Valresultat Kiruna 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Kiruna med 51,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,1 %). Valdeltagandet var 82,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kiruna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,3 %
- Röstberättigade
- 17 847
- Avgivna röster
- 14 683
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2010 i Kiruna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 520 | 51,7 % |
| VVänsterpartiet | 2 031 | 14,0 % |
| MModeraterna | 1 922 | 13,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 827 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 759 | 5,2 % |
| KDKristdemokraterna | 469 | 3,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 468 | 3,2 % |
| CCenterpartiet | 374 | 2,6 % |
| Övriga partier | 165 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2010 i Kiruna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| NSNS | 4 733 | 33,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 067 | 28,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 398 | 9,8 % |
| KirpKirp | 1 126 | 7,9 % |
| MModeraterna | 918 | 6,5 % |
| CCenterpartiet | 758 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 295 | 2,1 % |
| KDKristdemokraterna | 277 | 1,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 262 | 1,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 249 | 1,7 % |
| Övriga partier | 148 | 1,0 % |
Kommunvalet 2010 i Kiruna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 096 | 35,1 % |
| CCenterpartiet | 2 691 | 18,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 876 | 12,9 % |
| KirpKirp | 1 167 | 8,0 % |
| MModeraterna | 1 163 | 8,0 % |
| SLSL | 535 | 3,7 % |
| NSNS | 449 | 3,1 % |
| KNEGKNEG | 375 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 368 | 2,5 % |
| KDKristdemokraterna | 318 | 2,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 241 | 1,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 216 | 1,5 % |
| Övriga partier | 7 | 0,0 % |
Partiernas utveckling i Kiruna 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kiruna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+3,9 procentenheter).
- S
- V
- M
- SD
- MP
- KD
- L
- C
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 52,0 % | 51,7 % | 47,4 % | 38,2 % | 41,9 % | 35,8 % |
| V | 15,1 % | 14,0 % | 11,6 % | 13,5 % | 8,1 % | 8,1 % |
| M | 9,3 % | 13,2 % | 10,3 % | 10,7 % | 11,1 % | 14,2 % |
| SD | 2,4 % | 5,7 % | 13,2 % | 19,7 % | 22,1 % | 19,8 % |
| MP | 3,6 % | 5,2 % | 5,2 % | 2,8 % | 3,8 % | 6,9 % |
| KD | 3,9 % | 3,2 % | 3,4 % | 4,9 % | 6,8 % | 7,7 % |
| L | 3,1 % | 3,2 % | 2,3 % | 2,5 % | 1,8 % | 2,5 % |
| C | 3,2 % | 2,6 % | 2,9 % | 5,4 % | 2,9 % | 2,7 % |
| Övr | 7,3 % | 1,1 % | 3,7 % | 2,3 % | 1,5 % | 2,3 % |
| Valdeltagande | 77,0 % | 82,3 % | 84,3 % | 85,8 % | 82,0 % | 81,4 % |
Valdeltagande i Kiruna 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kiruna 2010
Så skiljer sig Kiruna från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 51,7 % i Kiruna mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 21,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +21,1
- V +8,4
Svagare än i riket
- M −16,8
- C −4,0
- FP −3,8
- KD −2,4
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Kiruna, från 9,3 % till 13,2 % (+3,9 procentenheter). Störst tapp gjorde SJVP, som gick från 4,0 % till 0,0 % (−4,0).
- SJVP −4,0
- M +3,9
- SD +3,2
- MP +1,6
- V −1,1
- FI −0,8
- KD −0,7
- C −0,7
Valdeltagande i Kiruna
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 82,3 %, vilket är 2,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Kiruna på plats 232 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kiruna är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 63,1 % i Kiruna nordost till 89,7 % i Lombolo mellersta.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Lombolo östra (60,6 %) och sitt svagaste i Kiruna nordost (43,6 %). Partiet var största parti i samtliga 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kiruna är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 35,1 % i kommunvalet mot 51,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 16,6 procentenheter.
- S −16,6
- M −5,2
- SD −4,2
- MP −2,7
- FP −1,6
- V −1,0
- KD −1,0
Största parti i Kiruna sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kiruna i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 35,8 % | 81,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 41,9 % | 82,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 38,2 % | 85,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 47,4 % | 84,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 51,7 % | 82,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 52,0 % | 77,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Kiruna 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Kiruna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bolaget-Nikkaluoktavägen | S | 56,9 % | S | 37,0 % | 81,1 % |
| Centrum norra | S | 51,0 % | S | 40,5 % | 81,6 % |
| Centrum södra | S | 49,8 % | S | 32,9 % | 82,0 % |
| Högalid | S | 46,2 % | S | 30,1 % | 82,7 % |
| Jukkasjärvi | S | 47,3 % | S | 31,5 % | 81,0 % |
| Järnvägen | S | 55,3 % | S | 40,9 % | 82,1 % |
| Kiruna nordost | S | 43,6 % | SL | 25,1 % | 63,1 % |
| Kiruna sydost | S | 51,9 % | S | 39,2 % | 77,7 % |
| Lombolo mellersta | S | 60,2 % | S | 37,2 % | 89,7 % |
| Lombolo västra | S | 53,8 % | S | 35,2 % | 75,1 % |
| Lombolo östra | S | 60,6 % | S | 41,5 % | 85,3 % |
| Luossavaara-Abisko | S | 50,9 % | S | 35,1 % | 82,4 % |
| Sandstensberget | S | 47,7 % | S | 31,0 % | 78,2 % |
| Triangeln | S | 54,5 % | S | 36,4 % | 80,0 % |
| Tuolluvaara-Kurravaara | S | 49,0 % | S | 37,2 % | 70,2 % |
| Östermalm | S | 50,6 % | S | 34,3 % | 78,8 % |
| Övre Norrmalm | S | 48,2 % | S | 34,3 % | 81,5 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2010 · Alla kommuner 2010