Valresultat Nordmaling 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Nordmaling med 33,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (24,8 %). Valdeltagandet var 82,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nordmaling ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,6 %
- Röstberättigade
- 5 518
- Avgivna röster
- 4 556
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2026 i Nordmaling
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 489 | 33,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 801 | 17,8 % |
| MModeraterna | 736 | 16,3 % |
| CCenterpartiet | 449 | 10,0 % |
| KDKristdemokraterna | 354 | 7,8 % |
| VVänsterpartiet | 262 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 176 | 3,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 167 | 3,7 % |
| Övriga partier | 76 | 1,7 % |
Regionvalet 2026 i Nordmaling
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 310 | 29,7 % |
| MModeraterna | 742 | 16,8 % |
| CCenterpartiet | 524 | 11,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 521 | 11,8 % |
| KDKristdemokraterna | 396 | 9,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 379 | 8,6 % |
| VVänsterpartiet | 337 | 7,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 188 | 4,3 % |
| Övriga partier | 15 | 0,3 % |
Kommunvalet 2026 i Nordmaling — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Nordmaling har 31 mandat. Socialdemokraterna och Centerpartiet fick flest, 8 mandat vardera.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| CCenterpartiet | 1 106 | 24,8 % | 8(−2) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 069 | 24,0 % | 8(±0) |
| KDKristdemokraterna | 767 | 17,2 % | 5(+3) |
| MModeraterna | 471 | 10,6 % | 3(±0) |
| SDSverigedemokraterna | 415 | 9,3 % | 3(±0) |
| VVänsterpartiet | 356 | 8,0 % | 2(−1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 166 | 3,7 % | 1(−1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 106 | 2,4 % | 1(+1) |
| Övriga partier | 6 | 0,1 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Nordmaling 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Nordmaling i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,0 % | 45,5 % | 43,0 % | 35,9 % | 37,4 % | 33,0 % |
| SD | 1,6 % | 3,3 % | 9,3 % | 16,3 % | 21,6 % | 17,8 % |
| M | 11,8 % | 17,3 % | 13,6 % | 13,0 % | 13,6 % | 16,3 % |
| C | 15,9 % | 10,6 % | 11,3 % | 13,6 % | 9,3 % | 10,0 % |
| KD | 6,5 % | 5,4 % | 4,6 % | 5,9 % | 6,1 % | 7,8 % |
| V | 6,0 % | 7,2 % | 9,2 % | 9,1 % | 5,7 % | 5,8 % |
| MP | 2,4 % | 3,3 % | 2,3 % | 1,7 % | 2,6 % | 3,9 % |
| L | 8,4 % | 6,7 % | 5,1 % | 3,3 % | 2,6 % | 3,7 % |
| Övr | 1,4 % | 0,7 % | 1,6 % | 1,3 % | 1,0 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 79,3 % | 83,0 % | 84,0 % | 85,8 % | 84,4 % | 82,6 % |
Valdeltagande i Nordmaling 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Nordmaling 2026
Så skiljer sig Nordmaling från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 33,0 % i Nordmaling mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 5,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +5,0
- C +2,9
- KD +1,7
- SD +0,3
Svagare än i riket
- M −3,5
- V −2,6
- MP −2,2
- L −1,6
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Nordmaling, från 13,6 % till 16,3 % (+2,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 37,4 % till 33,0 % (−4,4).
- S −4,4
- SD −3,8
- M +2,7
- KD +1,7
- MP +1,3
- L +1,1
- C +0,7
- V +0,1
Valdeltagande i Nordmaling
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 82,6 %, vilket är 2,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Nordmaling på plats 232 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Nordmaling är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 67,2 % i Norrfors till 81,9 % i Håknäs.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vallen (39,7 %) och sitt svagaste i Gräsmyr (21,3 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nordmaling är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 24,8 % i kommunvalet mot 10,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,8 procentenheter.
- C +14,8
- KD +9,3
- S −9,1
- SD −8,5
- M −5,8
- V +2,2
- MP −1,5
- L +0,0
Största parti i Nordmaling sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Nordmaling i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 82,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,4 % | 84,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 35,9 % | 85,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,0 % | 84,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 45,5 % | 83,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 46,0 % | 79,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Nordmaling 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Nordmaling. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Gräsmyr | S | 21,3 % | C | 31,5 % | 77,2 % |
| Håknäs | S | 33,2 % | C | 20,4 % | 81,9 % |
| Levar | S | 33,6 % | C | 28,0 % | 80,9 % |
| Lögdeå-Rundvik | S | 33,6 % | S | 26,7 % | 78,6 % |
| Norrfors | S | 27,4 % | C | 32,9 % | 67,2 % |
| Vallen | S | 39,7 % | S | 28,3 % | 76,5 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2026 · Alla kommuner 2026