6

Största parti i Jokkmokk sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Jokkmokk i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Jokkmokk per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna33,6 %80,0 %
2022Socialdemokraterna34,2 %81,6 %
2018Socialdemokraterna40,3 %83,4 %
2014Socialdemokraterna48,5 %81,7 %
2010Socialdemokraterna52,6 %81,1 %
2006Socialdemokraterna48,4 %76,4 %

Valresultat per valdistrikt i Jokkmokk 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Jokkmokk. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Jokkmokk, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Jokkmokks VästraS28,9 %MP27,9 %75,8 %
Jokkmokks ÖstraS33,9 %S26,2 %74,6 %
PorjusS36,1 %M48,8 %71,4 %
VuollerimS45,0 %S38,0 %77,6 %

Utforska valdistrikten i Jokkmokk på kartan

Fler kommuner i Norrbottens län

Hela valresultatet för Norrbottens län 2026 · Alla kommuner 2026