Valresultat Överkalix 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Överkalix med 42,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (51,3 %). Valdeltagandet var 81,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Överkalix ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 2 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,3 %
- Röstberättigade
- 2 574
- Avgivna röster
- 2 093
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2022 i Överkalix
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 891 | 42,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 484 | 23,3 % |
| MModeraterna | 210 | 10,1 % |
| VVänsterpartiet | 161 | 7,8 % |
| CCenterpartiet | 121 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 119 | 5,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 38 | 1,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 31 | 1,5 % |
| Övriga partier | 22 | 1,1 % |
Regionvalet 2022 i Överkalix
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 978 | 47,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 256 | 12,4 % |
| SjukvSjukvårdspartiet | 181 | 8,8 % |
| VVänsterpartiet | 179 | 8,7 % |
| MModeraterna | 170 | 8,3 % |
| CCenterpartiet | 165 | 8,0 % |
| KDKristdemokraterna | 67 | 3,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 36 | 1,8 % |
| Övriga partier | 25 | 1,2 % |
Kommunvalet 2022 i Överkalix
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 048 | 51,3 % |
| CCenterpartiet | 396 | 19,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 223 | 10,9 % |
| VVänsterpartiet | 192 | 9,4 % |
| MModeraterna | 142 | 7,0 % |
| Övriga partier | 42 | 2,1 % |
Partiernas utveckling i Överkalix 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Överkalix i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,0 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- C
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 58,9 % | 61,0 % | 52,5 % | 46,7 % | 42,9 % | 36,5 % |
| SD | 0,8 % | 3,7 % | 13,0 % | 18,3 % | 23,3 % | 20,4 % |
| M | 6,8 % | 8,1 % | 8,1 % | 7,8 % | 10,1 % | 13,4 % |
| V | 12,7 % | 10,8 % | 10,5 % | 10,5 % | 7,8 % | 7,6 % |
| C | 11,5 % | 9,1 % | 8,9 % | 8,8 % | 5,8 % | 8,4 % |
| KD | 2,5 % | 1,4 % | 1,1 % | 3,4 % | 5,7 % | 7,6 % |
| L | 2,4 % | 3,0 % | 1,8 % | 2,1 % | 1,8 % | 3,1 % |
| MP | 2,1 % | 2,4 % | 2,2 % | 1,1 % | 1,5 % | 1,2 % |
| Övr | 2,4 % | 0,6 % | 1,9 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 76,5 % | 83,3 % | 85,4 % | 85,1 % | 81,3 % | 81,1 % |
Valdeltagande i Överkalix 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Överkalix 2022
Så skiljer sig Överkalix från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 42,9 % i Överkalix mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 12,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +12,6
- SD +2,8
- V +1,0
- KD +0,4
Svagare än i riket
- M −9,0
- MP −3,6
- L −2,8
- C −0,9
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Överkalix, från 18,3 % till 23,3 % (+5,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 46,7 % till 42,9 % (−3,8).
- SD +5,0
- S −3,8
- C −3,0
- V −2,7
- M +2,3
- KD +2,3
- MP +0,4
- L −0,3
Valdeltagande i Överkalix
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 81,3 %, vilket är 2,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Överkalix på plats 261 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Överkalix är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 19,4 % i kommunvalet mot 5,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,6 procentenheter.
- C +13,6
- SD −12,4
- S +8,4
- KD −4,9
- M −3,2
- V +1,6
Största parti i Överkalix sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Överkalix i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 81,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 42,9 % | 81,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 46,7 % | 85,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 52,5 % | 85,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 61,0 % | 83,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 58,9 % | 76,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Överkalix 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 2 valdistrikten i Överkalix. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Överkalix nedre | S | 42,1 % | S | 50,6 % | 81,1 % |
| Överkalix övre | S | 43,8 % | S | 51,8 % | 79,4 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2022 · Alla kommuner 2022