Valresultat Malå 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Malå med 38,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,1 %). Valdeltagandet var 80,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Malå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 2 valdistrikt.

Se Malå på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
80,6 %
Röstberättigade
2 135
Avgivna röster
1 721
Län
Västerbottens län

Riksdagsvalet 2026 i Malå

Riksdagsvalet 2026 i Malå: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna64438,2 %
SDSverigedemokraterna37522,2 %
MModeraterna21012,4 %
VVänsterpartiet1327,8 %
KDKristdemokraterna1056,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)824,9 %
CCenterpartiet633,7 %
MPMiljöpartiet de gröna583,4 %
Övriga partier181,1 %

Regionvalet 2026 i Malå

Regionvalet 2026 i Malå: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna56734,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)25215,1 %
MModeraterna24915,0 %
SDSverigedemokraterna20312,2 %
VVänsterpartiet17310,4 %
KDKristdemokraterna1076,4 %
CCenterpartiet593,5 %
MPMiljöpartiet de gröna533,2 %
Övriga partier10,1 %

Kommunvalet 2026 i Malå — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Malå har 25 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 8 mandat (+1 sedan 2022), följt av Liberalerna med 5 och Malålistan med 5.

Kommunvalet 2026 i Malå: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna51530,1 %8(+1)
MalålMalålistan35220,6 %5(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)35020,4 %5(+1)
VVänsterpartiet1629,5 %2(−6)
MModeraterna1378,0 %2(+1)
SDSverigedemokraterna1347,8 %2(+1)
MPMiljöpartiet de gröna462,7 %1(+1)
Övriga partier160,9 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Malå 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Malå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har M gjort (+3,0 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • KD
  • L
  • C
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Malå per valår
Parti200620102014201820222026
S54,7 %52,5 %50,8 %43,0 %40,1 %38,2 %
SD0,7 %2,7 %10,6 %14,4 %24,4 %22,2 %
M10,0 %14,5 %8,6 %9,0 %9,5 %12,4 %
V11,3 %12,7 %13,0 %14,2 %9,0 %7,8 %
KD5,4 %4,2 %3,0 %5,6 %5,8 %6,2 %
L6,0 %6,7 %4,6 %3,9 %4,8 %4,9 %
C8,8 %3,5 %4,7 %8,0 %4,4 %3,7 %
MP1,4 %2,6 %2,3 %1,0 %1,4 %3,4 %
Övr1,8 %0,7 %2,4 %0,9 %0,7 %1,1 %
Valdeltagande76,1 %82,5 %83,3 %85,0 %82,0 %80,6 %

Valdeltagande i Malå 2006–2026

Kommunen mot länet (Västerbotten).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Malå 2026

Så skiljer sig Malå från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 38,2 % i Malå mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 10,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +10,2
  • SD +4,7
  • KD +0,1

Svagare än i riket

  • M −7,4
  • C −3,3
  • MP −2,7
  • V −0,6

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Malå, från 9,5 % till 12,4 % (+3,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 24,4 % till 22,2 % (−2,2).

  • M +3,0
  • SD −2,2
  • MP +2,0
  • S −1,9
  • V −1,2
  • C −0,6
  • KD +0,4
  • L +0,1

Valdeltagande i Malå

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 80,6 %, vilket är 4,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Malå på plats 268 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Malå är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 20,4 % i kommunvalet mot 4,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 15,6 procentenheter.

  • L +15,6
  • SD −14,4
  • S −8,1
  • KD −5,6
  • M −4,4
  • C −3,4
  • V +1,6
  • MP −0,8

Största parti i Malå sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Malå i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Malå per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna38,2 %80,6 %
2022Socialdemokraterna40,1 %82,0 %
2018Socialdemokraterna43,0 %85,0 %
2014Socialdemokraterna50,8 %83,3 %
2010Socialdemokraterna52,5 %82,5 %
2006Socialdemokraterna54,7 %76,1 %

Valresultat per valdistrikt i Malå 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 2 valdistrikten i Malå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Malå, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Malå 1S35,5 %S26,0 %68,8 %
Malå 2S40,9 %S33,3 %64,3 %

Utforska valdistrikten i Malå på kartan

Fler kommuner i Västerbottens län

Hela valresultatet för Västerbottens län 2026 · Alla kommuner 2026