Valresultat Bjurholm 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Bjurholm med 29,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,5 %). Valdeltagandet var 84,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bjurholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 1 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,9 %
- Röstberättigade
- 1 886
- Avgivna röster
- 1 602
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2018 i Bjurholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 464 | 29,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 296 | 18,7 % |
| MModeraterna | 284 | 17,9 % |
| CCenterpartiet | 233 | 14,7 % |
| KDKristdemokraterna | 121 | 7,6 % |
| VVänsterpartiet | 80 | 5,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 79 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 23 | 1,4 % |
| Övriga partier | 7 | 0,4 % |
Landstingsvalet 2018 i Bjurholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 484 | 30,6 % |
| MModeraterna | 323 | 20,4 % |
| CCenterpartiet | 265 | 16,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 184 | 11,6 % |
| KDKristdemokraterna | 119 | 7,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 112 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 69 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 17 | 1,1 % |
| Övriga partier | 8 | 0,5 % |
Kommunvalet 2018 i Bjurholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 512 | 31,5 % |
| MModeraterna | 393 | 24,2 % |
| CCenterpartiet | 301 | 18,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 157 | 9,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 123 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 84 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 45 | 2,8 % |
| Övriga partier | 9 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Bjurholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Bjurholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+8,6 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,6 % | 36,1 % | 37,1 % | 29,2 % | 29,8 % | 29,3 % |
| SD | 0,3 % | 2,4 % | 10,1 % | 18,7 % | 24,3 % | 22,3 % |
| M | 19,4 % | 26,6 % | 21,0 % | 17,9 % | 20,1 % | 18,8 % |
| C | 20,0 % | 14,1 % | 12,1 % | 14,7 % | 8,1 % | 8,8 % |
| KD | 8,5 % | 6,5 % | 6,1 % | 7,6 % | 9,1 % | 9,4 % |
| V | 3,2 % | 3,6 % | 4,9 % | 5,0 % | 2,8 % | 3,1 % |
| L | 9,7 % | 8,1 % | 5,5 % | 5,0 % | 3,0 % | 3,5 % |
| MP | 2,1 % | 1,9 % | 1,7 % | 1,4 % | 1,9 % | 2,7 % |
| Övr | 1,2 % | 0,6 % | 1,4 % | 0,4 % | 0,9 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 77,9 % | 83,2 % | 84,3 % | 84,9 % | 82,9 % | 81,9 % |
Valdeltagande i Bjurholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Bjurholm 2018
Så skiljer sig Bjurholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Centerpartiet, som fick 14,7 % i Bjurholm mot 8,6 % i hela landet — en skillnad på 6,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +6,1
- KD +1,3
- SD +1,1
- S +1,0
Svagare än i riket
- MP −3,0
- V −3,0
- M −1,9
- L −0,5
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Bjurholm, från 10,1 % till 18,7 % (+8,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 37,1 % till 29,2 % (−7,9).
- SD +8,6
- S −7,9
- M −3,1
- C +2,6
- KD +1,5
- L −0,6
- MP −0,3
- V +0,1
Valdeltagande i Bjurholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 84,9 %, vilket är 2,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Bjurholm på plats 247 av landets 290 kommuner.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bjurholm är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,7 % i kommunvalet mot 18,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,0 procentenheter.
- SD −9,0
- M +6,3
- C +3,9
- L +2,6
- KD −2,5
- S +2,3
- V −2,3
Största parti i Bjurholm sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Bjurholm i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 81,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 82,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,2 % | 84,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,1 % | 84,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 83,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,6 % | 77,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Bjurholm 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 1 valdistrikten i Bjurholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bjurholm | S | 29,2 % | S | 31,7 % | 82,5 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2018 · Alla kommuner 2018