Valresultat Kalix 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Kalix med 60,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (57,9 %). Valdeltagandet var 81,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kalix ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,2 %
- Röstberättigade
- 13 508
- Avgivna röster
- 10 964
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2006 i Kalix
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 509 | 60,2 % |
| MModeraterna | 1 097 | 10,1 % |
| CCenterpartiet | 758 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 754 | 7,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 499 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 360 | 3,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 357 | 3,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 187 | 1,7 % |
| Övriga partier | 293 | 2,7 % |
Landstingsvalet 2006 i Kalix
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 744 | 54,5 % |
| NSNS | 1 120 | 10,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 785 | 7,4 % |
| CCenterpartiet | 783 | 7,4 % |
| MModeraterna | 687 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 534 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 416 | 3,9 % |
| KDKristdemokraterna | 260 | 2,5 % |
| ÖVRövriga partier | 115 | 1,1 % |
| Övriga partier | 93 | 0,9 % |
Kommunvalet 2006 i Kalix
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 289 | 57,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 151 | 10,6 % |
| CCenterpartiet | 1 089 | 10,0 % |
| MModeraterna | 745 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 477 | 4,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 424 | 3,9 % |
| KDKristdemokraterna | 318 | 2,9 % |
| KXPKXP | 182 | 1,7 % |
| Övriga partier | 189 | 1,7 % |
Partiernas utveckling i Kalix 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kalix i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- V
- MP
- KD
- L
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 60,2 % | 59,3 % | 55,7 % | 45,4 % | 43,9 % | 40,2 % |
| M | 10,1 % | 14,1 % | 11,5 % | 11,7 % | 12,6 % | 16,5 % |
| C | 7,0 % | 4,9 % | 4,7 % | 6,4 % | 5,0 % | 4,6 % |
| V | 7,0 % | 6,4 % | 6,3 % | 7,9 % | 4,4 % | 4,2 % |
| MP | 4,6 % | 5,3 % | 4,1 % | 2,8 % | 2,6 % | 2,6 % |
| KD | 3,3 % | 2,2 % | 2,1 % | 3,6 % | 4,5 % | 6,7 % |
| L | 3,3 % | 3,7 % | 2,4 % | 2,9 % | 2,0 % | 2,7 % |
| Övr | 2,7 % | 0,5 % | 1,6 % | 1,0 % | 0,9 % | 1,2 % |
| SD | 1,7 % | 3,5 % | 11,5 % | 18,4 % | 24,2 % | 21,2 % |
| Valdeltagande | 81,2 % | 84,4 % | 85,3 % | 87,0 % | 84,3 % | 82,7 % |
Valdeltagande i Kalix 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kalix 2006
Så skiljer sig Kalix från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 60,2 % i Kalix mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 25,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +25,0
- V +1,1
Svagare än i riket
- M −15,9
- FP −4,2
- KD −3,3
- SD −1,2
Valdeltagande i Kalix
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,2 %, vilket är 0,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Kalix på plats 105 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kalix är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,8 % i Kalix C till 85,9 % i Ytterbyn.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Risön (66,4 %) och sitt svagaste i Gammelgården (50,7 %). Partiet var största parti i samtliga 11 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kalix är skillnaden störst för Miljöpartiet, som fick 10,6 % i kommunvalet mot 4,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,0 procentenheter.
- MP +6,0
- M −3,3
- C +3,0
- V −2,6
- S −2,3
- FP +0,6
- KD −0,4
Största parti i Kalix sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kalix i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 40,2 % | 82,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 43,9 % | 84,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 45,4 % | 87,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 55,7 % | 85,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 59,3 % | 84,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 60,2 % | 81,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Kalix 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Kalix. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Gammelgården | S | 50,7 % | S | 49,0 % | 82,2 % |
| Innanbäcken | S | 55,8 % | S | 52,9 % | 84,4 % |
| Kalix C | S | 60,4 % | S | 57,4 % | 75,8 % |
| Kalix V | S | 62,5 % | S | 59,7 % | 78,5 % |
| Morjärv | S | 56,5 % | S | 59,8 % | 81,3 % |
| Näsbyn | S | 57,9 % | S | 56,6 % | 80,1 % |
| Risön | S | 66,4 % | S | 63,5 % | 84,3 % |
| Sangis | S | 62,9 % | S | 63,2 % | 79,7 % |
| Stenbäcken | S | 64,0 % | S | 62,7 % | 84,6 % |
| Töre | S | 58,6 % | S | 57,5 % | 76,9 % |
| Ytterbyn | S | 62,5 % | S | 55,1 % | 85,9 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2006 · Alla kommuner 2006