Valresultat Åsele 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Åsele med 37,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,3 %). Valdeltagandet var 82,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Åsele ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 2 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,0 %
- Röstberättigade
- 2 126
- Avgivna röster
- 1 743
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2022 i Åsele
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 651 | 37,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 386 | 22,4 % |
| MModeraterna | 222 | 12,9 % |
| CCenterpartiet | 173 | 10,0 % |
| VVänsterpartiet | 93 | 5,4 % |
| KDKristdemokraterna | 92 | 5,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 55 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 30 | 1,7 % |
| Övriga partier | 23 | 1,3 % |
Regionvalet 2022 i Åsele
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 582 | 34,8 % |
| CCenterpartiet | 272 | 16,3 % |
| MModeraterna | 267 | 16,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 205 | 12,3 % |
| KDKristdemokraterna | 126 | 7,5 % |
| VVänsterpartiet | 103 | 6,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 96 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 18 | 1,1 % |
| Övriga partier | 3 | 0,2 % |
Kommunvalet 2022 i Åsele
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 669 | 41,3 % |
| CCenterpartiet | 324 | 20,0 % |
| ÅseleÅselepartiet | 316 | 19,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 144 | 8,9 % |
| VVänsterpartiet | 111 | 6,8 % |
| MModeraterna | 37 | 2,3 % |
| Övriga partier | 20 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Åsele 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Åsele i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+6,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 50,8 % | 51,2 % | 44,8 % | 40,3 % | 37,7 % | 32,7 % |
| SD | 1,7 % | 3,9 % | 10,9 % | 15,5 % | 22,4 % | 22,2 % |
| M | 9,8 % | 13,6 % | 11,7 % | 8,7 % | 12,9 % | 13,3 % |
| C | 16,2 % | 9,6 % | 10,6 % | 16,7 % | 10,0 % | 8,3 % |
| V | 7,0 % | 7,4 % | 9,1 % | 8,6 % | 5,4 % | 5,3 % |
| KD | 6,6 % | 5,4 % | 3,4 % | 4,8 % | 5,3 % | 8,7 % |
| L | 4,8 % | 5,8 % | 5,2 % | 2,7 % | 3,2 % | 4,6 % |
| MP | 0,9 % | 1,8 % | 1,9 % | 1,1 % | 1,7 % | 2,3 % |
| Övr | 2,4 % | 1,1 % | 2,4 % | 1,7 % | 1,3 % | 2,6 % |
| Valdeltagande | 77,6 % | 83,3 % | 84,9 % | 85,4 % | 82,0 % | 83,1 % |
Valdeltagande i Åsele 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Åsele 2022
Så skiljer sig Åsele från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 37,7 % i Åsele mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 7,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +7,4
- C +3,3
- SD +1,8
Svagare än i riket
- M −6,2
- MP −3,3
- L −1,4
- V −1,4
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Åsele, från 15,5 % till 22,4 % (+6,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 16,7 % till 10,0 % (−6,6).
- SD +6,9
- C −6,6
- M +4,2
- V −3,3
- S −2,5
- MP +0,6
- KD +0,6
- L +0,5
Valdeltagande i Åsele
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 82,0 %, vilket är 2,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Åsele på plats 252 av landets 290 kommuner.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Åsele är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 2,3 % i kommunvalet mot 12,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,6 procentenheter.
- M −10,6
- C +10,0
- L +5,7
- KD −4,4
- S +3,5
- V +1,5
Största parti i Åsele sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Åsele i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 83,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,7 % | 82,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 40,3 % | 85,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 44,8 % | 84,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 51,2 % | 83,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 50,8 % | 77,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Åsele 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 2 valdistrikten i Åsele. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Åsele C | S | 39,8 % | S | 45,8 % | 68,1 % |
| Åsele omland | S | 33,7 % | S | 34,3 % | 64,9 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2022 · Alla kommuner 2022