Valresultat Storuman 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Storuman med 30,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (22,2 %). Valdeltagandet var 79,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Storuman ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.

Se Storuman på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
79,8 %
Röstberättigade
4 421
Avgivna röster
3 528
Län
Västerbottens län

Riksdagsvalet 2026 i Storuman

Riksdagsvalet 2026 i Storuman: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 06230,6 %
SDSverigedemokraterna73521,1 %
MModeraterna53715,4 %
KDKristdemokraterna3149,0 %
CCenterpartiet2286,6 %
MPMiljöpartiet de gröna2136,1 %
VVänsterpartiet2045,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1123,2 %
Övriga partier712,0 %

Regionvalet 2026 i Storuman

Regionvalet 2026 i Storuman: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna89326,5 %
MModeraterna61618,3 %
SDSverigedemokraterna45613,5 %
KDKristdemokraterna35410,5 %
VVänsterpartiet35410,5 %
CCenterpartiet33710,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2076,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1364,0 %
Övriga partier170,5 %

Kommunvalet 2026 i Storuman — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Storuman har 31 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 7 mandat (−2 sedan 2022), följt av Centerpartiet med 5 och Vänsterpartiet med 5.

Kommunvalet 2026 i Storuman: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna76122,2 %7(−2)
CCenterpartiet53615,7 %5(+1)
VVänsterpartiet51915,2 %5(±0)
MModeraterna40011,7 %3(±0)
SDSverigedemokraterna35610,4 %3(−1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3309,6 %3(±0)
KommuKommunlistan2005,8 %2(+1)
KDKristdemokraterna1765,1 %2(±0)
MPMiljöpartiet de gröna1404,1 %1(+1)
Övriga partier50,1 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Storuman 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Storuman i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,9 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • MP
  • V
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Storuman per valår
Parti200620102014201820222026
S40,9 %42,2 %40,4 %34,4 %34,4 %30,6 %
SD1,2 %3,3 %11,6 %17,0 %23,1 %21,1 %
M15,6 %18,2 %13,1 %12,1 %13,1 %15,4 %
KD9,9 %7,6 %6,5 %7,9 %7,9 %9,0 %
C12,4 %9,7 %9,4 %10,9 %6,4 %6,6 %
MP2,7 %3,5 %3,0 %2,1 %3,2 %6,1 %
V8,5 %8,9 %10,2 %10,9 %7,1 %5,9 %
L6,1 %5,5 %4,0 %3,5 %3,9 %3,2 %
Övr2,7 %1,2 %1,7 %1,3 %0,8 %2,0 %
Valdeltagande73,3 %78,7 %81,3 %83,2 %81,6 %79,8 %

Valdeltagande i Storuman 2006–2026

Kommunen mot länet (Västerbotten).

7075808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Storuman 2026

Så skiljer sig Storuman från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Moderaterna, som fick 15,4 % i Storuman mot 19,9 % i hela landet — en skillnad på 4,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +3,7
  • KD +2,9
  • S +2,5
  • MP +0,0

Svagare än i riket

  • M −4,4
  • V −2,5
  • L −2,1
  • C −0,5

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Miljöpartiet mest i Storuman, från 3,2 % till 6,1 % (+3,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,4 % till 30,6 % (−3,9).

  • S −3,9
  • MP +3,0
  • M +2,4
  • SD −1,9
  • V −1,3
  • KD +1,1
  • L −0,7
  • C +0,2

Valdeltagande i Storuman

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 79,8 %, vilket är 5,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Storuman på plats 278 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Storuman är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 62,2 % i Storuman Östra till 76,3 % i Storuman Västra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Storuman Östra (34,6 %) och sitt svagaste i Storuman Västra (24,8 %). Partiet var största parti i samtliga 3 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Storuman är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,4 % i kommunvalet mot 21,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,7 procentenheter.

  • SD −10,7
  • V +9,3
  • C +9,1
  • S −8,3
  • L +6,4
  • KD −3,9
  • M −3,8
  • MP −2,0

Största parti i Storuman sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Storuman i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Storuman per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,6 %79,8 %
2022Socialdemokraterna34,4 %81,6 %
2018Socialdemokraterna34,4 %83,2 %
2014Socialdemokraterna40,4 %81,3 %
2010Socialdemokraterna42,2 %78,7 %
2006Socialdemokraterna40,9 %73,3 %

Valresultat per valdistrikt i Storuman 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Storuman. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Storuman, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Storuman LuspenS33,4 %S22,9 %75,2 %
Storuman VästraS24,8 %L20,1 %76,3 %
Storuman ÖstraS34,6 %S26,0 %62,2 %

Utforska valdistrikten i Storuman på kartan

Fler kommuner i Västerbottens län

Hela valresultatet för Västerbottens län 2026 · Alla kommuner 2026