Valresultat Pajala 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Pajala med 31,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Vänsterpartiet flest röster (31,5 %). Valdeltagandet var 78,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Pajala ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.

Se Pajala på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
78,9 %
Röstberättigade
4 441
Avgivna röster
3 503
Län
Norrbottens län

Riksdagsvalet 2026 i Pajala

Riksdagsvalet 2026 i Pajala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 08131,3 %
SDSverigedemokraterna85124,6 %
VVänsterpartiet50414,6 %
MModeraterna35610,3 %
KDKristdemokraterna2998,6 %
CCenterpartiet1273,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)822,4 %
MPMiljöpartiet de gröna802,3 %
Övriga partier782,3 %

Regionvalet 2026 i Pajala

Regionvalet 2026 i Pajala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
VVänsterpartiet81023,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna79723,3 %
SDSverigedemokraterna49714,5 %
KDKristdemokraterna43812,8 %
SjukvSjukvårdspartiet38011,1 %
MModeraterna2687,8 %
CCenterpartiet1514,4 %
Övriga partier842,5 %

Kommunvalet 2026 i Pajala — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Pajala har 21 mandat. Vänsterpartiet fick flest, 7 mandat (+3 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 4 och Centerpartiet med 3.

Kommunvalet 2026 i Pajala: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
VVänsterpartiet1 11231,5 %7(+3)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna61417,4 %4(−2)
CCenterpartiet58216,5 %3(+2)
KDKristdemokraterna52014,7 %3(±0)
SDSverigedemokraterna2898,2 %2(+1)
MModeraterna2126,0 %1(±0)
SjukvSjukvårdspartiet1313,7 %1(±0)
Övriga partier661,9 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Pajala 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Pajala i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,0 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • V
  • M
  • KD
  • C
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Pajala per valår
Parti200620102014201820222026
S46,1 %51,3 %46,2 %37,7 %35,3 %31,3 %
SD1,3 %3,9 %11,4 %16,5 %23,3 %24,6 %
V23,2 %18,8 %17,9 %20,0 %15,1 %14,6 %
M9,9 %12,6 %9,5 %9,4 %9,6 %10,3 %
KD5,7 %5,5 %5,3 %7,4 %8,3 %8,6 %
C4,7 %3,2 %3,3 %5,1 %3,5 %3,7 %
L2,1 %2,1 %1,6 %1,5 %1,5 %2,4 %
MP1,9 %2,1 %2,3 %1,4 %2,1 %2,3 %
Övr5,1 %0,4 %2,6 %1,1 %1,3 %2,3 %
Valdeltagande74,3 %81,5 %80,9 %81,4 %79,5 %78,9 %

Valdeltagande i Pajala 2006–2026

Kommunen mot länet (Norrbotten).

7075808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Pajala 2026

Så skiljer sig Pajala från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Moderaterna, som fick 10,3 % i Pajala mot 19,9 % i hela landet — en skillnad på 9,6 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +7,1
  • V +6,2
  • S +3,2
  • KD +2,5

Svagare än i riket

  • M −9,6
  • MP −3,8
  • C −3,4
  • L −3,0

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Sverigedemokraterna mest i Pajala, från 23,3 % till 24,6 % (+1,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 35,3 % till 31,3 % (−4,0).

  • S −4,0
  • SD +1,3
  • L +0,9
  • M +0,7
  • V −0,5
  • KD +0,3
  • C +0,2
  • MP +0,2

Valdeltagande i Pajala

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 78,9 %, vilket är 6,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Pajala på plats 283 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Pajala är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 71,0 % i Junosuando - Tärendö till 74,5 % i Korpilombolo.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Junosuando - Tärendö (35,3 %) och sitt svagaste i Korpilombolo (26,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 1 av 4 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Pajala är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 31,5 % i kommunvalet mot 14,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 17,0 procentenheter.

  • V +17,0
  • SD −16,4
  • S −13,8
  • C +12,8
  • KD +6,1
  • M −4,3

Största parti i Pajala sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Pajala i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Pajala per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,3 %78,9 %
2022Socialdemokraterna35,3 %79,5 %
2018Socialdemokraterna37,7 %81,4 %
2014Socialdemokraterna46,2 %80,9 %
2010Socialdemokraterna51,3 %81,5 %
2006Socialdemokraterna46,1 %74,3 %

Valresultat per valdistrikt i Pajala 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Pajala. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Pajala, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Junosuando - TärendöS35,3 %C29,4 %71,0 %
KorpilomboloSD29,5 %KD36,0 %74,5 %
Pajala norraS29,2 %V48,6 %72,2 %
Pajala södraS34,8 %V44,3 %72,4 %

Utforska valdistrikten i Pajala på kartan

Fler kommuner i Norrbottens län

Hela valresultatet för Norrbottens län 2026 · Alla kommuner 2026