Valresultat Robertsfors 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Robertsfors med 40,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (44,8 %). Valdeltagandet var 85,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Robertsfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.

Se Robertsfors på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,3 %
Röstberättigade
5 413
Avgivna röster
4 616
Län
Västerbottens län

Riksdagsvalet 2010 i Robertsfors

Riksdagsvalet 2010 i Robertsfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 85840,8 %
CCenterpartiet94320,7 %
MModeraterna61613,5 %
VVänsterpartiet3377,4 %
KDKristdemokraterna2715,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1964,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1743,8 %
SDSverigedemokraterna1092,4 %
Övriga partier521,1 %

Landstingsvalet 2010 i Robertsfors

Landstingsvalet 2010 i Robertsfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 90043,0 %
CCenterpartiet1 05823,9 %
MModeraterna4339,8 %
VVänsterpartiet2976,7 %
KDKristdemokraterna2676,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2034,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1433,2 %
SDSverigedemokraterna661,5 %
Övriga partier511,2 %

Kommunvalet 2010 i Robertsfors

Kommunvalet 2010 i Robertsfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 01244,8 %
CCenterpartiet1 36930,5 %
MModeraterna2946,5 %
VVänsterpartiet2285,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2235,0 %
KDKristdemokraterna2154,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1172,6 %
Övriga partier360,8 %

Partiernas utveckling i Robertsfors 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Robertsfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har C gjort (−7,5 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • C
  • M
  • V
  • KD
  • MP
  • L
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Robertsfors per valår
Parti200620102014201820222026
S39,9 %40,8 %42,3 %37,9 %39,6 %35,4 %
C28,2 %20,7 %16,8 %18,5 %12,9 %11,1 %
M9,8 %13,5 %11,1 %10,5 %13,2 %15,0 %
V6,1 %7,4 %8,9 %10,3 %6,3 %6,9 %
KD6,3 %5,9 %4,6 %5,0 %5,1 %6,6 %
MP3,0 %4,3 %3,4 %2,7 %4,3 %5,9 %
L3,8 %3,8 %2,9 %2,4 %2,1 %2,9 %
SD0,8 %2,4 %6,8 %10,9 %15,4 %14,0 %
Övr2,1 %1,1 %3,1 %1,6 %1,2 %2,1 %
Valdeltagande81,0 %85,3 %85,8 %87,1 %84,3 %84,3 %

Valdeltagande i Robertsfors 2006–2026

Kommunen mot länet (Västerbotten).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Robertsfors 2010

Så skiljer sig Robertsfors från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 13,5 % i Robertsfors mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 16,5 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +14,1
  • S +10,1
  • V +1,8
  • KD +0,3

Svagare än i riket

  • M −16,5
  • SD −3,3
  • FP −3,2
  • MP −3,0

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Robertsfors, från 9,8 % till 13,5 % (+3,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 28,2 % till 20,7 % (−7,5).

  • C −7,5
  • M +3,7
  • SD +1,6
  • MP +1,3
  • V +1,3
  • S +0,9
  • KD −0,3
  • FP +0,0

Valdeltagande i Robertsfors

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,3 %, vilket är 0,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Robertsfors på plats 95 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Robertsfors är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,4 % i Nysätra-Ånäset till 85,9 % i Bygdeå.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Robertsfors (54,6 %) och sitt svagaste i Nysätra-Ånäset (29,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Centerpartiet i 1 av 4 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Robertsfors är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 30,5 % i kommunvalet mot 20,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,8 procentenheter.

  • C +9,8
  • M −7,0
  • S +4,0
  • V −2,3
  • MP −1,7
  • KD −1,2
  • FP +1,1

Största parti i Robertsfors sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Robertsfors i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Robertsfors per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna35,4 %84,3 %
2022Socialdemokraterna39,6 %84,3 %
2018Socialdemokraterna37,9 %87,1 %
2014Socialdemokraterna42,3 %85,8 %
2010Socialdemokraterna40,8 %85,3 %
2006Socialdemokraterna39,9 %81,0 %

Valresultat per valdistrikt i Robertsfors 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Robertsfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Robertsfors, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BygdeåS34,9 %S40,3 %85,9 %
Nysätra-ÅnäsetC34,0 %C50,7 %80,4 %
RobertsforsS54,6 %S62,5 %80,9 %
ÖverklintenS38,3 %C45,1 %82,5 %

Utforska valdistrikten i Robertsfors på kartan

Fler kommuner i Västerbottens län

Hela valresultatet för Västerbottens län 2010 · Alla kommuner 2010