Valresultat Piteå 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Piteå med 42,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,1 %). Valdeltagandet var 86,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Piteå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 27 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,9 %
- Röstberättigade
- 33 537
- Avgivna röster
- 29 138
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2026 i Piteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 277 | 42,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 458 | 15,5 % |
| MModeraterna | 4 424 | 15,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 884 | 6,5 % |
| CCenterpartiet | 1 702 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 681 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 041 | 3,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 865 | 3,0 % |
| Övriga partier | 470 | 1,6 % |
Regionvalet 2026 i Piteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 265 | 39,6 % |
| MModeraterna | 4 389 | 15,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 116 | 10,9 % |
| SjukvSjukvårdspartiet | 2 468 | 8,7 % |
| CCenterpartiet | 2 261 | 7,9 % |
| VVänsterpartiet | 2 132 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 603 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 746 | 2,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 356 | 1,3 % |
| Övriga partier | 128 | 0,4 % |
Kommunvalet 2026 i Piteå — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Piteå har 51 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 19 mandat (−3 sedan 2022), följt av Moderaterna med 9 och Centerpartiet med 6.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 372 | 36,1 % | 19(−3) |
| MModeraterna | 5 113 | 17,8 % | 9(+1) |
| CCenterpartiet | 3 568 | 12,4 % | 6(+1) |
| SDSverigedemokraterna | 3 111 | 10,8 % | 6(+1) |
| VVänsterpartiet | 2 335 | 8,1 % | 4(−1) |
| KDKristdemokraterna | 1 554 | 5,4 % | 3(+1) |
| SjukvSjukvårdspartiet | 1 035 | 3,6 % | 2(+1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 876 | 3,0 % | 2(+1) |
| SLSkol och Landsbygdspartiet | 369 | 1,3 % | 0(−2) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 339 | 1,2 % | |
| Övriga partier | 81 | 0,3 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Piteå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Piteå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−5,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- C
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 56,9 % | 56,4 % | 53,6 % | 47,5 % | 48,0 % | 42,6 % |
| SD | 0,8 % | 2,4 % | 7,6 % | 11,8 % | 16,1 % | 15,5 % |
| M | 10,5 % | 13,9 % | 11,6 % | 11,8 % | 12,8 % | 15,4 % |
| V | 8,4 % | 8,0 % | 8,0 % | 10,6 % | 6,9 % | 6,5 % |
| C | 7,1 % | 4,9 % | 5,0 % | 7,5 % | 6,0 % | 5,9 % |
| KD | 5,0 % | 4,0 % | 3,5 % | 4,8 % | 4,0 % | 5,8 % |
| MP | 3,7 % | 5,3 % | 4,6 % | 2,4 % | 3,0 % | 3,6 % |
| L | 4,0 % | 4,2 % | 2,9 % | 2,5 % | 2,0 % | 3,0 % |
| Övr | 3,6 % | 0,9 % | 3,2 % | 1,1 % | 1,1 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 85,0 % | 88,5 % | 88,8 % | 89,8 % | 87,7 % | 86,9 % |
Valdeltagande i Piteå 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Piteå 2026
Så skiljer sig Piteå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 42,6 % i Piteå mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 14,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 1 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +14,6
Svagare än i riket
- M −4,5
- MP −2,5
- L −2,3
- SD −2,0
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Piteå, från 12,8 % till 15,4 % (+2,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 48,0 % till 42,6 % (−5,4).
- S −5,4
- M +2,5
- KD +1,8
- L +1,0
- SD −0,7
- MP +0,6
- V −0,4
- C −0,1
Valdeltagande i Piteå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,9 %, vilket är 2,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Piteå på plats 66 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Piteå är indelad i 27 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,7 % i Öjebyn Centrala till 91,0 % i Djupviken Södra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Häggholmen Östra (57,7 %) och sitt svagaste i Sjulsmark Alterdalen Sikfors (31,9 %). Partiet var största parti i samtliga 27 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Piteå är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 36,1 % i kommunvalet mot 42,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,6 procentenheter.
- S −6,6
- C +6,5
- SD −4,7
- M +2,4
- L −1,8
- V +1,6
- MP −0,6
- KD −0,4
Största parti i Piteå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Piteå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 42,6 % | 86,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 48,0 % | 87,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 47,5 % | 89,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 53,6 % | 88,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 56,4 % | 88,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 56,9 % | 85,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Piteå 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 27 valdistrikten i Piteå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Backen Annelund | S | 44,9 % | S | 39,5 % | 85,7 % |
| Backen Källbo | S | 44,7 % | S | 39,6 % | 83,2 % |
| Bergsviken Västra | S | 45,4 % | S | 36,9 % | 89,5 % |
| Bergsviken Östra | S | 46,5 % | S | 41,3 % | 85,7 % |
| Blåsmark Hemmingsmark | S | 44,4 % | C | 31,2 % | 90,3 % |
| Djupviken Norra | S | 39,0 % | S | 37,0 % | 79,3 % |
| Djupviken Södra | S | 40,2 % | S | 37,4 % | 91,0 % |
| Hortlax | S | 42,4 % | S | 34,1 % | 88,3 % |
| Häggholmen Västra | S | 53,9 % | S | 45,7 % | 82,0 % |
| Häggholmen Östra | S | 57,7 % | S | 48,1 % | 80,3 % |
| Jävre | S | 43,0 % | S | 32,7 % | 91,0 % |
| Klubbgärdet | S | 36,3 % | S | 33,0 % | 85,0 % |
| Munksund Norra | S | 47,5 % | S | 40,2 % | 84,9 % |
| Munksund Södra | S | 42,6 % | S | 35,0 % | 87,1 % |
| Norrmalm | S | 46,1 % | S | 40,1 % | 87,2 % |
| Pitholm | S | 44,3 % | S | 36,8 % | 86,0 % |
| Porsnäs Västra | S | 39,3 % | S | 30,4 % | 85,2 % |
| Porsnäs Östra | S | 39,8 % | S | 35,7 % | 86,3 % |
| Roknäs Lillpite Markbygden | S | 35,2 % | S | 29,5 % | 81,1 % |
| Rosvik | S | 34,9 % | S | 26,3 % | 86,7 % |
| Sjulnäs Böle | S | 41,2 % | S | 33,1 % | 88,1 % |
| Sjulsmark Alterdalen Sikfors | S | 31,9 % | S | 26,4 % | 84,4 % |
| Strömnäs | S | 37,0 % | S | 35,0 % | 84,8 % |
| Svensbyn | S | 40,8 % | S | 30,4 % | 89,9 % |
| Öjebyn Centrala | S | 45,0 % | S | 37,7 % | 78,7 % |
| Öjebyn Norra | S | 44,9 % | S | 38,5 % | 79,5 % |
| Öjebyn Södra | S | 46,4 % | S | 38,3 % | 82,8 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2026 · Alla kommuner 2026