Valresultat Umeå 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Umeå med 39,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,5 %). Valdeltagandet var 87,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Umeå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 72 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,5 %
- Röstberättigade
- 99 226
- Avgivna röster
- 86 791
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2022 i Umeå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 34 233 | 39,8 % |
| MModeraterna | 12 824 | 14,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 9 328 | 10,8 % |
| VVänsterpartiet | 9 074 | 10,6 % |
| CCenterpartiet | 6 826 | 7,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 6 566 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 3 102 | 3,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 073 | 3,6 % |
| Övriga partier | 968 | 1,1 % |
Regionvalet 2022 i Umeå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 30 658 | 36,0 % |
| MModeraterna | 15 281 | 17,9 % |
| VVänsterpartiet | 12 550 | 14,7 % |
| CCenterpartiet | 6 514 | 7,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 750 | 6,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 442 | 5,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 146 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 4 030 | 4,7 % |
| DSSADemokratiska Sekulära Socialister Arbetarpartiet | 1 257 | 1,5 % |
| Övriga partier | 611 | 0,7 % |
Kommunvalet 2022 i Umeå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 31 243 | 36,5 % |
| MModeraterna | 15 113 | 17,6 % |
| VVänsterpartiet | 11 375 | 13,3 % |
| CCenterpartiet | 6 799 | 7,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 539 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 5 493 | 6,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 229 | 3,8 % |
| DSSADemokratiska Sekulära Socialister Arbetarpartiet | 2 995 | 3,5 % |
| KDKristdemokraterna | 2 966 | 3,5 % |
| Övriga partier | 903 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Umeå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Umeå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+5,3 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- C
- MP
- KD
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,8 % | 35,3 % | 36,2 % | 34,5 % | 39,8 % | 35,8 % |
| M | 16,5 % | 20,9 % | 16,5 % | 15,4 % | 14,9 % | 16,0 % |
| SD | 0,9 % | 2,3 % | 5,7 % | 8,6 % | 10,8 % | 9,2 % |
| V | 8,5 % | 11,1 % | 12,3 % | 15,7 % | 10,6 % | 11,7 % |
| C | 10,5 % | 6,8 % | 5,5 % | 9,5 % | 7,9 % | 7,4 % |
| MP | 8,9 % | 10,5 % | 8,1 % | 5,5 % | 7,6 % | 10,3 % |
| KD | 5,6 % | 4,8 % | 3,8 % | 4,5 % | 3,6 % | 4,4 % |
| L | 6,8 % | 6,6 % | 4,9 % | 4,7 % | 3,6 % | 3,8 % |
| Övr | 3,4 % | 1,8 % | 7,0 % | 1,7 % | 1,1 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 83,4 % | 87,0 % | 88,7 % | 89,6 % | 87,5 % | 86,8 % |
Valdeltagande i Umeå 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Umeå 2022
Så skiljer sig Umeå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 10,8 % i Umeå mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 9,7 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +9,5
- V +3,8
- MP +2,6
- C +1,2
Svagare än i riket
- SD −9,7
- M −4,2
- KD −1,7
- L −1,0
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Umeå, från 34,5 % till 39,8 % (+5,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 15,7 % till 10,6 % (−5,1).
- S +5,3
- V −5,1
- SD +2,3
- MP +2,2
- C −1,6
- L −1,1
- KD −0,9
- M −0,4
Valdeltagande i Umeå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 87,5 %, vilket är 3,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Umeå på plats 52 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Umeå är indelad i 72 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 75,2 % i Ersboda Norra till 91,3 % i Täfteå.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hörnefors Östra (49,8 %) och sitt svagaste i Ålidhem Västra (28,9 %). Partiet var största parti i samtliga 72 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Umeå är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 6,5 % i kommunvalet mot 10,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,4 procentenheter.
