Valresultat Överkalix 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Överkalix med 36,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (48,5 %). Valdeltagandet var 81,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Överkalix ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 2 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,1 %
- Röstberättigade
- 2 473
- Avgivna röster
- 2 005
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2026 i Överkalix
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 723 | 36,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 405 | 20,4 % |
| MModeraterna | 266 | 13,4 % |
| CCenterpartiet | 166 | 8,4 % |
| VVänsterpartiet | 151 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 151 | 7,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 61 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 24 | 1,2 % |
| Övriga partier | 35 | 1,8 % |
Regionvalet 2026 i Överkalix
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 654 | 33,5 % |
| CCenterpartiet | 263 | 13,5 % |
| KDKristdemokraterna | 221 | 11,3 % |
| MModeraterna | 201 | 10,3 % |
| SjukvSjukvårdspartiet | 198 | 10,1 % |
| VVänsterpartiet | 195 | 10,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 167 | 8,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 24 | 1,2 % |
| Övriga partier | 28 | 1,4 % |
Kommunvalet 2026 i Överkalix — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Överkalix har 25 mandat. Centerpartiet fick flest, 12 mandat (+7 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 7 och Vänsterpartiet med 2.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| CCenterpartiet | 972 | 48,5 % | 12(+7) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 514 | 25,6 % | 7(−6) |
| VVänsterpartiet | 169 | 8,4 % | 2(±0) |
| KDKristdemokraterna | 132 | 6,6 % | 2(+2) |
| SDSverigedemokraterna | 98 | 4,9 % | 1(−2) |
| MModeraterna | 98 | 4,9 % | 1(−1) |
| Övriga partier | 21 | 1,0 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Överkalix 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Överkalix i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−6,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- L
- Övr
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 58,9 % | 61,0 % | 52,5 % | 46,7 % | 42,9 % | 36,5 % |
| SD | 0,8 % | 3,7 % | 13,0 % | 18,3 % | 23,3 % | 20,4 % |
| M | 6,8 % | 8,1 % | 8,1 % | 7,8 % | 10,1 % | 13,4 % |
| C | 11,5 % | 9,1 % | 8,9 % | 8,8 % | 5,8 % | 8,4 % |
| V | 12,7 % | 10,8 % | 10,5 % | 10,5 % | 7,8 % | 7,6 % |
| KD | 2,5 % | 1,4 % | 1,1 % | 3,4 % | 5,7 % | 7,6 % |
| L | 2,4 % | 3,0 % | 1,8 % | 2,1 % | 1,8 % | 3,1 % |
| Övr | 2,4 % | 0,6 % | 1,9 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,8 % |
| MP | 2,1 % | 2,4 % | 2,2 % | 1,1 % | 1,5 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 76,5 % | 83,3 % | 85,4 % | 85,1 % | 81,3 % | 81,1 % |
Valdeltagande i Överkalix 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Överkalix 2026
Så skiljer sig Överkalix från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 36,5 % i Överkalix mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 8,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +8,5
- SD +2,9
- KD +1,4
- C +1,3
Svagare än i riket
- M −6,4
- MP −4,9
- L −2,3
- V −0,8
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Överkalix, från 10,1 % till 13,4 % (+3,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 42,9 % till 36,5 % (−6,4).
- S −6,4
- M +3,3
- SD −2,9
- C +2,5
- KD +1,9
- L +1,2
- MP −0,3
- V −0,1
Valdeltagande i Överkalix
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 81,1 %, vilket är 3,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Överkalix på plats 262 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Överkalix är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 48,5 % i kommunvalet mot 8,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 40,1 procentenheter.
- C +40,1
- SD −15,5
- S −10,8
- M −8,5
- L −2,5
- KD −1,0
- V +0,8
Största parti i Överkalix sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Överkalix i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 81,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 42,9 % | 81,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 46,7 % | 85,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 52,5 % | 85,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 61,0 % | 83,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 58,9 % | 76,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Överkalix 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 2 valdistrikten i Överkalix. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Överkalix nedre | S | 36,3 % | C | 50,5 % | 76,7 % |
| Överkalix övre | S | 37,3 % | C | 47,9 % | 74,8 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2026 · Alla kommuner 2026