Valresultat Pajala 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Pajala med 46,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (40,1 %). Valdeltagandet var 74,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Pajala ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 74,3 %
- Röstberättigade
- 5 319
- Avgivna röster
- 3 954
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2006 i Pajala
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 801 | 46,1 % |
| VVänsterpartiet | 905 | 23,2 % |
| MModeraterna | 385 | 9,9 % |
| KDKristdemokraterna | 222 | 5,7 % |
| CCenterpartiet | 184 | 4,7 % |
| SJVPSJVP | 162 | 4,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 82 | 2,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 76 | 1,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 50 | 1,3 % |
| Övriga partier | 38 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2006 i Pajala
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 458 | 37,1 % |
| VVänsterpartiet | 792 | 20,2 % |
| NSNS | 623 | 15,9 % |
| MModeraterna | 248 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 240 | 6,1 % |
| ÖVRövriga partier | 229 | 5,8 % |
| CCenterpartiet | 157 | 4,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 111 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 55 | 1,4 % |
| Övriga partier | 13 | 0,3 % |
Kommunvalet 2006 i Pajala
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 653 | 40,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 013 | 24,6 % |
| NSNS | 457 | 11,1 % |
| KDKristdemokraterna | 299 | 7,2 % |
| MModeraterna | 262 | 6,4 % |
| CCenterpartiet | 169 | 4,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 125 | 3,0 % |
| ÖVRövriga partier | 80 | 1,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 56 | 1,4 % |
| Övriga partier | 10 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Pajala 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Pajala i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- V
- M
- KD
- C
- SJVP
- Övr
- L
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,1 % | 51,3 % | 46,2 % | 37,7 % | 35,3 % | 31,3 % |
| V | 23,2 % | 18,8 % | 17,9 % | 20,0 % | 15,1 % | 14,6 % |
| M | 9,9 % | 12,6 % | 9,5 % | 9,4 % | 9,6 % | 10,3 % |
| KD | 5,7 % | 5,5 % | 5,3 % | 7,4 % | 8,3 % | 8,6 % |
| C | 4,7 % | 3,2 % | 3,3 % | 5,1 % | 3,5 % | 3,7 % |
| SJVP | 4,1 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % |
| Övr | 2,3 % | 4,3 % | 13,9 % | 17,5 % | 24,6 % | 26,9 % |
| L | 2,1 % | 2,1 % | 1,6 % | 1,5 % | 1,5 % | 2,4 % |
| MP | 1,9 % | 2,1 % | 2,3 % | 1,4 % | 2,1 % | 2,3 % |
| Valdeltagande | 74,3 % | 81,5 % | 80,9 % | 81,4 % | 79,5 % | 78,9 % |
Valdeltagande i Pajala 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Pajala 2006
Så skiljer sig Pajala från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Vänsterpartiet, som fick 23,2 % i Pajala mot 5,8 % i hela landet — en skillnad på 17,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- V +17,3
- S +10,9
- SJVP +3,9
Svagare än i riket
- M −16,2
- FP −5,4
- MP −3,2
- C −3,2
Valdeltagande i Pajala
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 74,3 %, vilket är 6,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Pajala på plats 278 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Pajala är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 63,7 % i Muodoslompolo till 77,6 % i Korpilombolo.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Korpilombolo (59,4 %) och sitt svagaste i Pajala (40,0 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Pajala är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 40,1 % i kommunvalet mot 46,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,0 procentenheter.
- S −6,0
- M −3,5
- KD +1,6
- V +1,4
- C −0,6
Största parti i Pajala sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Pajala i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,3 % | 78,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 79,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,7 % | 81,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 46,2 % | 80,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 51,3 % | 81,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 46,1 % | 74,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Pajala 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Pajala. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Junosuando-Kangos | S | 51,0 % | S | 37,3 % | 77,2 % |
| Kaunisvaara | S | 41,3 % | V | 39,8 % | 74,4 % |
| Korpilombolo | S | 59,4 % | S | 53,2 % | 77,6 % |
| Muodoslompolo | S | 52,4 % | S | 49,2 % | 63,7 % |
| Pajala | S | 40,0 % | S | 38,4 % | 72,9 % |
| Tärendö | S | 44,7 % | S | 33,8 % | 75,7 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2006 · Alla kommuner 2006