Valresultat Västerbottens län 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Västerbottens län med 40,7 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 85,8 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.

Se Västerbottens län på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,8 %
Röstberättigade
209 485
Avgivna röster
179 712
Kommuner i länet
15

Riksdagsvalet 2022 i Västerbottens län

Riksdagsvalet 2022 i Västerbottens län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna72 31840,7 %
SDSverigedemokraterna25 66614,5 %
MModeraterna25 12114,1 %
VVänsterpartiet15 0978,5 %
CCenterpartiet13 8277,8 %
MPMiljöpartiet de gröna9 6535,4 %
KDKristdemokraterna8 3684,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5 5443,1 %
Övriga partier1 9491,1 %

Regionvalet 2022 i Region Västerbotten

Regionvalet 2022 i Region Västerbotten: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna64 93737,1 %
MModeraterna29 55016,9 %
VVänsterpartiet20 76011,9 %
SDSverigedemokraterna15 5598,9 %
CCenterpartiet15 1028,6 %
KDKristdemokraterna12 3507,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7 6634,4 %
MPMiljöpartiet de gröna6 6313,8 %
Övriga partier2 3881,4 %

Kommunvalet 2022 i Västerbottens län

Kommunvalet 2022 i Västerbottens län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna66 53237,7 %
MModeraterna28 72116,3 %
VVänsterpartiet19 52211,1 %
CCenterpartiet17 2269,8 %
SDSverigedemokraterna13 9217,9 %
KDKristdemokraterna10 9096,2 %
MPMiljöpartiet de gröna7 8844,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6 5023,7 %
DSSADemokratiska Sekulära Socialister Arbetarpartiet2 9951,7 %
Övriga partier2 3091,3 %

Partiernas utveckling i Västerbottens län 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Västerbottens län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har V gjort (−4,2 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • C
  • MP
  • KD
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Västerbottens län per valår
Parti200620102014201820222026
S44,0 %42,2 %42,0 %38,1 %40,7 %36,9 %
SD1,1 %2,7 %7,4 %10,9 %14,5 %12,7 %
M13,6 %17,7 %13,8 %13,5 %14,1 %15,4 %
V8,3 %10,0 %11,0 %12,7 %8,5 %9,3 %
C11,8 %7,4 %6,7 %10,1 %7,8 %7,2 %
MP5,8 %7,2 %5,9 %3,9 %5,4 %7,5 %
KD6,5 %5,3 %4,3 %5,2 %4,7 %5,9 %
L6,3 %6,0 %4,3 %3,9 %3,1 %3,5 %
Övr2,5 %1,4 %4,7 %1,6 %1,1 %1,5 %
Valdeltagande81,3 %85,4 %86,9 %87,9 %85,8 %85,5 %

Valdeltagande i Västerbottens län 2006–2026

Länet mot riket.

8082848688%200620102014201820222026
  • Länet
  • Riket

Analys av valresultatet i Västerbottens län 2022

Så skiljer sig Västerbottens län från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 40,7 % i Västerbottens län mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 10,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +10,4
  • V +1,8
  • C +1,1
  • MP +0,4

Svagare än i riket

  • SD −6,1
  • M −5,0
  • L −1,5
  • KD −0,6

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Västerbottens län, från 10,9 % till 14,5 % (+3,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 12,7 % till 8,5 % (−4,2).

  • V −4,2
  • SD +3,5
  • S +2,6
  • C −2,3
  • MP +1,6
  • L −0,8
  • M +0,7
  • KD −0,5

Valdeltagande i Västerbottens län

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,8 %, vilket är 1,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %.

Skillnader mellan valdistrikten

Västerbottens län är indelad i 169 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 64,9 % i Åsele omland till 91,3 % i Täfteå.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bureå N (53,0 %) och sitt svagaste i Gräsmyr (24,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 166, Sverigedemokraterna i 3 av 169 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Västerbottens län är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 7,9 % i kommunvalet mot 14,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,6 procentenheter.

  • SD −6,6
  • S −3,0
  • V +2,6
  • M +2,1
  • C +2,0
  • KD +1,5
  • MP −1,0
  • L +0,6

Största parti i Västerbottens län sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Västerbottens län i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Västerbottens län per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna36,9 %85,5 %
2022Socialdemokraterna40,7 %85,8 %
2018Socialdemokraterna38,1 %87,9 %
2014Socialdemokraterna42,0 %86,9 %
2010Socialdemokraterna42,2 %85,4 %
2006Socialdemokraterna44,0 %81,3 %

Valresultat per kommun i Västerbottens län 2022

Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.

Största parti och valdeltagande per kommun i Västerbottens län, riksdagsvalet 2022
KommunStörsta partiAndelValdeltagande
BjurholmS29,8 %82,9 %
DoroteaS42,1 %80,8 %
LyckseleS40,4 %83,0 %
MalåS40,1 %82,0 %
NordmalingS37,4 %84,4 %
NorsjöS41,3 %83,1 %
RobertsforsS39,6 %84,3 %
SkellefteåS45,2 %85,4 %
SorseleS39,2 %81,3 %
StorumanS34,4 %81,6 %
UmeåS39,8 %87,5 %
VilhelminaS35,2 %81,7 %
VindelnS34,0 %83,8 %
VännäsS36,6 %84,3 %
ÅseleS37,7 %82,0 %

Andra län 2022

Valresultat för alla kommuner 2022