Valresultat Skellefteå 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Skellefteå med 50,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (51,7 %). Valdeltagandet var 82,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Skellefteå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 48 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,3 %
- Röstberättigade
- 56 159
- Avgivna röster
- 46 200
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2006 i Skellefteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 22 917 | 50,4 % |
| MModeraterna | 4 989 | 11,0 % |
| CCenterpartiet | 4 559 | 10,0 % |
| VVänsterpartiet | 4 054 | 8,9 % |
| KDKristdemokraterna | 2 855 | 6,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 717 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 905 | 4,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 619 | 1,4 % |
| Övriga partier | 793 | 1,7 % |
Landstingsvalet 2006 i Skellefteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 22 649 | 51,3 % |
| CCenterpartiet | 4 394 | 10,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 022 | 9,1 % |
| VVänsterpartiet | 3 924 | 8,9 % |
| MModeraterna | 3 649 | 8,3 % |
| KDKristdemokraterna | 3 428 | 7,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 401 | 3,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 522 | 1,2 % |
| Övriga partier | 101 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Skellefteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 23 369 | 51,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 403 | 11,9 % |
| CCenterpartiet | 4 252 | 9,4 % |
| VVänsterpartiet | 3 793 | 8,4 % |
| MModeraterna | 3 196 | 7,1 % |
| KDKristdemokraterna | 3 128 | 6,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 439 | 3,2 % |
| ÖVRövriga partier | 628 | 1,4 % |
Partiernas utveckling i Skellefteå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Skellefteå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 50,4 % | 49,6 % | 50,2 % | 45,3 % | 45,2 % | 41,9 % |
| M | 11,0 % | 14,3 % | 10,7 % | 11,9 % | 13,3 % | 14,5 % |
| C | 10,0 % | 6,0 % | 5,8 % | 8,8 % | 7,4 % | 6,5 % |
| V | 8,9 % | 9,5 % | 9,3 % | 9,8 % | 6,6 % | 7,5 % |
| KD | 6,3 % | 5,3 % | 4,0 % | 4,9 % | 4,4 % | 6,1 % |
| L | 6,0 % | 5,7 % | 3,8 % | 3,4 % | 2,6 % | 2,9 % |
| MP | 4,2 % | 5,8 % | 5,3 % | 3,0 % | 4,0 % | 5,1 % |
| Övr | 1,8 % | 0,9 % | 3,1 % | 1,2 % | 1,0 % | 1,3 % |
| SD | 1,4 % | 2,9 % | 7,8 % | 11,7 % | 15,3 % | 14,2 % |
| Valdeltagande | 82,3 % | 85,6 % | 86,7 % | 87,9 % | 85,4 % | 85,8 % |
Valdeltagande i Skellefteå 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Skellefteå 2006
Så skiljer sig Skellefteå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 50,4 % i Skellefteå mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 15,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +15,2
- V +3,1
- C +2,1
Svagare än i riket
- M −15,1
- SD −1,6
- FP −1,5
- MP −1,0
Valdeltagande i Skellefteå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 82,3 %, vilket är 1,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Skellefteå på plats 70 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Skellefteå är indelad i 48 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,2 % i Anderstorp C till 91,0 % i Morö Backe V.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Moröhöjden (62,5 %) och sitt svagaste i Lövånger omland (30,2 %). Partiet var största parti i samtliga 48 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Skellefteå är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 11,9 % i kommunvalet mot 6,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,0 procentenheter.
