Valresultat Gällivare 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Gällivare med 41,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,3 %). Valdeltagandet var 82,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gällivare ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.

Se Gällivare på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,3 %
Röstberättigade
14 081
Avgivna röster
11 587
Län
Norrbottens län

Riksdagsvalet 2018 i Gällivare

Riksdagsvalet 2018 i Gällivare: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 80941,9 %
SDSverigedemokraterna2 34120,4 %
VVänsterpartiet1 47412,9 %
MModeraterna1 40212,2 %
CCenterpartiet4223,7 %
KDKristdemokraterna3783,3 %
MPMiljöpartiet de gröna2832,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2332,0 %
Övriga partier1221,1 %

Landstingsvalet 2018 i Gällivare

Landstingsvalet 2018 i Gällivare: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SJVSJV3 62632,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 51931,1 %
SDSverigedemokraterna1 14510,1 %
VVänsterpartiet1 1049,8 %
MModeraterna1 0919,6 %
MPMiljöpartiet de gröna3052,7 %
KDKristdemokraterna1651,5 %
CCenterpartiet1571,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1351,2 %
Övriga partier660,6 %

Kommunvalet 2018 i Gällivare

Kommunvalet 2018 i Gällivare: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 92334,3 %
MModeraterna1 99517,5 %
VVänsterpartiet1 46112,8 %
SDSverigedemokraterna1 40112,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1 36311,9 %
SJVSJV5795,1 %
MVMV4173,6 %
Övriga partier2872,5 %

Partiernas utveckling i Gällivare 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Gällivare i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−8,6 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • V
  • M
  • C
  • KD
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Gällivare per valår
Parti200620102014201820222026
S53,0 %55,9 %50,5 %41,9 %38,5 %35,1 %
SD2,3 %5,0 %15,2 %20,4 %27,2 %24,4 %
V17,9 %13,6 %11,6 %12,9 %8,2 %7,1 %
M11,9 %14,2 %10,8 %12,2 %13,0 %15,0 %
C2,5 %1,7 %1,8 %3,7 %2,8 %2,4 %
KD2,8 %2,4 %2,3 %3,3 %4,3 %7,0 %
MP2,8 %3,8 %4,2 %2,5 %3,6 %4,7 %
L2,3 %2,3 %1,4 %2,0 %1,4 %2,2 %
Övr4,4 %1,2 %2,2 %1,1 %1,1 %2,1 %
Valdeltagande76,0 %80,6 %82,2 %82,3 %81,0 %80,8 %

Valdeltagande i Gällivare 2006–2026

Kommunen mot länet (Norrbotten).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Gällivare 2018

Så skiljer sig Gällivare från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 41,9 % i Gällivare mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 13,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +13,7
  • V +4,9
  • SD +2,9

Svagare än i riket

  • M −7,6
  • C −4,9
  • L −3,5
  • KD −3,0

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Gällivare, från 15,2 % till 20,4 % (+5,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 50,5 % till 41,9 % (−8,6).

  • S −8,6
  • SD +5,2
  • C +1,9
  • MP −1,7
  • M +1,4
  • FI −1,4
  • V +1,2
  • KD +1,0

Valdeltagande i Gällivare

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 82,3 %, vilket är 4,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Gällivare på plats 281 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Gällivare är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 73,2 % i Gällivare Södra till 88,3 % i Mellanområdet.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gällivare Norra (47,5 %) och sitt svagaste i Gällivare Västra (34,8 %). Partiet var största parti i samtliga 10 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gällivare är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,3 % i kommunvalet mot 20,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,2 procentenheter.

  • SD −8,2
  • S −7,6
  • M +5,2
  • KD −2,9
  • C −2,8
  • V −0,1

Största parti i Gällivare sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Gällivare i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Gällivare per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna35,1 %80,8 %
2022Socialdemokraterna38,5 %81,0 %
2018Socialdemokraterna41,9 %82,3 %
2014Socialdemokraterna50,5 %82,2 %
2010Socialdemokraterna55,9 %80,6 %
2006Socialdemokraterna53,0 %76,0 %

Valresultat per valdistrikt i Gällivare 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Gällivare. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Gällivare, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Gällivare CentrumS44,2 %S38,0 %78,5 %
Gällivare NorraS47,5 %S42,7 %73,6 %
Gällivare SödraS41,0 %S35,9 %73,2 %
Gällivare VästraS34,8 %S24,4 %80,8 %
HedenS39,8 %S29,3 %86,8 %
KoskullskulleS38,4 %S30,4 %83,0 %
MalmbergetS42,4 %S38,7 %74,3 %
MariaS45,4 %S34,7 %79,2 %
MellanområdetS47,2 %S39,4 %88,3 %
SjöparkenS42,4 %S33,5 %77,9 %

Utforska valdistrikten i Gällivare på kartan

Fler kommuner i Norrbottens län

Hela valresultatet för Norrbottens län 2018 · Alla kommuner 2018