Valresultat Kiruna 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Kiruna med 38,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (32,9 %). Valdeltagandet var 85,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kiruna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 15 valdistrikt.

Se Kiruna på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,8 %
Röstberättigade
17 468
Avgivna röster
14 991
Län
Norrbottens län

Riksdagsvalet 2018 i Kiruna

Riksdagsvalet 2018 i Kiruna: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 65738,2 %
SDSverigedemokraterna2 91319,7 %
VVänsterpartiet1 99113,5 %
MModeraterna1 58410,7 %
CCenterpartiet7965,4 %
KDKristdemokraterna7274,9 %
MPMiljöpartiet de gröna4182,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3712,5 %
Övriga partier3392,3 %

Landstingsvalet 2018 i Kiruna

Landstingsvalet 2018 i Kiruna: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SJVSJV10 39969,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 69111,3 %
VVänsterpartiet7605,1 %
CCenterpartiet6064,1 %
SDSverigedemokraterna4693,1 %
MModeraterna3952,6 %
KDKristdemokraterna1911,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1581,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1521,0 %
Övriga partier1300,9 %

Kommunvalet 2018 i Kiruna

Kommunvalet 2018 i Kiruna: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
CCenterpartiet4 91932,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 76525,2 %
SJVSJV1 3068,7 %
VVänsterpartiet1 0407,0 %
MModeraterna9826,6 %
SLSL6094,1 %
FIFeministiskt initiativ5283,5 %
SDSverigedemokraterna4793,2 %
NKPNKP4382,9 %
KDKristdemokraterna4152,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1921,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1851,2 %
Övriga partier990,7 %

Partiernas utveckling i Kiruna 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Kiruna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−9,1 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • V
  • M
  • C
  • KD
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Kiruna per valår
Parti200620102014201820222026
S52,0 %51,7 %47,4 %38,2 %41,9 %35,8 %
SD2,4 %5,7 %13,2 %19,7 %22,1 %19,8 %
V15,1 %14,0 %11,6 %13,5 %8,1 %8,1 %
M9,3 %13,2 %10,3 %10,7 %11,1 %14,2 %
C3,2 %2,6 %2,9 %5,4 %2,9 %2,7 %
KD3,9 %3,2 %3,4 %4,9 %6,8 %7,7 %
MP3,6 %5,2 %5,2 %2,8 %3,8 %6,9 %
L3,1 %3,2 %2,3 %2,5 %1,8 %2,5 %
Övr7,3 %1,1 %3,7 %2,3 %1,5 %2,3 %
Valdeltagande77,0 %82,3 %84,3 %85,8 %82,0 %81,4 %

Valdeltagande i Kiruna 2006–2026

Kommunen mot länet (Norrbotten).

7577,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Kiruna 2018

Så skiljer sig Kiruna från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 38,2 % i Kiruna mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 10,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +10,0
  • V +5,5
  • SD +2,2

Svagare än i riket

  • M −9,1
  • C −3,2
  • L −3,0
  • MP −1,6

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Kiruna, från 13,2 % till 19,7 % (+6,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 47,4 % till 38,2 % (−9,1).

  • S −9,1
  • SD +6,5
  • C +2,4
  • MP −2,4
  • FI −1,9
  • V +1,8
  • KD +1,5
  • M +0,4

Valdeltagande i Kiruna

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 85,8 %, vilket är 1,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Kiruna på plats 221 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Kiruna är indelad i 15 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,6 % i Lombolo västra till 89,9 % i Lombolo mellersta.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Lombolo mellersta (44,3 %) och sitt svagaste i Jukkasjärvi (30,8 %). Partiet var största parti i samtliga 15 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kiruna är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 32,9 % i kommunvalet mot 5,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 27,5 procentenheter.

  • C +27,5
  • SD −16,5
  • S −13,1
  • V −6,5
  • M −4,1
  • KD −2,1

Största parti i Kiruna sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Kiruna i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Kiruna per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna35,8 %81,4 %
2022Socialdemokraterna41,9 %82,0 %
2018Socialdemokraterna38,2 %85,8 %
2014Socialdemokraterna47,4 %84,3 %
2010Socialdemokraterna51,7 %82,3 %
2006Socialdemokraterna52,0 %77,0 %

Valresultat per valdistrikt i Kiruna 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 15 valdistrikten i Kiruna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Kiruna, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Bolaget-TriangelnS42,2 %C33,5 %82,9 %
HögalidS39,0 %C35,3 %84,4 %
JukkasjärviS30,8 %C39,7 %87,6 %
JärnvägenS37,4 %C33,8 %84,1 %
Kiruna CentrumS36,6 %C36,1 %82,2 %
Kiruna nordostS35,6 %SL32,7 %76,2 %
Kiruna sydostS42,8 %S33,2 %81,3 %
Lombolo mellerstaS44,3 %C33,8 %89,9 %
Lombolo västraS40,5 %C32,9 %75,6 %
Lombolo östra - NikkaluoktavägenS40,3 %C34,7 %86,7 %
Luossavaara-AbiskoS39,3 %C28,8 %84,9 %
SandstensbergetS35,1 %C32,3 %83,3 %
Tuolluvaara-KurravaaraS37,4 %C33,8 %86,7 %
ÖstermalmS34,6 %C35,6 %83,6 %
Övre NorrmalmS35,3 %C35,0 %85,0 %

Utforska valdistrikten i Kiruna på kartan

Fler kommuner i Norrbottens län

Hela valresultatet för Norrbottens län 2018 · Alla kommuner 2018