- FP +6,0
- M −3,9
- S +1,2
- MP −1,0
- C −0,6
- KD +0,6
- V −0,5
Största parti i Skellefteå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Skellefteå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 41,9 % | 85,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 45,2 % | 85,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 45,3 % | 87,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 50,2 % | 86,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 49,6 % | 85,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 50,4 % | 82,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Skellefteå 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 48 valdistrikten i Skellefteå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alhem-Norrbacka | S | 50,6 % | S | 52,0 % | 82,0 % |
| Anderstorp C | S | 56,4 % | S | 59,6 % | 70,2 % |
| Anderstorp N | S | 52,5 % | S | 55,7 % | 75,8 % |
| Anderstorp S | S | 55,1 % | S | 55,1 % | 80,0 % |
| Bergsbyn | S | 46,4 % | S | 49,1 % | 90,5 % |
| Boliden | S | 57,8 % | S | 58,6 % | 81,0 % |
| Bureå Norra | S | 59,9 % | S | 58,8 % | 83,5 % |
| Bureå Södra | S | 49,2 % | S | 50,8 % | 83,7 % |
| Burträsk | S | 45,0 % | S | 44,2 % | 73,9 % |
| Bygdsiljum | S | 32,7 % | C | 37,4 % | 81,4 % |
| Byske C - Åbyn | S | 57,1 % | S | 58,0 % | 83,7 % |
| Byske älvdal | S | 58,0 % | S | 59,6 % | 79,4 % |
| Degerbyn | S | 45,3 % | S | 47,2 % | 86,8 % |
| Drängsmark-Ostvik | S | 52,4 % | S | 52,1 % | 83,3 % |
| Ersmark | S | 58,1 % | S | 57,9 % | 84,6 % |
| Fällfors | S | 52,5 % | S | 56,4 % | 81,8 % |
| Getberget-Älvsbacka Ö | S | 50,3 % | S | 52,1 % | 85,2 % |
| Gummark | S | 40,6 % | S | 38,0 % | 83,7 % |
| Hjoggböle | S | 47,2 % | S | 44,6 % | 85,5 % |
| Jörn | S | 52,0 % | S | 52,6 % | 75,4 % |
| Klemensnäs | S | 59,2 % | S | 63,4 % | 84,4 % |
| Kusmark | S | 48,6 % | S | 50,3 % | 83,9 % |
| Kåge C | S | 56,7 % | S | 61,1 % | 85,4 % |
| Kåge omland | S | 52,0 % | S | 54,3 % | 85,4 % |
| Lövånger C | S | 34,2 % | S | 33,5 % | 79,4 % |
| Lövånger omland | S | 30,2 % | C | 30,1 % | 81,9 % |
| Medle | S | 45,8 % | S | 46,9 % | 87,0 % |
| Morö Backe C-Hedensbyn | S | 54,1 % | S | 56,1 % | 81,9 % |
| Morö Backe V | S | 47,8 % | S | 50,2 % | 91,0 % |
| Morö Backe Ö | S | 57,2 % | S | 58,0 % | 88,3 % |
| Moröhöjden | S | 62,5 % | S | 64,0 % | 81,3 % |
| Nordanå | S | 44,8 % | S | 45,8 % | 79,1 % |
| Norrböle V | S | 46,4 % | S | 48,3 % | 78,6 % |
| Norrböle Ö | S | 48,0 % | S | 50,2 % | 85,2 % |
| Prästbordet | S | 43,6 % | S | 44,1 % | 80,7 % |
| Sjungande Dalen | S | 50,6 % | S | 51,7 % | 71,4 % |
| Skelleftehamn V | S | 62,3 % | S | 64,3 % | 79,0 % |
| Skelleftehamn Ö | S | 55,7 % | S | 57,9 % | 79,9 % |
| Skellefteå C | S | 40,6 % | S | 42,4 % | 77,6 % |
| Skråmträsk-Klutmark | S | 45,0 % | S | 45,8 % | 83,0 % |
| Stackgrönnan | S | 45,5 % | S | 47,1 % | 83,4 % |
| Stämningsgården | S | 49,0 % | S | 50,8 % | 90,3 % |
| Sunnanå Västra | S | 49,3 % | S | 50,9 % | 88,5 % |
| Sunnanå Östra | S | 51,4 % | S | 52,6 % | 82,0 % |
| Sörböle | S | 53,2 % | S | 56,8 % | 86,4 % |
| Ursviken | S | 58,7 % | S | 61,4 % | 89,0 % |
| Åbyn (Burträsk) | S | 41,6 % | S | 40,6 % | 78,2 % |
| Älvsbacka | S | 43,8 % | S | 42,7 % | 80,3 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2006 · Alla kommuner 2006