Valresultat Dorotea 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Dorotea med 37,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Dorotea Kommunlista flest röster (36,2 %). Valdeltagandet var 80,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Dorotea ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 1 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,9 %
- Röstberättigade
- 1 796
- Avgivna röster
- 1 453
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2026 i Dorotea
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 534 | 37,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 337 | 23,6 % |
| MModeraterna | 141 | 9,9 % |
| KDKristdemokraterna | 113 | 7,9 % |
| CCenterpartiet | 108 | 7,6 % |
| VVänsterpartiet | 82 | 5,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 57 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 35 | 2,4 % |
| Övriga partier | 22 | 1,5 % |
Regionvalet 2026 i Dorotea
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 416 | 30,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 274 | 19,7 % |
| CCenterpartiet | 171 | 12,3 % |
| MModeraterna | 154 | 11,1 % |
| KDKristdemokraterna | 150 | 10,8 % |
| VVänsterpartiet | 111 | 8,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 75 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 30 | 2,2 % |
| Övriga partier | 7 | 0,5 % |
Kommunvalet 2026 i Dorotea — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Dorotea har 25 mandat. Dorotea Kommunlista fick flest, 9 mandat, följt av Socialdemokraterna med 6 och Sverigedemokraterna med 5.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| DKDorotea Kommunlista | 514 | 36,2 % | 9 |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 325 | 22,9 % | 6(−3) |
| SDSverigedemokraterna | 285 | 20,1 % | 5(−1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 104 | 7,3 % | 2(−2) |
| VVänsterpartiet | 86 | 6,1 % | 2(+1) |
| CCenterpartiet | 69 | 4,9 % | 1(−3) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 15 | 1,1 % | |
| Övriga partier | 20 | 1,4 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Dorotea 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Dorotea i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 55,1 % | 54,6 % | 49,2 % | 43,8 % | 42,1 % | 37,4 % |
| SD | 0,9 % | 2,9 % | 9,6 % | 12,3 % | 23,0 % | 23,6 % |
| M | 8,6 % | 11,4 % | 6,9 % | 6,2 % | 6,8 % | 9,9 % |
| KD | 3,2 % | 2,6 % | 2,7 % | 4,9 % | 5,1 % | 7,9 % |
| C | 12,5 % | 9,3 % | 10,9 % | 14,9 % | 7,6 % | 7,6 % |
| V | 8,8 % | 9,5 % | 10,7 % | 10,6 % | 8,6 % | 5,7 % |
| L | 8,7 % | 7,5 % | 6,6 % | 3,6 % | 3,8 % | 4,0 % |
| MP | 0,8 % | 0,8 % | 1,6 % | 1,2 % | 1,7 % | 2,4 % |
| Övr | 1,3 % | 1,4 % | 1,9 % | 2,5 % | 1,2 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 73,5 % | 80,6 % | 85,7 % | 84,6 % | 80,8 % | 80,9 % |
Valdeltagande i Dorotea 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Dorotea 2026
Så skiljer sig Dorotea från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Moderaterna, som fick 9,9 % i Dorotea mot 19,9 % i hela landet — en skillnad på 10,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +9,4
- SD +6,1
- KD +1,7
- C +0,5
Svagare än i riket
- M −10,0
- MP −3,7
- V −2,7
- L −1,3
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Dorotea, från 6,8 % till 9,9 % (+3,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 42,1 % till 37,4 % (−4,7).
- S −4,7
- M +3,0
- V −2,9
- KD +2,8
- MP +0,7
- SD +0,5
- L +0,2
- C −0,1
Valdeltagande i Dorotea
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 80,9 %, vilket är 4,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Dorotea på plats 265 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Dorotea är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 22,9 % i kommunvalet mot 37,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,4 procentenheter.
- S −14,4
- M −9,0
- KD −7,5
- SD −3,5
- L +3,3
- C −2,7
- V +0,3
Största parti i Dorotea sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Dorotea i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 37,4 % | 80,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 42,1 % | 80,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 43,8 % | 84,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 49,2 % | 85,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 54,6 % | 80,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 55,1 % | 73,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Dorotea 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 1 valdistrikten i Dorotea. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Dorotea | S | 36,7 % | DK | 36,6 % | 62,5 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2026 · Alla kommuner 2026