Valresultat Arvidsjaur 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Arvidsjaur med 57,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (60,7 %). Valdeltagandet var 80,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Arvidsjaur ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,1 %
- Röstberättigade
- 5 496
- Avgivna röster
- 4 400
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2006 i Arvidsjaur
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 506 | 57,8 % |
| VVänsterpartiet | 547 | 12,6 % |
| MModeraterna | 438 | 10,1 % |
| CCenterpartiet | 329 | 7,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 167 | 3,8 % |
| KDKristdemokraterna | 93 | 2,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 71 | 1,6 % |
| SJVPSJVP | 71 | 1,6 % |
| Övriga partier | 116 | 2,7 % |
Landstingsvalet 2006 i Arvidsjaur
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 288 | 54,0 % |
| NSNS | 543 | 12,8 % |
| VVänsterpartiet | 430 | 10,1 % |
| MModeraterna | 318 | 7,5 % |
| CCenterpartiet | 311 | 7,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 177 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 58 | 1,4 % |
| KDKristdemokraterna | 52 | 1,2 % |
| ÖVRövriga partier | 43 | 1,0 % |
| Övriga partier | 16 | 0,4 % |
Kommunvalet 2006 i Arvidsjaur
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 659 | 60,7 % |
| VVänsterpartiet | 507 | 11,6 % |
| CCenterpartiet | 473 | 10,8 % |
| MModeraterna | 460 | 10,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 158 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 78 | 1,8 % |
| Övriga partier | 43 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Arvidsjaur 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Arvidsjaur i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- V
- M
- C
- L
- Övr
- KD
- MP
- SJVP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 57,8 % | 54,0 % | 52,1 % | 44,6 % | 42,0 % | 36,5 % |
| V | 12,6 % | 11,1 % | 10,2 % | 10,6 % | 7,1 % | 6,5 % |
| M | 10,1 % | 13,4 % | 10,1 % | 9,3 % | 10,8 % | 15,8 % |
| C | 7,6 % | 7,2 % | 6,2 % | 9,3 % | 5,6 % | 5,8 % |
| L | 3,8 % | 4,1 % | 3,1 % | 3,6 % | 3,2 % | 3,7 % |
| Övr | 2,7 % | 5,5 % | 14,8 % | 17,7 % | 24,9 % | 22,5 % |
| KD | 2,1 % | 2,0 % | 1,8 % | 3,9 % | 5,1 % | 6,6 % |
| MP | 1,6 % | 2,6 % | 1,6 % | 0,9 % | 1,3 % | 2,7 % |
| SJVP | 1,6 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % |
| Valdeltagande | 80,1 % | 84,1 % | 85,0 % | 85,4 % | 85,0 % | 83,8 % |
Valdeltagande i Arvidsjaur 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Arvidsjaur 2006
Så skiljer sig Arvidsjaur från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 57,8 % i Arvidsjaur mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 22,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +22,6
- V +6,8
- SJVP +1,4
Svagare än i riket
- M −16,0
- KD −4,5
- FP −3,7
- MP −3,5
Valdeltagande i Arvidsjaur
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 80,1 %, vilket är 0,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Arvidsjaur på plats 145 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Arvidsjaur är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,2 % i Arvidsjaurs 3 till 85,2 % i Arvidsjaurs 4.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Moskosel (70,7 %) och sitt svagaste i Glommersträsk (43,2 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Arvidsjaur är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 10,8 % i kommunvalet mot 7,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,2 procentenheter.
- C +3,2
- S +3,0
- V −1,0
- M +0,4
- FP −0,2
Största parti i Arvidsjaur sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Arvidsjaur i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 83,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 42,0 % | 85,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 44,6 % | 85,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 52,1 % | 85,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 54,0 % | 84,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 57,8 % | 80,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Arvidsjaur 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Arvidsjaur. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Arvidsjaurs 1 | S | 54,5 % | S | 60,2 % | 80,4 % |
| Arvidsjaurs 2 | S | 57,3 % | S | 61,2 % | 77,3 % |
| Arvidsjaurs 3 | S | 57,6 % | S | 59,0 % | 77,2 % |
| Arvidsjaurs 4 | S | 60,4 % | S | 63,8 % | 85,2 % |
| Glommersträsk | S | 43,2 % | C | 45,4 % | 80,8 % |
| Moskosel | S | 70,7 % | S | 79,8 % | 79,7 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2006 · Alla kommuner 2006