Valresultat Skellefteå 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Skellefteå med 45,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (44,3 %). Valdeltagandet var 87,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Skellefteå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 49 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,9 %
- Röstberättigade
- 56 313
- Avgivna röster
- 49 483
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2018 i Skellefteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 22 184 | 45,3 % |
| MModeraterna | 5 849 | 11,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 710 | 11,7 % |
| VVänsterpartiet | 4 778 | 9,8 % |
| CCenterpartiet | 4 325 | 8,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 388 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 653 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 483 | 3,0 % |
| Övriga partier | 594 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2018 i Skellefteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 20 575 | 42,7 % |
| MModeraterna | 5 989 | 12,4 % |
| VVänsterpartiet | 4 812 | 10,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 485 | 9,3 % |
| CCenterpartiet | 4 482 | 9,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 788 | 7,9 % |
| KDKristdemokraterna | 2 462 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 266 | 2,6 % |
| Övriga partier | 364 | 0,8 % |
Kommunvalet 2018 i Skellefteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 21 612 | 44,3 % |
| MModeraterna | 6 916 | 14,2 % |
| CCenterpartiet | 5 006 | 10,3 % |
| VVänsterpartiet | 4 208 | 8,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 926 | 8,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 212 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 783 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 695 | 3,5 % |
| Övriga partier | 472 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Skellefteå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Skellefteå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−4,9 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- C
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 50,4 % | 49,6 % | 50,2 % | 45,3 % | 45,2 % | 41,9 % |
| M | 11,0 % | 14,3 % | 10,7 % | 11,9 % | 13,3 % | 14,5 % |
| SD | 1,4 % | 2,9 % | 7,8 % | 11,7 % | 15,3 % | 14,2 % |
| V | 8,9 % | 9,5 % | 9,3 % | 9,8 % | 6,6 % | 7,5 % |
| C | 10,0 % | 6,0 % | 5,8 % | 8,8 % | 7,4 % | 6,5 % |
| KD | 6,3 % | 5,3 % | 4,0 % | 4,9 % | 4,4 % | 6,1 % |
| L | 6,0 % | 5,7 % | 3,8 % | 3,4 % | 2,6 % | 2,9 % |
| MP | 4,2 % | 5,8 % | 5,3 % | 3,0 % | 4,0 % | 5,1 % |
| Övr | 1,8 % | 0,9 % | 3,1 % | 1,2 % | 1,0 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 82,3 % | 85,6 % | 86,7 % | 87,9 % | 85,4 % | 85,8 % |
Valdeltagande i Skellefteå 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Skellefteå 2018
Så skiljer sig Skellefteå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 45,3 % i Skellefteå mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 17,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +17,0
- V +1,8
- C +0,2
Svagare än i riket
- M −7,9
- SD −5,9
- L −2,1
- KD −1,4
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Skellefteå, från 7,8 % till 11,7 % (+3,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 50,2 % till 45,3 % (−4,9).
- S −4,9
- SD +3,9
- C +3,0
- MP −2,3
- FI −1,9
- M +1,3
- KD +0,9
- L −0,4
Valdeltagande i Skellefteå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,9 %, vilket är 0,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Skellefteå på plats 118 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Skellefteå är indelad i 49 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,2 % i Morö Backe C till 95,6 % i Yttre Ursviken.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ursviken (54,3 %) och sitt svagaste i Lövånger N (32,1 %). Partiet var största parti i samtliga 49 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Skellefteå är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 8,0 % i kommunvalet mot 11,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,6 procentenheter.
