Valresultat Norrbottens län 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Norrbottens län med 41,6 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 84,6 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.

Se Norrbottens län på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,6 %
Röstberättigade
193 011
Avgivna röster
163 242
Kommuner i länet
14

Riksdagsvalet 2022 i Norrbottens län

Riksdagsvalet 2022 i Norrbottens län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna67 23541,6 %
SDSverigedemokraterna32 78020,3 %
MModeraterna21 91713,6 %
VVänsterpartiet11 2777,0 %
CCenterpartiet8 5335,3 %
KDKristdemokraterna8 2665,1 %
MPMiljöpartiet de gröna5 5613,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 0942,5 %
Övriga partier1 7931,1 %

Regionvalet 2022 i Region Norrbotten

Regionvalet 2022 i Region Norrbotten: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna66 02841,6 %
MModeraterna21 63313,6 %
SDSverigedemokraterna17 91211,3 %
VVänsterpartiet14 4639,1 %
SjukvSjukvårdspartiet13 0488,2 %
CCenterpartiet9 3055,9 %
KDKristdemokraterna8 1945,2 %
MPMiljöpartiet de gröna3 9082,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 6392,3 %
Övriga partier5700,4 %

Kommunvalet 2022 i Norrbottens län

Kommunvalet 2022 i Norrbottens län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna62 78539,1 %
MModeraterna24 80915,5 %
SDSverigedemokraterna16 27710,1 %
VVänsterpartiet13 0548,1 %
CCenterpartiet12 7718,0 %
KDKristdemokraterna7 8934,9 %
MPMiljöpartiet de gröna5 0163,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 8983,1 %
SjukvSjukvårdspartiet3 8682,4 %
Övriga partier9 1005,7 %

Partiernas utveckling i Norrbottens län 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Norrbottens län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,5 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • C
  • KD
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Norrbottens län per valår
Parti200620102014201820222026
S51,7 %51,9 %48,7 %41,7 %41,6 %37,5 %
SD1,5 %3,8 %11,0 %15,8 %20,3 %18,1 %
M13,2 %16,4 %12,9 %12,8 %13,6 %16,4 %
V10,5 %9,3 %8,6 %10,7 %7,0 %6,9 %
C6,4 %4,6 %4,5 %7,1 %5,3 %5,1 %
KD4,2 %3,3 %3,0 %4,6 %5,1 %6,4 %
MP4,0 %5,3 %4,9 %2,8 %3,4 %4,5 %
L4,2 %4,3 %3,2 %3,2 %2,5 %3,4 %
Övr4,2 %1,1 %3,2 %1,4 %1,1 %1,7 %
Valdeltagande80,3 %84,9 %85,6 %86,9 %84,6 %83,9 %

Valdeltagande i Norrbottens län 2006–2026

Länet mot riket.

8082848688%200620102014201820222026
  • Länet
  • Riket

Analys av valresultatet i Norrbottens län 2022

Så skiljer sig Norrbottens län från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 41,6 % i Norrbottens län mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 11,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +11,3
  • V +0,2

Svagare än i riket

  • M −5,5
  • L −2,1
  • MP −1,6
  • C −1,4

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Norrbottens län, från 15,8 % till 20,3 % (+4,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 10,7 % till 7,0 % (−3,7).

  • SD +4,5
  • V −3,7
  • C −1,8
  • M +0,8
  • MP +0,7
  • L −0,7
  • KD +0,5
  • S −0,1

Valdeltagande i Norrbottens län

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,6 %, vilket är 0,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %.

Skillnader mellan valdistrikten

Norrbottens län är indelad i 157 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 56,7 % i Haparanda Norra till 93,4 % i Hällbacken.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Häggholmen Östra (60,8 %) och sitt svagaste i Universitetet (21,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 152, Sverigedemokraterna i 4, Moderaterna i 1 av 157 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Norrbottens län är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,1 % i kommunvalet mot 20,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,2 procentenheter.

  • SD −10,2
  • C +2,7
  • S −2,5
  • M +1,9
  • V +1,2
  • MP −0,3
  • KD −0,2

Största parti i Norrbottens län sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Norrbottens län i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Norrbottens län per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna37,5 %83,9 %
2022Socialdemokraterna41,6 %84,6 %
2018Socialdemokraterna41,7 %86,9 %
2014Socialdemokraterna48,7 %85,6 %
2010Socialdemokraterna51,9 %84,9 %
2006Socialdemokraterna51,7 %80,3 %

Valresultat per kommun i Norrbottens län 2022

Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.

Största parti och valdeltagande per kommun i Norrbottens län, riksdagsvalet 2022
KommunStörsta partiAndelValdeltagande
ArjeplogS37,9 %82,1 %
ArvidsjaurS42,0 %85,0 %
BodenS42,2 %85,4 %
GällivareS38,5 %81,0 %
HaparandaS35,9 %69,1 %
JokkmokkS34,2 %81,6 %
KalixS43,9 %84,3 %
KirunaS41,9 %82,0 %
LuleåS39,5 %86,9 %
PajalaS35,3 %79,5 %
PiteåS48,0 %87,7 %
ÄlvsbynS43,2 %83,3 %
ÖverkalixS42,9 %81,3 %
ÖvertorneåS37,4 %78,2 %

Andra län 2022

Valresultat för alla kommuner 2022