Valresultat Storuman 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Storuman med 42,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,6 %). Valdeltagandet var 78,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Storuman ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 78,7 %
- Röstberättigade
- 5 034
- Avgivna röster
- 3 960
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2010 i Storuman
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 650 | 42,2 % |
| MModeraterna | 711 | 18,2 % |
| CCenterpartiet | 378 | 9,7 % |
| VVänsterpartiet | 350 | 8,9 % |
| KDKristdemokraterna | 298 | 7,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 214 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 137 | 3,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 128 | 3,3 % |
| Övriga partier | 45 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2010 i Storuman
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 669 | 44,3 % |
| MModeraterna | 568 | 15,1 % |
| CCenterpartiet | 433 | 11,5 % |
| KDKristdemokraterna | 349 | 9,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 288 | 7,7 % |
| VVänsterpartiet | 275 | 7,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 97 | 2,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 69 | 1,8 % |
| Övriga partier | 16 | 0,4 % |
Kommunvalet 2010 i Storuman
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 446 | 37,6 % |
| CCenterpartiet | 747 | 19,4 % |
| MModeraterna | 457 | 11,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 312 | 8,1 % |
| KDKristdemokraterna | 302 | 7,9 % |
| VVänsterpartiet | 290 | 7,5 % |
| SKLSKL | 222 | 5,8 % |
| Övriga partier | 70 | 1,8 % |
Partiernas utveckling i Storuman 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Storuman i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har C gjort (−2,7 procentenheter).
- S
- M
- C
- V
- KD
- L
- MP
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,9 % | 42,2 % | 40,4 % | 34,4 % | 34,4 % | 30,6 % |
| M | 15,6 % | 18,2 % | 13,1 % | 12,1 % | 13,1 % | 15,4 % |
| C | 12,4 % | 9,7 % | 9,4 % | 10,9 % | 6,4 % | 6,6 % |
| V | 8,5 % | 8,9 % | 10,2 % | 10,9 % | 7,1 % | 5,9 % |
| KD | 9,9 % | 7,6 % | 6,5 % | 7,9 % | 7,9 % | 9,0 % |
| L | 6,1 % | 5,5 % | 4,0 % | 3,5 % | 3,9 % | 3,2 % |
| MP | 2,7 % | 3,5 % | 3,0 % | 2,1 % | 3,2 % | 6,1 % |
| SD | 1,2 % | 3,3 % | 11,6 % | 17,0 % | 23,1 % | 21,1 % |
| Övr | 2,7 % | 1,2 % | 1,7 % | 1,3 % | 0,8 % | 2,0 % |
| Valdeltagande | 73,3 % | 78,7 % | 81,3 % | 83,2 % | 81,6 % | 79,8 % |
Valdeltagande i Storuman 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Storuman 2010
Så skiljer sig Storuman från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 18,2 % i Storuman mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 11,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +11,5
- V +3,3
- C +3,1
- KD +2,0
Svagare än i riket
- M −11,9
- MP −3,8
- SD −2,4
- FP −1,6
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Storuman, från 15,6 % till 18,2 % (+2,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 12,4 % till 9,7 % (−2,7).
- C −2,7
- M +2,6
- KD −2,3
- SD +2,1
- S +1,3
- JL −1,1
- MP +0,8
- FP −0,7
Valdeltagande i Storuman
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 78,7 %, vilket är 6,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Storuman på plats 286 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Storuman är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 66,8 % i Vallnäs till 78,7 % i Tärnaby.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vallnäs (49,3 %) och sitt svagaste i Hemavan (33,1 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Storuman är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 19,4 % i kommunvalet mot 9,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,8 procentenheter.
- C +9,8
- M −6,3
- S −4,6
- MP −2,7
- FP +2,6
- SD −2,3
- V −1,4
- KD +0,2
Största parti i Storuman sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Storuman i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,6 % | 79,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 81,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 83,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 40,4 % | 81,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 42,2 % | 78,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,9 % | 73,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Storuman 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Storuman. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Gunnarn | S | 47,0 % | S | 36,8 % | 74,3 % |
| Hemavan | S | 33,1 % | S | 31,0 % | 71,5 % |
| Luspen | S | 44,9 % | S | 41,6 % | 71,8 % |
| Slussfors | S | 39,7 % | S | 38,2 % | 77,8 % |
| Tärnaby | S | 34,2 % | S | 28,8 % | 78,7 % |
| Vallnäs | S | 49,3 % | S | 42,9 % | 66,8 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2010 · Alla kommuner 2010