Valresultat Robertsfors 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Robertsfors med 39,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (38,0 %). Valdeltagandet var 81,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Robertsfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,0 %
- Röstberättigade
- 5 431
- Avgivna röster
- 4 400
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2006 i Robertsfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 727 | 39,9 % |
| CCenterpartiet | 1 223 | 28,2 % |
| MModeraterna | 425 | 9,8 % |
| KDKristdemokraterna | 271 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 265 | 6,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 165 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 130 | 3,0 % |
| Övriga partier | 123 | 2,8 % |
Landstingsvalet 2006 i Robertsfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 672 | 39,4 % |
| CCenterpartiet | 1 270 | 29,9 % |
| MModeraterna | 352 | 8,3 % |
| KDKristdemokraterna | 316 | 7,4 % |
| VVänsterpartiet | 264 | 6,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 219 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 120 | 2,8 % |
| Övriga partier | 34 | 0,8 % |
Kommunvalet 2006 i Robertsfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| CCenterpartiet | 1 660 | 38,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 546 | 35,4 % |
| MModeraterna | 277 | 6,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 273 | 6,2 % |
| KDKristdemokraterna | 266 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 208 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 122 | 2,8 % |
| Övriga partier | 17 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Robertsfors 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Robertsfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- C
- M
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
- Fi
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,9 % | 40,8 % | 42,3 % | 37,9 % | 39,6 % | 35,4 % |
| C | 28,2 % | 20,7 % | 16,8 % | 18,5 % | 12,9 % | 11,1 % |
| M | 9,8 % | 13,5 % | 11,1 % | 10,5 % | 13,2 % | 15,0 % |
| KD | 6,3 % | 5,9 % | 4,6 % | 5,0 % | 5,1 % | 6,6 % |
| V | 6,1 % | 7,4 % | 8,9 % | 10,3 % | 6,3 % | 6,9 % |
| L | 3,8 % | 3,8 % | 2,9 % | 2,4 % | 2,1 % | 2,9 % |
| MP | 3,0 % | 4,3 % | 3,4 % | 2,7 % | 4,3 % | 5,9 % |
| Övr | 2,1 % | 3,5 % | 7,7 % | 11,9 % | 16,5 % | 16,1 % |
| Fi | 0,9 % | 0,0 % | 2,2 % | 0,7 % | 0,0 % | 0,0 % |
| Valdeltagande | 81,0 % | 85,3 % | 85,8 % | 87,1 % | 84,3 % | 84,3 % |
Valdeltagande i Robertsfors 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Robertsfors 2006
Så skiljer sig Robertsfors från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 28,2 % i Robertsfors mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 20,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +20,3
- S +4,7
- V +0,3
Svagare än i riket
- M −16,3
- FP −3,7
- MP −2,2
- KD −0,4
Valdeltagande i Robertsfors
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,0 %, vilket är 0,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Robertsfors på plats 112 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Robertsfors är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,3 % i Nysätra-Ånäset till 85,0 % i Bygdeå.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Robertsfors (53,1 %) och sitt svagaste i Nysätra-Ånäset (27,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 2, Centerpartiet i 2 av 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Robertsfors är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 38,0 % i kommunvalet mot 28,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,8 procentenheter.
- C +9,8
- S −4,5
- M −3,5
- FP +2,4
- V −1,4
- MP −0,2
- KD −0,2
Största parti i Robertsfors sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Robertsfors i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 35,4 % | 84,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 39,6 % | 84,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 87,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 42,3 % | 85,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 40,8 % | 85,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,9 % | 81,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Robertsfors 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Robertsfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bygdeå | S | 36,9 % | C | 42,4 % | 85,0 % |
| Nysätra-Ånäset | C | 43,0 % | C | 55,0 % | 77,3 % |
| Robertsfors | S | 53,1 % | S | 53,1 % | 80,2 % |
| Överklinten | C | 35,9 % | C | 54,5 % | 82,4 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2006 · Alla kommuner 2006