Valresultat Vindeln 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Vindeln med 39,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,2 %). Valdeltagandet var 85,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vindeln ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,0 %
- Röstberättigade
- 4 218
- Avgivna röster
- 3 586
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2014 i Vindeln
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 422 | 39,9 % |
| MModeraterna | 546 | 15,3 % |
| CCenterpartiet | 392 | 11,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 345 | 9,7 % |
| VVänsterpartiet | 281 | 7,9 % |
| KDKristdemokraterna | 214 | 6,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 131 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 108 | 3,0 % |
| FIFeministiskt initiativ | 67 | 1,9 % |
| OVRövriga partier | 57 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2014 i Vindeln
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 370 | 39,0 % |
| CCenterpartiet | 487 | 13,9 % |
| MModeraterna | 458 | 13,0 % |
| KDKristdemokraterna | 426 | 12,1 % |
| VVänsterpartiet | 291 | 8,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 179 | 5,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 142 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 88 | 2,5 % |
| Övriga partier | 72 | 2,0 % |
Kommunvalet 2014 i Vindeln
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 497 | 42,2 % |
| CCenterpartiet | 675 | 19,0 % |
| MModeraterna | 513 | 14,4 % |
| KDKristdemokraterna | 252 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 241 | 6,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 146 | 4,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 134 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 74 | 2,1 % |
| Övriga partier | 19 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Vindeln 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vindeln i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+6,5 procentenheter).
- S
- M
- C
- SD
- V
- KD
- L
- Övr
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,0 % | 41,1 % | 39,9 % | 32,4 % | 34,0 % | 30,8 % |
| M | 16,3 % | 20,3 % | 15,3 % | 14,8 % | 16,6 % | 18,5 % |
| C | 19,5 % | 13,0 % | 11,0 % | 14,6 % | 9,6 % | 9,1 % |
| SD | 1,2 % | 3,2 % | 9,7 % | 16,0 % | 21,7 % | 18,2 % |
| V | 4,7 % | 5,8 % | 7,9 % | 8,1 % | 5,3 % | 5,8 % |
| KD | 8,7 % | 6,7 % | 6,0 % | 7,3 % | 6,3 % | 8,1 % |
| L | 5,8 % | 5,8 % | 3,7 % | 2,7 % | 2,5 % | 3,4 % |
| Övr | 2,4 % | 1,0 % | 3,5 % | 2,0 % | 1,1 % | 1,8 % |
| MP | 2,3 % | 3,1 % | 3,0 % | 2,0 % | 2,9 % | 4,4 % |
| Valdeltagande | 75,6 % | 82,6 % | 85,0 % | 84,9 % | 83,8 % | 83,7 % |
Valdeltagande i Vindeln 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vindeln 2014
Så skiljer sig Vindeln från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 39,9 % i Vindeln mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 8,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +8,9
- C +4,9
- V +2,2
- KD +1,4
Svagare än i riket
- M −8,0
- MP −3,9
- SD −3,2
- FP −1,7
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Vindeln, från 3,2 % till 9,7 % (+6,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 20,3 % till 15,3 % (−4,9).
- SD +6,5
- M −4,9
- FP −2,2
- V +2,1
- C −2,0
- FI +1,7
- OVR +1,2
- S −1,2
Valdeltagande i Vindeln
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,0 %, vilket är 0,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Vindeln på plats 202 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vindeln är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,3 % i Vindelns västra till 83,0 % i Vindelns östra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vindelns västra (43,9 %) och sitt svagaste i Tvärålund (33,9 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vindeln är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 19,0 % i kommunvalet mot 11,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,0 procentenheter.
- C +8,0
- SD −5,6
- S +2,2
- V −1,1
- KD +1,1
- MP −0,9
- M −0,9
- FP +0,1
Största parti i Vindeln sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vindeln i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,8 % | 83,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,0 % | 83,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,4 % | 84,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,9 % | 85,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,1 % | 82,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,0 % | 75,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Vindeln 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Vindeln. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hällnäs | S | 43,8 % | S | 47,9 % | 81,0 % |
| Tvärålund | S | 33,9 % | S | 33,9 % | 80,9 % |
| Vindelns västra | S | 43,9 % | S | 48,0 % | 80,3 % |
| Vindelns östra | S | 38,0 % | S | 38,8 % | 83,0 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2014 · Alla kommuner 2014