Valresultat Malå 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Malå med 50,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,3 %). Valdeltagandet var 83,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Malå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 2 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,3 %
- Röstberättigade
- 2 485
- Avgivna röster
- 2 071
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2014 i Malå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 041 | 50,8 % |
| VVänsterpartiet | 266 | 13,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 218 | 10,6 % |
| MModeraterna | 177 | 8,6 % |
| CCenterpartiet | 96 | 4,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 94 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 62 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 47 | 2,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 30 | 1,5 % |
| Övriga partier | 19 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2014 i Malå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 876 | 44,8 % |
| VVänsterpartiet | 360 | 18,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 231 | 11,8 % |
| CCenterpartiet | 147 | 7,5 % |
| MModeraterna | 134 | 6,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 88 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 68 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 33 | 1,7 % |
| Övriga partier | 20 | 1,0 % |
Kommunvalet 2014 i Malå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 740 | 36,3 % |
| MLML | 572 | 28,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 285 | 14,0 % |
| VVänsterpartiet | 271 | 13,3 % |
| CCenterpartiet | 89 | 4,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 28 | 1,4 % |
| KDKristdemokraterna | 24 | 1,2 % |
| Övriga partier | 28 | 1,4 % |
Partiernas utveckling i Malå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Malå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+8,0 procentenheter).
- S
- V
- SD
- M
- C
- L
- KD
- Övr
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 54,7 % | 52,5 % | 50,8 % | 43,0 % | 40,1 % | 38,2 % |
| V | 11,3 % | 12,7 % | 13,0 % | 14,2 % | 9,0 % | 7,8 % |
| SD | 0,7 % | 2,7 % | 10,6 % | 14,4 % | 24,4 % | 22,2 % |
| M | 10,0 % | 14,5 % | 8,6 % | 9,0 % | 9,5 % | 12,4 % |
| C | 8,8 % | 3,5 % | 4,7 % | 8,0 % | 4,4 % | 3,7 % |
| L | 6,0 % | 6,7 % | 4,6 % | 3,9 % | 4,8 % | 4,9 % |
| KD | 5,4 % | 4,2 % | 3,0 % | 5,6 % | 5,8 % | 6,2 % |
| Övr | 1,8 % | 0,7 % | 2,4 % | 0,9 % | 0,7 % | 1,1 % |
| MP | 1,4 % | 2,6 % | 2,3 % | 1,0 % | 1,4 % | 3,4 % |
| Valdeltagande | 76,1 % | 82,5 % | 83,3 % | 85,0 % | 82,0 % | 80,6 % |
Valdeltagande i Malå 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Malå 2014
Så skiljer sig Malå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 50,8 % i Malå mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 19,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +19,8
- V +7,3
Svagare än i riket
- M −14,7
- MP −4,6
- SD −2,2
- FI −1,7
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Malå, från 2,7 % till 10,6 % (+8,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 14,5 % till 8,6 % (−5,9).
- SD +8,0
- M −5,9
- FP −2,1
- S −1,7
- FI +1,4
- C +1,2
- KD −1,2
- MP −0,3
Valdeltagande i Malå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 83,3 %, vilket är 2,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Malå på plats 259 av landets 290 kommuner.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Malå är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 36,3 % i kommunvalet mot 50,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,5 procentenheter.
- S −14,5
- FP +9,4
- SD −9,3
- M −7,7
- KD −1,8
- V +0,3
- C −0,3
Största parti i Malå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Malå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 38,2 % | 80,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 40,1 % | 82,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 43,0 % | 85,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 50,8 % | 83,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 52,5 % | 82,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 54,7 % | 76,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Malå 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 2 valdistrikten i Malå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Malå 1 | S | 49,2 % | S | 36,5 % | 80,5 % |
| Malå 2 | S | 53,2 % | S | 36,9 % | 80,9 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2014 · Alla kommuner 2014