Valresultat Nordmaling 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Nordmaling med 45,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (46,0 %). Valdeltagandet var 83,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nordmaling ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Nordmaling på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,0 %
Röstberättigade
5 673
Avgivna röster
4 710
Län
Västerbottens län

Riksdagsvalet 2010 i Nordmaling

Riksdagsvalet 2010 i Nordmaling: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 12845,5 %
MModeraterna80917,3 %
CCenterpartiet49710,6 %
VVänsterpartiet3367,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3126,7 %
KDKristdemokraterna2545,4 %
SDSverigedemokraterna1563,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1553,3 %
Övriga partier320,7 %

Landstingsvalet 2010 i Nordmaling

Landstingsvalet 2010 i Nordmaling: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 16447,4 %
MModeraterna60113,2 %
CCenterpartiet56512,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)50511,1 %
VVänsterpartiet2796,1 %
KDKristdemokraterna2385,2 %
MPMiljöpartiet de gröna942,1 %
SDSverigedemokraterna841,8 %
Övriga partier340,7 %

Kommunvalet 2010 i Nordmaling

Kommunvalet 2010 i Nordmaling: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 13546,0 %
CCenterpartiet90019,4 %
MModeraterna52111,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4148,9 %
VVänsterpartiet2786,0 %
KDKristdemokraterna2284,9 %
MPMiljöpartiet de gröna952,0 %
SDSverigedemokraterna611,3 %
Övriga partier80,2 %

Partiernas utveckling i Nordmaling 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Nordmaling i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,5 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • V
  • L
  • KD
  • SD
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Nordmaling per valår
Parti200620102014201820222026
S46,0 %45,5 %43,0 %35,9 %37,4 %33,0 %
M11,8 %17,3 %13,6 %13,0 %13,6 %16,3 %
C15,9 %10,6 %11,3 %13,6 %9,3 %10,0 %
V6,0 %7,2 %9,2 %9,1 %5,7 %5,8 %
L8,4 %6,7 %5,1 %3,3 %2,6 %3,7 %
KD6,5 %5,4 %4,6 %5,9 %6,1 %7,8 %
SD1,6 %3,3 %9,3 %16,3 %21,6 %17,8 %
MP2,4 %3,3 %2,3 %1,7 %2,6 %3,9 %
Övr1,4 %0,7 %1,6 %1,3 %1,0 %1,7 %
Valdeltagande79,3 %83,0 %84,0 %85,8 %84,4 %82,6 %

Valdeltagande i Nordmaling 2006–2026

Kommunen mot länet (Västerbotten).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Nordmaling 2010

Så skiljer sig Nordmaling från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 45,5 % i Nordmaling mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 14,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +14,8
  • C +4,1
  • V +1,6

Svagare än i riket

  • M −12,8
  • MP −4,0
  • SD −2,4
  • FP −0,4

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Nordmaling, från 11,8 % till 17,3 % (+5,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 15,9 % till 10,6 % (−5,3).

  • M +5,5
  • C −5,3
  • SD +1,8
  • FP −1,7
  • V +1,2
  • KD −1,1
  • MP +0,9
  • S −0,6

Valdeltagande i Nordmaling

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,0 %, vilket är 1,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Nordmaling på plats 206 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Nordmaling är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,1 % i Vallen till 83,5 % i Gräsmyr.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Rundvik (76,7 %) och sitt svagaste i Gräsmyr (30,7 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nordmaling är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 19,4 % i kommunvalet mot 10,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,8 procentenheter.

  • C +8,8
  • M −6,1
  • FP +2,3
  • SD −2,0
  • MP −1,3
  • V −1,2
  • S +0,5
  • KD −0,5

Största parti i Nordmaling sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Nordmaling i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Nordmaling per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna33,0 %82,6 %
2022Socialdemokraterna37,4 %84,4 %
2018Socialdemokraterna35,9 %85,8 %
2014Socialdemokraterna43,0 %84,0 %
2010Socialdemokraterna45,5 %83,0 %
2006Socialdemokraterna46,0 %79,3 %

Valresultat per valdistrikt i Nordmaling 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Nordmaling. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Nordmaling, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
GräsmyrS30,7 %C26,6 %83,5 %
HåknäsS47,7 %S51,3 %82,1 %
LevarS42,4 %S47,0 %79,8 %
LögdeåS40,6 %S40,1 %81,9 %
NorrforsS37,3 %S38,3 %82,0 %
RundvikS76,7 %S72,8 %79,5 %
VallenS47,8 %S49,6 %79,1 %

Utforska valdistrikten i Nordmaling på kartan

Fler kommuner i Västerbottens län

Hela valresultatet för Västerbottens län 2010 · Alla kommuner 2010