Valresultat Gällivare 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Gällivare med 35,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,0 %). Valdeltagandet var 80,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gällivare ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.

Se Gällivare på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
80,8 %
Röstberättigade
13 352
Avgivna röster
10 795
Län
Norrbottens län

Riksdagsvalet 2026 i Gällivare

Riksdagsvalet 2026 i Gällivare: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 74535,1 %
SDSverigedemokraterna2 60224,4 %
MModeraterna1 60115,0 %
VVänsterpartiet7557,1 %
KDKristdemokraterna7447,0 %
MPMiljöpartiet de gröna5004,7 %
CCenterpartiet2582,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2382,2 %
Övriga partier2192,1 %

Regionvalet 2026 i Gällivare

Regionvalet 2026 i Gällivare: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 44133,1 %
MModeraterna1 69816,3 %
SDSverigedemokraterna1 45013,9 %
SjukvSjukvårdspartiet1 0279,9 %
KDKristdemokraterna9739,4 %
VVänsterpartiet9288,9 %
MPMiljöpartiet de gröna5845,6 %
CCenterpartiet1841,8 %
Övriga partier1141,1 %

Kommunvalet 2026 i Gällivare — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Gällivare har 35 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 9 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 8 och Kristdemokraterna med 6.

Kommunvalet 2026 i Gällivare: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 75626,0 %9(±0)
MModeraterna2 23221,0 %8(−3)
KDKristdemokraterna1 71216,1 %6(+6)
MPMiljöpartiet de gröna1 29612,2 %4(−1)
SDSverigedemokraterna1 23711,7 %4(−1)
VVänsterpartiet1 0269,7 %3(−1)
SjukvSjukvårdspartiet2302,2 %1(±0)
Övriga partier1251,2 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Gällivare 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Gällivare i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,4 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • KD
  • MP
  • C
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Gällivare per valår
Parti200620102014201820222026
S53,0 %55,9 %50,5 %41,9 %38,5 %35,1 %
SD2,3 %5,0 %15,2 %20,4 %27,2 %24,4 %
M11,9 %14,2 %10,8 %12,2 %13,0 %15,0 %
V17,9 %13,6 %11,6 %12,9 %8,2 %7,1 %
KD2,8 %2,4 %2,3 %3,3 %4,3 %7,0 %
MP2,8 %3,8 %4,2 %2,5 %3,6 %4,7 %
C2,5 %1,7 %1,8 %3,7 %2,8 %2,4 %
L2,3 %2,3 %1,4 %2,0 %1,4 %2,2 %
Övr4,4 %1,2 %2,2 %1,1 %1,1 %2,1 %
Valdeltagande76,0 %80,6 %82,2 %82,3 %81,0 %80,8 %

Valdeltagande i Gällivare 2006–2026

Kommunen mot länet (Norrbotten).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Gällivare 2026

Så skiljer sig Gällivare från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 35,1 % i Gällivare mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 7,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +7,1
  • SD +6,9
  • KD +0,8

Svagare än i riket

  • M −4,8
  • C −4,6
  • L −3,1
  • MP −1,4

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Kristdemokraterna mest i Gällivare, från 4,3 % till 7,0 % (+2,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 38,5 % till 35,1 % (−3,4).

  • S −3,4
  • SD −2,8
  • KD +2,7
  • M +2,0
  • MP +1,1
  • V −1,1
  • L +0,9
  • C −0,3

Valdeltagande i Gällivare

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 80,8 %, vilket är 4,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Gällivare på plats 266 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Gällivare är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 56,3 % i Gällivare Norra till 83,7 % i Mellanområdet.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gällivare Centrum V (42,3 %) och sitt svagaste i Koskullskulle (30,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Sverigedemokraterna i 2 av 11 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gällivare är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 11,7 % i kommunvalet mot 24,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,8 procentenheter.

  • SD −12,8
  • S −9,2
  • KD +9,2
  • MP +7,5
  • M +6,0
  • V +2,6

Största parti i Gällivare sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Gällivare i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Gällivare per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna35,1 %80,8 %
2022Socialdemokraterna38,5 %81,0 %
2018Socialdemokraterna41,9 %82,3 %
2014Socialdemokraterna50,5 %82,2 %
2010Socialdemokraterna55,9 %80,6 %
2006Socialdemokraterna53,0 %76,0 %

Valresultat per valdistrikt i Gällivare 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Gällivare. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Gällivare, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
DundretS30,5 %M22,8 %78,3 %
Gällivare Centrum VS42,3 %S33,5 %69,0 %
Gällivare Centrum ÖS40,3 %S30,7 %73,3 %
Gällivare NorraS39,1 %S30,9 %56,3 %
Gällivare SödraSD34,3 %KD25,1 %66,0 %
Gällivare VästraS34,2 %M22,4 %78,1 %
HedenS37,1 %M24,2 %83,0 %
KoskullskulleSD30,9 %KD23,4 %79,2 %
MariaS36,8 %S27,4 %79,8 %
MellanområdetS35,9 %S28,2 %83,7 %
SjöparkenS36,3 %S27,4 %74,3 %

Utforska valdistrikten i Gällivare på kartan

Fler kommuner i Norrbottens län

Hela valresultatet för Norrbottens län 2026 · Alla kommuner 2026