Valresultat Gällivare 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Gällivare med 50,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,0 %). Valdeltagandet var 82,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gällivare ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,2 %
- Röstberättigade
- 14 828
- Avgivna röster
- 12 193
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2014 i Gällivare
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 117 | 50,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 843 | 15,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 407 | 11,6 % |
| MModeraterna | 1 311 | 10,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 503 | 4,2 % |
| KDKristdemokraterna | 273 | 2,3 % |
| CCenterpartiet | 213 | 1,8 % |
| FIFeministiskt initiativ | 197 | 1,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 174 | 1,4 % |
| Övriga partier | 70 | 0,6 % |
Landstingsvalet 2014 i Gällivare
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 516 | 38,2 % |
| NSNS | 2 924 | 24,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 545 | 13,1 % |
| MModeraterna | 1 100 | 9,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 679 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 502 | 4,2 % |
| KDKristdemokraterna | 177 | 1,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 156 | 1,3 % |
| CCenterpartiet | 145 | 1,2 % |
| Övriga partier | 90 | 0,8 % |
Kommunvalet 2014 i Gällivare
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 932 | 41,0 % |
| VVänsterpartiet | 2 045 | 17,0 % |
| MModeraterna | 2 018 | 16,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 143 | 9,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 591 | 4,9 % |
| NSNS | 543 | 4,5 % |
| KOMMUKOMMU | 487 | 4,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 132 | 1,1 % |
| Övriga partier | 124 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Gällivare 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Gällivare i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,2 procentenheter).
- S
- SD
- V
- M
- MP
- KD
- Övr
- C
- Fi
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 53,0 % | 55,9 % | 50,5 % | 41,9 % | 38,5 % | 35,1 % |
| SD | 2,3 % | 5,0 % | 15,2 % | 20,4 % | 27,2 % | 24,4 % |
| V | 17,9 % | 13,6 % | 11,6 % | 12,9 % | 8,2 % | 7,1 % |
| M | 11,9 % | 14,2 % | 10,8 % | 12,2 % | 13,0 % | 15,0 % |
| MP | 2,8 % | 3,8 % | 4,2 % | 2,5 % | 3,6 % | 4,7 % |
| KD | 2,8 % | 2,4 % | 2,3 % | 3,3 % | 4,3 % | 7,0 % |
| Övr | 6,2 % | 3,5 % | 2,0 % | 3,1 % | 2,5 % | 4,3 % |
| C | 2,5 % | 1,7 % | 1,8 % | 3,7 % | 2,8 % | 2,4 % |
| Fi | 0,5 % | 0,0 % | 1,6 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % |
| Valdeltagande | 76,0 % | 80,6 % | 82,2 % | 82,3 % | 81,0 % | 80,8 % |
Valdeltagande i Gällivare 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Gällivare 2014
Så skiljer sig Gällivare från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 50,5 % i Gällivare mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 19,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +19,5
- V +5,9
- SD +2,4
Svagare än i riket
- M −12,5
- C −4,4
- FP −4,0
- MP −2,7
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Gällivare, från 5,0 % till 15,2 % (+10,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 55,9 % till 50,5 % (−5,3).
- SD +10,2
- S −5,3
- M −3,4
- V −2,0
- FI +1,5
- FP −0,8
- MP +0,3
- KD −0,1
Valdeltagande i Gällivare
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 82,2 %, vilket är 3,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Gällivare på plats 271 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Gällivare är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,8 % i Hakkas-Nattavaaraby till 88,0 % i Tallbacka.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Soutojärvi (64,6 %) och sitt svagaste i Gällivare (44,6 %). Partiet var största parti i samtliga 14 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gällivare är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 4,9 % i kommunvalet mot 15,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,3 procentenheter.
- SD −10,3
- S −9,5
- M +6,0
- V +5,4
- MP +5,4
Största parti i Gällivare sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Gällivare i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 35,1 % | 80,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 38,5 % | 81,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 41,9 % | 82,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 50,5 % | 82,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 55,9 % | 80,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 53,0 % | 76,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Gällivare 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Gällivare. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bäcken | S | 50,1 % | S | 42,7 % | 74,9 % |
| Dokkas-Nilivaara-Ullatti | S | 46,7 % | S | 39,3 % | 73,4 % |
| Gunilla | S | 50,6 % | S | 39,8 % | 83,0 % |
| Gällivare | S | 44,6 % | S | 36,9 % | 77,5 % |
| Hakkas-Nattavaaraby | S | 48,0 % | S | 43,9 % | 67,8 % |
| Heden | S | 46,9 % | S | 36,6 % | 83,9 % |
| Hjortronet | S | 48,9 % | S | 37,5 % | 85,9 % |
| Koskullskulle | S | 50,0 % | S | 38,6 % | 84,5 % |
| Malmsta | S | 53,9 % | S | 38,8 % | 85,7 % |
| Maria | S | 51,6 % | S | 39,4 % | 78,6 % |
| Sjöparken | S | 53,5 % | S | 44,6 % | 76,4 % |
| Soutojärvi | S | 64,6 % | S | 58,2 % | 78,2 % |
| Tallbacka | S | 57,1 % | S | 46,2 % | 88,0 % |
| Välkomma | S | 54,6 % | S | 46,0 % | 79,1 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2014 · Alla kommuner 2014