Valresultat Malå 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Malå med 40,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Vänsterpartiet flest röster (29,9 %). Valdeltagandet var 82,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Malå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 2 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,0 %
- Röstberättigade
- 2 259
- Avgivna röster
- 1 853
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2022 i Malå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 724 | 40,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 441 | 24,4 % |
| MModeraterna | 171 | 9,5 % |
| VVänsterpartiet | 163 | 9,0 % |
| KDKristdemokraterna | 105 | 5,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 86 | 4,8 % |
| CCenterpartiet | 79 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 26 | 1,4 % |
| Övriga partier | 12 | 0,7 % |
Regionvalet 2022 i Malå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 664 | 38,2 % |
| VVänsterpartiet | 263 | 15,1 % |
| MModeraterna | 214 | 12,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 210 | 12,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 175 | 10,1 % |
| KDKristdemokraterna | 120 | 6,9 % |
| CCenterpartiet | 70 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 22 | 1,3 % |
| Övriga partier | 2 | 0,1 % |
Kommunvalet 2022 i Malå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| VVänsterpartiet | 537 | 29,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 515 | 28,7 % |
| MalålMalålistan | 287 | 16,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 258 | 14,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 99 | 5,5 % |
| MModeraterna | 58 | 3,2 % |
| KDKristdemokraterna | 20 | 1,1 % |
| Övriga partier | 20 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Malå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Malå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+10,0 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- KD
- L
- C
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 54,7 % | 52,5 % | 50,8 % | 43,0 % | 40,1 % | 38,2 % |
| SD | 0,7 % | 2,7 % | 10,6 % | 14,4 % | 24,4 % | 22,2 % |
| M | 10,0 % | 14,5 % | 8,6 % | 9,0 % | 9,5 % | 12,4 % |
| V | 11,3 % | 12,7 % | 13,0 % | 14,2 % | 9,0 % | 7,8 % |
| KD | 5,4 % | 4,2 % | 3,0 % | 5,6 % | 5,8 % | 6,2 % |
| L | 6,0 % | 6,7 % | 4,6 % | 3,9 % | 4,8 % | 4,9 % |
| C | 8,8 % | 3,5 % | 4,7 % | 8,0 % | 4,4 % | 3,7 % |
| MP | 1,4 % | 2,6 % | 2,3 % | 1,0 % | 1,4 % | 3,4 % |
| Övr | 1,8 % | 0,7 % | 2,4 % | 0,9 % | 0,7 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 76,1 % | 82,5 % | 83,3 % | 85,0 % | 82,0 % | 80,6 % |
Valdeltagande i Malå 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Malå 2022
Så skiljer sig Malå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 40,1 % i Malå mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 9,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- S +9,7
- SD +3,9
- V +2,3
- KD +0,5
Svagare än i riket
- M −9,6
- MP −3,6
- C −2,3
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Malå, från 14,4 % till 24,4 % (+10,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 14,2 % till 9,0 % (−5,2).
- SD +10,0
- V −5,2
- C −3,6
- S −2,9
- L +0,9
- M +0,5
- MP +0,4
- KD +0,2
Valdeltagande i Malå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 82,0 %, vilket är 2,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Malå på plats 251 av landets 290 kommuner.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Malå är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 29,9 % i kommunvalet mot 9,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 20,9 procentenheter.
- V +20,9
- SD −18,9
- S −11,4
- L +9,6
- M −6,2
- KD −4,7
- C −3,5
Största parti i Malå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Malå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 38,2 % | 80,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 40,1 % | 82,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 43,0 % | 85,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 50,8 % | 83,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 52,5 % | 82,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 54,7 % | 76,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Malå 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 2 valdistrikten i Malå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Malå 1 | S | 39,8 % | V | 30,0 % | 70,9 % |
| Malå 2 | S | 45,8 % | S | 31,8 % | 65,7 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2022 · Alla kommuner 2022