Valresultat Boden 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Boden med 49,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (32,3 %). Valdeltagandet var 81,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Boden ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 22 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,8 %
- Röstberättigade
- 21 774
- Avgivna röster
- 17 821
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2006 i Boden
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 642 | 49,1 % |
| MModeraterna | 3 137 | 17,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 557 | 8,8 % |
| CCenterpartiet | 970 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 821 | 4,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 741 | 4,2 % |
| SJVPSJVP | 522 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 495 | 2,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 325 | 1,8 % |
| Övriga partier | 385 | 2,2 % |
Landstingsvalet 2006 i Boden
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 347 | 36,8 % |
| NSNS | 4 215 | 24,4 % |
| MModeraterna | 2 542 | 14,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 268 | 7,3 % |
| CCenterpartiet | 740 | 4,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 661 | 3,8 % |
| KDKristdemokraterna | 654 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 472 | 2,7 % |
| ÖVRövriga partier | 228 | 1,3 % |
| Övriga partier | 119 | 0,7 % |
Kommunvalet 2006 i Boden
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 5 721 | 32,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 675 | 32,0 % |
| VVänsterpartiet | 2 496 | 14,1 % |
| NSNS | 1 563 | 8,8 % |
| CCenterpartiet | 643 | 3,6 % |
| KDKristdemokraterna | 609 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 457 | 2,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 420 | 2,4 % |
| Övriga partier | 116 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Boden 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Boden i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- V
- C
- KD
- L
- Övr
- SJVP
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 49,1 % | 49,8 % | 46,5 % | 41,8 % | 42,2 % | 38,1 % |
| M | 17,8 % | 20,9 % | 15,4 % | 14,3 % | 14,7 % | 17,5 % |
| V | 8,8 % | 7,9 % | 6,6 % | 8,1 % | 5,2 % | 5,4 % |
| C | 5,5 % | 3,6 % | 3,7 % | 6,2 % | 4,8 % | 5,3 % |
| KD | 4,7 % | 3,2 % | 2,8 % | 4,6 % | 4,5 % | 5,7 % |
| L | 4,2 % | 4,7 % | 4,1 % | 3,6 % | 2,3 % | 3,4 % |
| Övr | 4,1 % | 5,5 % | 17,3 % | 19,2 % | 23,7 % | 21,3 % |
| SJVP | 3,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % |
| MP | 2,8 % | 4,2 % | 3,6 % | 2,2 % | 2,5 % | 3,3 % |
| Valdeltagande | 81,8 % | 86,1 % | 86,5 % | 88,0 % | 85,4 % | 84,6 % |
Valdeltagande i Boden 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Boden 2006
Så skiljer sig Boden från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 49,1 % i Boden mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 13,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +13,9
- V +3,0
- SJVP +2,8
Svagare än i riket
- M −8,2
- FP −3,3
- C −2,4
- MP −2,3
Valdeltagande i Boden
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,8 %, vilket är 1,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Boden på plats 79 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Boden är indelad i 22 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,1 % i Sveafältet till 91,6 % i Torpgärdan S.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centralskolan (55,9 %) och sitt svagaste i Skogså (40,4 %). Partiet var största parti i samtliga 22 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Boden är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 32,0 % i kommunvalet mot 49,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 17,0 procentenheter.
- S −17,0
- M +14,5
- V +5,3
- C −1,9
- FP −1,8
- KD −1,2
Största parti i Boden sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Boden i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 38,1 % | 84,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 42,2 % | 85,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 41,8 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 46,5 % | 86,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 49,8 % | 86,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 49,1 % | 81,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Boden 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 22 valdistrikten i Boden. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bodsvedjan | S | 46,8 % | M | 39,9 % | 83,1 % |
| Bredåker | S | 42,4 % | M | 29,8 % | 85,7 % |
| Centralskolan | S | 55,9 % | S | 44,6 % | 72,9 % |
| Erikslund | S | 49,2 % | M | 31,5 % | 84,6 % |
| Fagernäs | S | 47,5 % | M | 28,7 % | 82,4 % |
| Gunnarsbyn | S | 49,6 % | S | 41,0 % | 85,5 % |
| Harads | S | 49,1 % | S | 40,3 % | 75,5 % |
| Heden | S | 46,1 % | M | 42,2 % | 84,3 % |
| Prästholmen | S | 49,4 % | S | 37,6 % | 74,5 % |
| Ringvägen | S | 51,2 % | S | 32,5 % | 76,4 % |
| Sanden | S | 49,2 % | M | 40,4 % | 82,6 % |
| Skogså | S | 40,4 % | M | 26,8 % | 81,8 % |
| Stadshuset | S | 53,3 % | S | 41,0 % | 78,3 % |
| Svartbjörsbyn | S | 47,7 % | M | 34,2 % | 83,8 % |
| Sveafältet | S | 49,1 % | S | 34,2 % | 72,1 % |
| Sävast | S | 50,0 % | S | 33,5 % | 88,0 % |
| Sävastön | S | 48,2 % | S | 33,7 % | 84,9 % |
| Torpgärdan N | S | 52,2 % | S | 33,6 % | 80,3 % |
| Torpgärdan S | S | 50,6 % | M | 38,0 % | 91,6 % |
| Trångfors | S | 49,4 % | M | 44,2 % | 87,5 % |
| Unbyn | S | 45,8 % | M | 34,8 % | 87,8 % |
| Vittjärv | S | 43,0 % | M | 38,7 % | 87,1 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2006 · Alla kommuner 2006