- SD −4,4
- S −3,3
- M +2,7
- V +2,7
- MP −1,2
- L +0,2
- KD −0,1
- C −0,0
Största parti i Umeå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Umeå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 35,8 % | 86,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 39,8 % | 87,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 89,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,2 % | 88,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 87,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,8 % | 83,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Umeå 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 72 valdistrikten i Umeå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Backen | S | 37,4 % | S | 32,0 % | 85,5 % |
| Berghem Norra | S | 35,3 % | S | 32,3 % | 86,4 % |
| Berghem Södra | S | 37,4 % | S | 32,3 % | 83,7 % |
| Brinkvägen | S | 39,1 % | S | 37,2 % | 83,4 % |
| Brännland | S | 33,1 % | S | 29,0 % | 88,6 % |
| Bullmark | S | 33,3 % | S | 29,1 % | 85,9 % |
| Böleå | S | 38,5 % | S | 36,2 % | 82,8 % |
| Böleäng Västra | S | 44,9 % | S | 41,9 % | 88,2 % |
| Böleäng Östra | S | 40,1 % | S | 37,8 % | 87,0 % |
| Carlshem Västra | S | 42,2 % | S | 37,4 % | 86,3 % |
| Carlshem Östra | S | 43,2 % | S | 36,8 % | 84,3 % |
| Centrum | S | 37,5 % | S | 37,0 % | 79,2 % |
| Centrum Västra | S | 38,5 % | S | 35,9 % | 84,8 % |
| Centrum Östra | S | 36,2 % | S | 31,2 % | 87,5 % |
| Dragonfältet | S | 43,6 % | S | 40,6 % | 84,2 % |
| Ersboda Mellan | S | 48,8 % | S | 43,5 % | 79,6 % |
| Ersboda Norra | S | 46,9 % | S | 42,5 % | 75,2 % |
| Ersboda Västra | S | 49,4 % | S | 43,4 % | 83,6 % |
| Ersboda Östra | S | 44,6 % | S | 39,1 % | 81,7 % |
| Ersmark | S | 38,7 % | S | 34,2 % | 90,0 % |
| Grubbe Norra | S | 37,2 % | S | 36,0 % | 85,6 % |
| Grubbe Södra | S | 40,8 % | S | 37,1 % | 86,9 % |
| Haga Norra | S | 39,3 % | S | 34,3 % | 86,8 % |
| Haga Södra | S | 38,3 % | S | 35,2 % | 85,8 % |
| Haga Östra | S | 36,2 % | S | 35,3 % | 85,0 % |
| Hissjö | S | 36,0 % | S | 32,4 % | 88,9 % |
| Holmsund Södra | S | 45,4 % | S | 42,8 % | 89,8 % |
| Holmsund Västra | S | 43,4 % | S | 41,6 % | 79,9 % |
| Holmsund Östra | S | 46,6 % | S | 42,1 % | 87,1 % |
| Hörnefors Västra | S | 40,3 % | S | 37,8 % | 83,2 % |
| Hörnefors Östra | S | 49,8 % | S | 47,8 % | 88,2 % |
| Innertavle - Tavleliden | S | 44,1 % | S | 40,4 % | 90,6 % |
| Kronoparken | S | 43,6 % | S | 39,7 % | 86,5 % |
| Marieberg | S | 44,8 % | S | 38,3 % | 86,4 % |
| Mariedal | S | 47,7 % | S | 44,5 % | 90,5 % |
| Mariehem | S | 42,1 % | S | 36,1 % | 84,4 % |
| Mariehemshöjd | S | 41,8 % | S | 36,9 % | 76,8 % |
| Mariestrand Olovsdal | S | 40,4 % | S | 38,9 % | 86,4 % |
| Nydalahöjd | S | 35,9 % | S | 35,2 % | 81,5 % |
| Obbola | S | 45,1 % | S | 42,6 % | 89,5 % |
| Röbäck Västra - Skravelsjö | S | 43,1 % | S | 37,8 % | 85,8 % |
| Röbäck Östra - Klabböle | S | 37,8 % | S | 35,0 % | 89,3 % |
| Sandabrånet | S | 40,0 % | S | 37,1 % | 83,8 % |
| Sandbacka | S | 41,6 % | S | 35,8 % | 84,9 % |
| Sandåkern | S | 41,0 % | S | 38,8 % | 89,9 % |
| Sofiehem | S | 35,5 % | S | 32,7 % | 86,7 % |
| Stöcke | S | 36,1 % | S | 31,3 % | 90,2 % |
| Stöcksjö - Degernäs | S | 37,0 % | S | 32,5 % | 90,4 % |
| Sävar Västra | S | 43,0 % | S | 39,2 % | 86,5 % |
| Sävar Östra | S | 43,0 % | S | 37,3 % | 90,2 % |
| Södra Teg | S | 38,3 % | S | 35,9 % | 81,3 % |
| Sörmjöle - Norrmjöle | S | 39,9 % | S | 35,5 % | 90,0 % |
| Tavelsjö | S | 33,2 % | S | 28,3 % | 86,7 % |
| Tomtebo | S | 44,0 % | S | 38,2 % | 85,6 % |
| Tomtebo Norra | S | 35,4 % | S | 33,9 % | 89,3 % |
| Tomtebo Södra | S | 41,4 % | S | 35,9 % | 88,4 % |
| Täfteå | S | 43,8 % | S | 40,5 % | 91,3 % |
| Umedalen Västra | S | 40,6 % | S | 37,3 % | 79,9 % |
| Umedalen Östra | S | 41,9 % | S | 37,7 % | 83,9 % |
| Universitetsområdet | S | 31,0 % | S | 30,5 % | 84,1 % |
| Universitetsområdet Östra | S | 33,5 % | S | 30,7 % | 78,7 % |
| Västerslätt | S | 46,0 % | S | 43,7 % | 89,3 % |
| Västteg | S | 37,1 % | S | 35,4 % | 83,6 % |
| Ytterhiske | S | 39,4 % | S | 37,3 % | 82,9 % |
| Yttersjö | S | 35,7 % | S | 34,6 % | 89,8 % |
| Ålidhem Södra | S | 33,9 % | S | 28,6 % | 78,4 % |
| Ålidhem Västra | S | 28,9 % | V | 27,1 % | 78,2 % |
| Ålidhem Östra | S | 32,8 % | S | 31,1 % | 77,8 % |
| Öbacka - Rosendal | S | 39,9 % | S | 34,5 % | 85,9 % |
| Öbackastrand | S | 36,3 % | S | 34,9 % | 87,9 % |
| Östermalm - Fridhem | S | 36,1 % | S | 33,2 % | 85,7 % |
| Östteg | S | 39,0 % | S | 35,3 % | 84,9 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2022 · Alla kommuner 2022