Valresultat Vindeln 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Vindeln med 30,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (33,7 %). Valdeltagandet var 83,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vindeln ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,7 %
- Röstberättigade
- 4 099
- Avgivna röster
- 3 432
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2026 i Vindeln
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 043 | 30,8 % |
| MModeraterna | 627 | 18,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 618 | 18,2 % |
| CCenterpartiet | 308 | 9,1 % |
| KDKristdemokraterna | 273 | 8,1 % |
| VVänsterpartiet | 196 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 148 | 4,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 115 | 3,4 % |
| Övriga partier | 62 | 1,8 % |
Regionvalet 2026 i Vindeln
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 985 | 29,1 % |
| MModeraterna | 797 | 23,6 % |
| CCenterpartiet | 521 | 15,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 357 | 10,6 % |
| KDKristdemokraterna | 298 | 8,8 % |
| VVänsterpartiet | 209 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 128 | 3,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 61 | 1,8 % |
| Övriga partier | 27 | 0,8 % |
Kommunvalet 2026 i Vindeln — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Vindeln har 29 mandat. Moderaterna och Socialdemokraterna fick flest, 10 mandat vardera.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| MModeraterna | 1 118 | 33,7 % | 10(+3) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 062 | 32,0 % | 10(−2) |
| CCenterpartiet | 496 | 14,9 % | 4(−1) |
| SDSverigedemokraterna | 244 | 7,4 % | 2(±0) |
| KDKristdemokraterna | 225 | 6,8 % | 2(−1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 147 | 4,4 % | 1(+1) |
| Övriga partier | 27 | 0,8 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Vindeln 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vindeln i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,5 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,0 % | 41,1 % | 39,9 % | 32,4 % | 34,0 % | 30,8 % |
| M | 16,3 % | 20,3 % | 15,3 % | 14,8 % | 16,6 % | 18,5 % |
| SD | 1,2 % | 3,2 % | 9,7 % | 16,0 % | 21,7 % | 18,2 % |
| C | 19,5 % | 13,0 % | 11,0 % | 14,6 % | 9,6 % | 9,1 % |
| KD | 8,7 % | 6,7 % | 6,0 % | 7,3 % | 6,3 % | 8,1 % |
| V | 4,7 % | 5,8 % | 7,9 % | 8,1 % | 5,3 % | 5,8 % |
| MP | 2,3 % | 3,1 % | 3,0 % | 2,0 % | 2,9 % | 4,4 % |
| L | 5,8 % | 5,8 % | 3,7 % | 2,7 % | 2,5 % | 3,4 % |
| Övr | 2,4 % | 1,0 % | 3,5 % | 2,0 % | 1,1 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 75,6 % | 82,6 % | 85,0 % | 84,9 % | 83,8 % | 83,7 % |
Valdeltagande i Vindeln 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vindeln 2026
Så skiljer sig Vindeln från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 30,8 % i Vindeln mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 2,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +2,8
- C +2,1
- KD +1,9
- SD +0,7
Svagare än i riket
- V −2,6
- L −1,9
- MP −1,8
- M −1,4
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Vindeln, från 16,6 % till 18,5 % (+1,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 21,7 % till 18,2 % (−3,5).
- SD −3,5
- S −3,2
- M +1,9
- KD +1,8
- MP +1,5
- L +0,9
- C −0,5
- V +0,5
Valdeltagande i Vindeln
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,7 %, vilket är 1,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Vindeln på plats 195 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vindeln är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 56,6 % i Hällnäs till 83,6 % i Vindelns östra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vindelns västra (38,4 %) och sitt svagaste i Tvärålund (22,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Moderaterna i 1 av 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vindeln är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 33,7 % i kommunvalet mot 18,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 15,2 procentenheter.
- M +15,2
- SD −10,9
- C +5,9
- L −2,8
- KD −1,3
- S +1,2
- MP +0,1
Största parti i Vindeln sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vindeln i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,8 % | 83,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,0 % | 83,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,4 % | 84,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,9 % | 85,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,1 % | 82,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,0 % | 75,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Vindeln 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Vindeln. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hällnäs | S | 35,4 % | S | 35,8 % | 56,6 % |
| Tvärålund | M | 24,0 % | M | 44,2 % | 65,4 % |
| Vindelns västra | S | 38,4 % | S | 40,8 % | 78,5 % |
| Vindelns östra | S | 27,5 % | M | 33,9 % | 83,6 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2026 · Alla kommuner 2026