Valresultat Boden 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Boden med 49,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,6 %). Valdeltagandet var 86,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Boden ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 22 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,1 %
- Röstberättigade
- 21 748
- Avgivna röster
- 18 730
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2010 i Boden
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 255 | 49,8 % |
| MModeraterna | 3 880 | 20,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 476 | 7,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 876 | 4,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 846 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 783 | 4,2 % |
| CCenterpartiet | 677 | 3,6 % |
| KDKristdemokraterna | 597 | 3,2 % |
| Övriga partier | 183 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2010 i Boden
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 965 | 38,2 % |
| NSNS | 4 023 | 22,1 % |
| MModeraterna | 3 048 | 16,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 410 | 7,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 643 | 3,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 600 | 3,3 % |
| CCenterpartiet | 513 | 2,8 % |
| KDKristdemokraterna | 462 | 2,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 341 | 1,9 % |
| Övriga partier | 214 | 1,2 % |
Kommunvalet 2010 i Boden
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 679 | 41,6 % |
| MModeraterna | 5 819 | 31,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 968 | 10,7 % |
| NSNS | 705 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 550 | 3,0 % |
| KDKristdemokraterna | 457 | 2,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 450 | 2,4 % |
| CCenterpartiet | 438 | 2,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 379 | 2,1 % |
| Övriga partier | 20 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Boden 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Boden i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+3,1 procentenheter).
- S
- M
- V
- L
- SD
- MP
- C
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 49,1 % | 49,8 % | 46,5 % | 41,8 % | 42,2 % | 38,1 % |
| M | 17,8 % | 20,9 % | 15,4 % | 14,3 % | 14,7 % | 17,5 % |
| V | 8,8 % | 7,9 % | 6,6 % | 8,1 % | 5,2 % | 5,4 % |
| L | 4,2 % | 4,7 % | 4,1 % | 3,6 % | 2,3 % | 3,4 % |
| SD | 1,8 % | 4,6 % | 14,7 % | 17,8 % | 22,7 % | 19,7 % |
| MP | 2,8 % | 4,2 % | 3,6 % | 2,2 % | 2,5 % | 3,3 % |
| C | 5,5 % | 3,6 % | 3,7 % | 6,2 % | 4,8 % | 5,3 % |
| KD | 4,7 % | 3,2 % | 2,8 % | 4,6 % | 4,5 % | 5,7 % |
| Övr | 5,2 % | 1,0 % | 2,6 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 81,8 % | 86,1 % | 86,5 % | 88,0 % | 85,4 % | 84,6 % |
Valdeltagande i Boden 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Boden 2010
Så skiljer sig Boden från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 49,8 % i Boden mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 19,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +19,2
- V +2,3
Svagare än i riket
- M −9,2
- MP −3,1
- C −2,9
- KD −2,4
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Boden, från 17,8 % till 20,9 % (+3,1 procentenheter). Störst tapp gjorde SJVP, som gick från 3,0 % till 0,0 % (−3,0).
- M +3,1
- SJVP −3,0
- SD +2,7
- C −1,9
- KD −1,4
- MP +1,4
- V −0,9
- S +0,7
Valdeltagande i Boden
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 86,1 %, vilket är 1,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Boden på plats 64 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Boden är indelad i 22 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,3 % i Sveafältet till 91,8 % i Torpgärdan S.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centralskolan (58,5 %) och sitt svagaste i Skogså (43,3 %). Partiet var största parti i samtliga 22 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Boden är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 31,5 % i kommunvalet mot 20,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,6 procentenheter.
- M +10,6
- S −8,2
- V +2,7
- SD −2,5
- FP −2,3
- C −1,3
- MP −1,2
- KD −0,7
Största parti i Boden sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Boden i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 38,1 % | 84,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 42,2 % | 85,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 41,8 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 46,5 % | 86,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 49,8 % | 86,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 49,1 % | 81,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Boden 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 22 valdistrikten i Boden. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bodsvedjan | S | 47,7 % | M | 40,5 % | 84,7 % |
| Bredåker | S | 44,2 % | S | 33,9 % | 85,2 % |
| Centralskolan | S | 58,5 % | S | 52,3 % | 78,2 % |
| Erikslund | S | 49,7 % | S | 39,2 % | 83,5 % |
| Fagernäs | S | 50,1 % | S | 38,5 % | 85,5 % |
| Gunnarsbyn | S | 53,3 % | S | 49,7 % | 86,3 % |
| Harads | S | 54,4 % | S | 53,3 % | 77,6 % |
| Heden | S | 44,1 % | M | 39,2 % | 85,6 % |
| Prästholmen | S | 52,4 % | S | 46,7 % | 80,3 % |
| Ringvägen | S | 50,7 % | S | 42,4 % | 82,8 % |
| Sanden | S | 49,5 % | S | 39,8 % | 85,6 % |
| Skogså | S | 43,3 % | S | 36,3 % | 85,7 % |
| Stadshuset | S | 52,9 % | S | 45,7 % | 81,4 % |
| Svartbjörsbyn | S | 47,8 % | S | 41,8 % | 86,7 % |
| Sveafältet | S | 56,2 % | S | 47,6 % | 77,3 % |
| Sävast | S | 52,2 % | S | 42,9 % | 90,9 % |
| Sävastön | S | 47,2 % | S | 38,0 % | 88,6 % |
| Torpgärdan N | S | 48,8 % | S | 40,8 % | 84,6 % |
| Torpgärdan S | S | 50,2 % | S | 39,7 % | 91,8 % |
| Trångfors | S | 49,1 % | M | 39,8 % | 89,9 % |
| Unbyn | S | 43,8 % | S | 35,7 % | 86,2 % |
| Vittjärv | S | 44,6 % | M | 41,1 % | 85,2 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2010 · Alla kommuner 2010