Valresultat Storuman 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Storuman med 34,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (31,3 %). Valdeltagandet var 83,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Storuman ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Storuman på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,2 %
Röstberättigade
4 637
Avgivna röster
3 858
Län
Västerbottens län

Riksdagsvalet 2018 i Storuman

Riksdagsvalet 2018 i Storuman: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 30734,4 %
SDSverigedemokraterna64517,0 %
MModeraterna45912,1 %
CCenterpartiet41610,9 %
VVänsterpartiet41310,9 %
KDKristdemokraterna2997,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1323,5 %
MPMiljöpartiet de gröna782,1 %
Övriga partier511,3 %

Landstingsvalet 2018 i Storuman

Landstingsvalet 2018 i Storuman: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 18932,2 %
CCenterpartiet64617,5 %
VVänsterpartiet46912,7 %
MModeraterna39910,8 %
SDSverigedemokraterna37710,2 %
KDKristdemokraterna3429,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1855,0 %
MPMiljöpartiet de gröna651,8 %
Övriga partier250,7 %

Kommunvalet 2018 i Storuman

Kommunvalet 2018 i Storuman: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
CCenterpartiet1 19331,3 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna93224,5 %
VVänsterpartiet47012,3 %
SDSverigedemokraterna3509,2 %
MModeraterna2326,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2296,0 %
KDKristdemokraterna2235,9 %
SKLSKL1373,6 %
Övriga partier411,1 %

Partiernas utveckling i Storuman 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Storuman i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−6,0 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • V
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Storuman per valår
Parti200620102014201820222026
S40,9 %42,2 %40,4 %34,4 %34,4 %30,6 %
SD1,2 %3,3 %11,6 %17,0 %23,1 %21,1 %
M15,6 %18,2 %13,1 %12,1 %13,1 %15,4 %
C12,4 %9,7 %9,4 %10,9 %6,4 %6,6 %
V8,5 %8,9 %10,2 %10,9 %7,1 %5,9 %
KD9,9 %7,6 %6,5 %7,9 %7,9 %9,0 %
L6,1 %5,5 %4,0 %3,5 %3,9 %3,2 %
MP2,7 %3,5 %3,0 %2,1 %3,2 %6,1 %
Övr2,7 %1,2 %1,7 %1,3 %0,8 %2,0 %
Valdeltagande73,3 %78,7 %81,3 %83,2 %81,6 %79,8 %

Valdeltagande i Storuman 2006–2026

Kommunen mot länet (Västerbotten).

7075808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Storuman 2018

Så skiljer sig Storuman från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 12,1 % i Storuman mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 7,8 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +6,1
  • V +2,9
  • C +2,3
  • KD +1,5

Svagare än i riket

  • M −7,8
  • MP −2,4
  • L −2,0
  • SD −0,6

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Storuman, från 11,6 % till 17,0 % (+5,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 40,4 % till 34,4 % (−6,0).

  • S −6,0
  • SD +5,4
  • C +1,5
  • KD +1,3
  • M −1,1
  • MP −1,0
  • FI −0,8
  • V +0,6

Valdeltagande i Storuman

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 83,2 %, vilket är 4,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Storuman på plats 276 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Storuman är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,8 % i Luspen till 83,2 % i Gunnarn.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Luspen (39,9 %) och sitt svagaste i Tärnaby-Hemavan (27,7 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Storuman är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 31,3 % i kommunvalet mot 10,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 20,4 procentenheter.

  • C +20,4
  • S −9,9
  • SD −7,8
  • M −6,0
  • L +2,5
  • KD −2,0
  • V +1,5

Största parti i Storuman sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Storuman i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Storuman per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,6 %79,8 %
2022Socialdemokraterna34,4 %81,6 %
2018Socialdemokraterna34,4 %83,2 %
2014Socialdemokraterna40,4 %81,3 %
2010Socialdemokraterna42,2 %78,7 %
2006Socialdemokraterna40,9 %73,3 %

Valresultat per valdistrikt i Storuman 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Storuman. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Storuman, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
GunnarnS31,7 %C30,6 %83,2 %
LuspenS39,9 %C31,5 %76,8 %
SlussforsS31,0 %C35,0 %80,9 %
Tärnaby-HemavanS27,7 %C26,3 %79,9 %
VallnäsS38,8 %C35,5 %78,4 %

Utforska valdistrikten i Storuman på kartan

Fler kommuner i Västerbottens län

Hela valresultatet för Västerbottens län 2018 · Alla kommuner 2018