- SD −3,6
- L +3,2
- M +2,2
- C +1,4
- KD −1,2
- V −1,1
- S −1,0
- MP +0,4
Största parti i Skellefteå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Skellefteå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 41,9 % | 85,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 45,2 % | 85,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 45,3 % | 87,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 50,2 % | 86,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 49,6 % | 85,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 50,4 % | 82,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Skellefteå 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 49 valdistrikten i Skellefteå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alhem-Norrbacka | S | 41,6 % | S | 43,1 % | 87,9 % |
| Anderstorp N | S | 47,3 % | S | 48,3 % | 82,2 % |
| Anderstorp S | S | 51,5 % | S | 51,8 % | 86,4 % |
| Anderstorp Ö | S | 47,4 % | S | 49,3 % | 79,1 % |
| Bergsbyn | S | 46,1 % | S | 44,1 % | 91,0 % |
| Boliden | S | 46,7 % | S | 45,8 % | 80,8 % |
| Brännan-Mobacken | S | 44,2 % | S | 40,0 % | 88,3 % |
| Bureå N | S | 50,4 % | S | 50,8 % | 85,2 % |
| Bureå S | S | 42,6 % | S | 43,7 % | 89,0 % |
| Burträsk C | S | 45,2 % | S | 45,3 % | 81,3 % |
| Burträsk V | S | 36,1 % | S | 34,8 % | 82,8 % |
| Burträsk Ö | S | 37,4 % | S | 35,5 % | 87,1 % |
| Byske C | S | 50,3 % | S | 47,9 % | 84,3 % |
| Byske-Fällfors | S | 49,2 % | S | 44,3 % | 83,6 % |
| Centrum N | S | 40,4 % | S | 40,0 % | 86,0 % |
| Centrum S | S | 45,1 % | S | 44,3 % | 83,5 % |
| Drängsmark-Ostvik | S | 45,4 % | S | 45,0 % | 89,2 % |
| Erikslid | S | 47,4 % | S | 45,3 % | 83,3 % |
| Ersmark | S | 43,2 % | S | 42,7 % | 90,2 % |
| Getberget-Norrvalla | S | 44,4 % | S | 41,3 % | 85,7 % |
| Hjoggböle | S | 38,0 % | S | 35,0 % | 89,2 % |
| Jörn | S | 44,1 % | S | 35,5 % | 79,2 % |
| Klemensnäs | S | 49,8 % | S | 47,3 % | 92,1 % |
| Kusmark | S | 41,5 % | S | 37,4 % | 89,7 % |
| Kåge N | S | 51,4 % | S | 47,4 % | 92,1 % |
| Kåge S | S | 42,9 % | S | 41,3 % | 88,3 % |
| Lövånger N | S | 32,1 % | S | 29,9 % | 87,6 % |
| Lövånger S | S | 36,2 % | S | 33,6 % | 85,2 % |
| Morö Backe C | S | 53,9 % | S | 52,3 % | 72,2 % |
| Morö Backe V | S | 46,8 % | S | 42,2 % | 91,7 % |
| Morö Backe Ö | S | 51,2 % | S | 48,1 % | 91,8 % |
| Moröhöjden | S | 53,6 % | S | 50,9 % | 85,8 % |
| Morön-Hedensbyn | S | 50,1 % | S | 48,2 % | 89,6 % |
| Myckle-Medle | S | 41,8 % | S | 40,4 % | 90,4 % |
| Norrhammar | S | 39,4 % | S | 40,9 % | 86,3 % |
| Prästbordet | S | 43,3 % | S | 41,0 % | 87,0 % |
| Sjungande Dalen | S | 47,2 % | S | 47,5 % | 82,1 % |
| Skelleftehamn V | S | 49,6 % | S | 55,6 % | 84,3 % |
| Skelleftehamn Ö | S | 50,4 % | S | 53,8 % | 81,6 % |
| Skråmträsk-Klutmark | S | 34,9 % | S | 30,4 % | 88,2 % |
| Stackgrönnan-Örviken | S | 40,8 % | S | 42,0 % | 91,8 % |
| Stämningsgården | S | 45,5 % | S | 43,1 % | 88,9 % |
| Sunnanå C | S | 47,5 % | S | 47,5 % | 87,0 % |
| Sunnanå S | S | 42,6 % | S | 46,2 % | 84,2 % |
| Sörböle | S | 48,8 % | S | 47,6 % | 89,4 % |
| Ursviken | S | 54,3 % | S | 53,9 % | 85,7 % |
| Yttre Ursviken | S | 53,8 % | S | 50,3 % | 95,6 % |
| Älvsbacka V | S | 48,1 % | S | 46,2 % | 84,8 % |
| Älvsbacka Ö | S | 44,4 % | S | 44,4 % | 90,1 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2018 · Alla kommuner 2018