Valresultat Kiruna 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Kiruna med 47,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,5 %). Valdeltagandet var 84,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kiruna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.

Se Kiruna på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,3 %
Röstberättigade
17 933
Avgivna röster
15 121
Län
Norrbottens län

Riksdagsvalet 2014 i Kiruna

Riksdagsvalet 2014 i Kiruna: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 09047,4 %
SDSverigedemokraterna1 97613,2 %
VVänsterpartiet1 73811,6 %
MModeraterna1 54010,3 %
MPMiljöpartiet de gröna7795,2 %
KDKristdemokraterna5083,4 %
CCenterpartiet4412,9 %
FIFeministiskt initiativ4132,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3392,3 %
Övriga partier1400,9 %

Landstingsvalet 2014 i Kiruna

Landstingsvalet 2014 i Kiruna: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
NSNS8 86759,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 06213,7 %
CCenterpartiet1 3719,1 %
VVänsterpartiet9176,1 %
MModeraterna4533,0 %
SDSverigedemokraterna3182,1 %
MPMiljöpartiet de gröna3082,1 %
KDKristdemokraterna2451,6 %
KNEGKNEG2091,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1961,3 %
Övriga partier590,4 %

Kommunvalet 2014 i Kiruna

Kommunvalet 2014 i Kiruna: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 88832,5 %
CCenterpartiet4 29728,5 %
VVänsterpartiet1 4239,5 %
NSNS1 1047,3 %
MModeraterna6164,1 %
SLSL5443,6 %
KNEGKNEG5053,4 %
KirpKirp3372,2 %
SDSverigedemokraterna3182,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2992,0 %
KDKristdemokraterna2781,8 %
FIFeministiskt initiativ2511,7 %
Övriga partier1921,3 %

Partiernas utveckling i Kiruna 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Kiruna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+7,5 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • V
  • M
  • MP
  • KD
  • Övr
  • C
  • Fi
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Kiruna per valår
Parti200620102014201820222026
S52,0 %51,7 %47,4 %38,2 %41,9 %35,8 %
SD2,4 %5,7 %13,2 %19,7 %22,1 %19,8 %
V15,1 %14,0 %11,6 %13,5 %8,1 %8,1 %
M9,3 %13,2 %10,3 %10,7 %11,1 %14,2 %
MP3,6 %5,2 %5,2 %2,8 %3,8 %6,9 %
KD3,9 %3,2 %3,4 %4,9 %6,8 %7,7 %
Övr9,2 %4,0 %3,2 %4,0 %3,3 %4,9 %
C3,2 %2,6 %2,9 %5,4 %2,9 %2,7 %
Fi1,1 %0,3 %2,8 %0,8 %0,0 %0,0 %
Valdeltagande77,0 %82,3 %84,3 %85,8 %82,0 %81,4 %

Valdeltagande i Kiruna 2006–2026

Kommunen mot länet (Norrbotten).

7577,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Kiruna 2014

Så skiljer sig Kiruna från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 47,4 % i Kiruna mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 16,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +16,4
  • V +5,9
  • SD +0,3

Svagare än i riket

  • M −13,0
  • C −3,2
  • FP −3,2
  • MP −1,7

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Kiruna, från 5,7 % till 13,2 % (+7,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 51,7 % till 47,4 % (−4,4).

  • SD +7,5
  • S −4,4
  • M −2,9
  • FI +2,5
  • V −2,4
  • FP −1,0
  • C +0,4
  • KD +0,2

Valdeltagande i Kiruna

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 84,3 %, vilket är 1,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Kiruna på plats 229 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Kiruna är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,8 % i Kiruna nordost till 90,0 % i Lombolo mellersta.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Lombolo mellersta (55,6 %) och sitt svagaste i Kiruna nordost (38,3 %). Partiet var största parti i samtliga 17 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kiruna är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 32,5 % i kommunvalet mot 47,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,9 procentenheter.

  • S −14,9
  • SD −11,1
  • M −6,2
  • MP −3,2
  • V −2,2
  • KD −1,5

Största parti i Kiruna sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Kiruna i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Kiruna per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna35,8 %81,4 %
2022Socialdemokraterna41,9 %82,0 %
2018Socialdemokraterna38,2 %85,8 %
2014Socialdemokraterna47,4 %84,3 %
2010Socialdemokraterna51,7 %82,3 %
2006Socialdemokraterna52,0 %77,0 %

Valresultat per valdistrikt i Kiruna 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Kiruna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Kiruna, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Bolaget-NikkaluoktavägenS51,5 %S30,4 %83,5 %
Centrum norraS52,0 %S35,5 %81,6 %
Centrum södraS43,0 %C31,6 %82,8 %
HögalidS42,9 %C32,8 %83,8 %
JukkasjärviS43,1 %S32,3 %82,5 %
JärnvägenS48,9 %S34,8 %85,1 %
Kiruna nordostS38,3 %SL25,9 %71,8 %
Kiruna sydostS47,0 %S34,6 %81,8 %
Lombolo mellerstaS55,6 %S39,6 %90,0 %
Lombolo västraS53,9 %S34,0 %78,9 %
Lombolo östraS54,5 %S38,8 %85,8 %
Luossavaara-AbiskoS45,9 %S29,9 %84,3 %
SandstensbergetS45,2 %C30,1 %82,5 %
TriangelnS55,3 %S36,6 %81,7 %
Tuolluvaara-KurravaaraS44,0 %S33,0 %83,3 %
ÖstermalmS40,7 %C31,4 %81,3 %
Övre NorrmalmS44,5 %S32,7 %81,3 %

Utforska valdistrikten i Kiruna på kartan

Fler kommuner i Norrbottens län

Hela valresultatet för Norrbottens län 2014 · Alla kommuner 2014