Valresultat Åsele 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Åsele med 44,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick ÅSP flest röster (35,2 %). Valdeltagandet var 84,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Åsele ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 2 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,9 %
- Röstberättigade
- 2 258
- Avgivna röster
- 1 918
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2014 i Åsele
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 848 | 44,8 % |
| MModeraterna | 221 | 11,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 207 | 10,9 % |
| CCenterpartiet | 201 | 10,6 % |
| VVänsterpartiet | 172 | 9,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 98 | 5,2 % |
| KDKristdemokraterna | 65 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 36 | 1,9 % |
| FIFeministiskt initiativ | 30 | 1,6 % |
| Övriga partier | 15 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2014 i Åsele
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 541 | 28,7 % |
| CCenterpartiet | 530 | 28,1 % |
| VVänsterpartiet | 215 | 11,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 214 | 11,4 % |
| MModeraterna | 182 | 9,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 95 | 5,0 % |
| KDKristdemokraterna | 62 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 31 | 1,6 % |
| Övriga partier | 15 | 0,8 % |
Kommunvalet 2014 i Åsele
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| ÅSPÅSP | 669 | 35,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 499 | 26,2 % |
| OPiOPi | 316 | 16,6 % |
| CCenterpartiet | 148 | 7,8 % |
| VVänsterpartiet | 114 | 6,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 82 | 4,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 41 | 2,2 % |
| Övriga partier | 34 | 1,8 % |
Partiernas utveckling i Åsele 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Åsele i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+7,0 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- V
- L
- KD
- Övr
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 50,8 % | 51,2 % | 44,8 % | 40,3 % | 37,7 % | 32,7 % |
| M | 9,8 % | 13,6 % | 11,7 % | 8,7 % | 12,9 % | 13,3 % |
| SD | 1,7 % | 3,9 % | 10,9 % | 15,5 % | 22,4 % | 22,2 % |
| C | 16,2 % | 9,6 % | 10,6 % | 16,7 % | 10,0 % | 8,3 % |
| V | 7,0 % | 7,4 % | 9,1 % | 8,6 % | 5,4 % | 5,3 % |
| L | 4,8 % | 5,8 % | 5,2 % | 2,7 % | 3,2 % | 4,6 % |
| KD | 6,6 % | 5,4 % | 3,4 % | 4,8 % | 5,3 % | 8,7 % |
| Övr | 2,4 % | 1,1 % | 2,4 % | 1,7 % | 1,3 % | 2,6 % |
| MP | 0,9 % | 1,8 % | 1,9 % | 1,1 % | 1,7 % | 2,3 % |
| Valdeltagande | 77,6 % | 83,3 % | 84,9 % | 85,4 % | 82,0 % | 83,1 % |
Valdeltagande i Åsele 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Åsele 2014
Så skiljer sig Åsele från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 44,8 % i Åsele mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 13,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +13,8
- C +4,5
- V +3,4
Svagare än i riket
- M −11,6
- MP −5,0
- SD −1,9
- FI −1,5
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Åsele, från 3,9 % till 10,9 % (+7,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 51,2 % till 44,8 % (−6,4).
- SD +7,0
- S −6,4
- KD −2,0
- M −1,9
- V +1,7
- FI +1,6
- C +1,0
- FP −0,6
Valdeltagande i Åsele
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 84,9 %, vilket är 0,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Åsele på plats 205 av landets 290 kommuner.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Åsele är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 26,2 % i kommunvalet mot 44,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 18,6 procentenheter.
- S −18,6
- M −11,2
- SD −8,8
- V −3,1
- C −2,8
- KD −2,6
- FP −0,9
Största parti i Åsele sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Åsele i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 83,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,7 % | 82,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 40,3 % | 85,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 44,8 % | 84,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 51,2 % | 83,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 50,8 % | 77,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Åsele 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 2 valdistrikten i Åsele. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Åsele C | S | 45,3 % | ÅSP | 34,3 % | 80,3 % |
| Åsele omland | S | 44,9 % | ÅSP | 35,7 % | 77,2 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2014 · Alla kommuner 2014