Valresultat Gällivare 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Gällivare med 38,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (30,2 %). Valdeltagandet var 81,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gällivare ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,0 %
- Röstberättigade
- 13 652
- Avgivna röster
- 11 056
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2022 i Gällivare
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 219 | 38,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 978 | 27,2 % |
| MModeraterna | 1 421 | 13,0 % |
| VVänsterpartiet | 894 | 8,2 % |
| KDKristdemokraterna | 474 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 394 | 3,6 % |
| CCenterpartiet | 303 | 2,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 151 | 1,4 % |
| Övriga partier | 125 | 1,1 % |
Regionvalet 2022 i Gällivare
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 984 | 37,2 % |
| MModeraterna | 1 798 | 16,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 734 | 16,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 123 | 10,5 % |
| SjukvSjukvårdspartiet | 699 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 689 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 317 | 3,0 % |
| CCenterpartiet | 209 | 2,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 128 | 1,2 % |
| Övriga partier | 23 | 0,2 % |
Kommunvalet 2022 i Gällivare
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 284 | 30,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 930 | 26,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 678 | 15,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 445 | 13,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 124 | 10,3 % |
| SjukvSjukvårdspartiet | 227 | 2,1 % |
| Övriga partier | 194 | 1,8 % |
Partiernas utveckling i Gällivare 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Gällivare i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+6,8 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- KD
- MP
- C
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 53,0 % | 55,9 % | 50,5 % | 41,9 % | 38,5 % | 35,1 % |
| SD | 2,3 % | 5,0 % | 15,2 % | 20,4 % | 27,2 % | 24,4 % |
| M | 11,9 % | 14,2 % | 10,8 % | 12,2 % | 13,0 % | 15,0 % |
| V | 17,9 % | 13,6 % | 11,6 % | 12,9 % | 8,2 % | 7,1 % |
| KD | 2,8 % | 2,4 % | 2,3 % | 3,3 % | 4,3 % | 7,0 % |
| MP | 2,8 % | 3,8 % | 4,2 % | 2,5 % | 3,6 % | 4,7 % |
| C | 2,5 % | 1,7 % | 1,8 % | 3,7 % | 2,8 % | 2,4 % |
| L | 2,3 % | 2,3 % | 1,4 % | 2,0 % | 1,4 % | 2,2 % |
| Övr | 4,4 % | 1,2 % | 2,2 % | 1,1 % | 1,1 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 76,0 % | 80,6 % | 82,2 % | 82,3 % | 81,0 % | 80,8 % |
Valdeltagande i Gällivare 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Gällivare 2022
Så skiljer sig Gällivare från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 38,5 % i Gällivare mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 8,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +8,2
- SD +6,6
- V +1,4
Svagare än i riket
- M −6,1
- C −3,9
- L −3,2
- MP −1,5
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Gällivare, från 20,4 % till 27,2 % (+6,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 12,9 % till 8,2 % (−4,7).
- SD +6,8
- V −4,7
- S −3,5
- MP +1,1
- KD +1,0
- C −0,9
- M +0,7
- L −0,7
Valdeltagande i Gällivare
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 81,0 %, vilket är 3,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Gällivare på plats 265 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Gällivare är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,6 % i Gällivare Norra till 86,3 % i Mellanområdet.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gällivare Norra (45,1 %) och sitt svagaste i Dundret (30,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Sverigedemokraterna i 1 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gällivare är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 30,2 % i kommunvalet mot 13,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 17,2 procentenheter.
- M +17,2
- SD −11,8
- S −11,6
- MP +9,7
- KD −3,9
- V +2,2
Största parti i Gällivare sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Gällivare i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 35,1 % | 80,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 38,5 % | 81,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 41,9 % | 82,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 50,5 % | 82,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 55,9 % | 80,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 53,0 % | 76,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Gällivare 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Gällivare. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Dundret | S | 30,4 % | M | 32,5 % | 80,4 % |
| Gällivare Centrum | S | 43,3 % | S | 32,2 % | 74,1 % |
| Gällivare Norra | S | 45,1 % | S | 38,0 % | 69,6 % |
| Gällivare Södra | SD | 35,1 % | S | 28,1 % | 74,7 % |
| Gällivare Västra | S | 36,9 % | M | 33,6 % | 81,3 % |
| Heden | S | 41,1 % | M | 35,5 % | 85,1 % |
| Koskullskulle | S | 35,5 % | M | 35,9 % | 79,5 % |
| Maria | S | 38,6 % | S | 29,1 % | 76,6 % |
| Mellanområdet | S | 40,7 % | S | 30,3 % | 86,3 % |
| Sjöparken | S | 39,2 % | M | 29,3 % | 76,7 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2022 · Alla kommuner 2022