Valresultat Vilhelmina 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Vilhelmina med 45,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,8 %). Valdeltagandet var 84,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vilhelmina ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,4 %
- Röstberättigade
- 5 326
- Avgivna röster
- 4 495
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2014 i Vilhelmina
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 032 | 45,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 562 | 12,7 % |
| VVänsterpartiet | 488 | 11,0 % |
| MModeraterna | 400 | 9,0 % |
| CCenterpartiet | 355 | 8,0 % |
| KDKristdemokraterna | 244 | 5,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 115 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 112 | 2,5 % |
| FIFeministiskt initiativ | 84 | 1,9 % |
| Övriga partier | 36 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2014 i Vilhelmina
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 705 | 39,4 % |
| CCenterpartiet | 910 | 21,0 % |
| VVänsterpartiet | 517 | 11,9 % |
| KDKristdemokraterna | 354 | 8,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 272 | 6,3 % |
| MModeraterna | 244 | 5,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 165 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 73 | 1,7 % |
| FIFeministiskt initiativ | 57 | 1,3 % |
| Övriga partier | 35 | 0,8 % |
Kommunvalet 2014 i Vilhelmina
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 667 | 37,8 % |
| CCenterpartiet | 869 | 19,7 % |
| PAPA | 483 | 11,0 % |
| KDKristdemokraterna | 449 | 10,2 % |
| VVänsterpartiet | 369 | 8,4 % |
| MModeraterna | 232 | 5,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 156 | 3,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 89 | 2,0 % |
| PPPiratpartiet | 45 | 1,0 % |
| Övriga partier | 47 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Vilhelmina 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vilhelmina i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+8,4 procentenheter).
- S
- SD
- V
- M
- C
- KD
- Övr
- L
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 47,1 % | 51,8 % | 45,9 % | 37,3 % | 35,2 % | 32,0 % |
| SD | 1,4 % | 4,3 % | 12,7 % | 16,3 % | 25,8 % | 22,8 % |
| V | 8,9 % | 8,4 % | 11,0 % | 10,8 % | 7,8 % | 6,8 % |
| M | 8,8 % | 11,6 % | 9,0 % | 7,5 % | 10,5 % | 11,4 % |
| C | 12,9 % | 6,7 % | 8,0 % | 14,2 % | 6,5 % | 6,5 % |
| KD | 10,1 % | 6,1 % | 5,5 % | 7,3 % | 8,9 % | 10,6 % |
| Övr | 2,5 % | 3,6 % | 2,7 % | 3,7 % | 1,7 % | 2,1 % |
| L | 6,0 % | 4,7 % | 2,6 % | 1,8 % | 1,4 % | 2,4 % |
| MP | 2,2 % | 2,8 % | 2,5 % | 1,1 % | 2,0 % | 5,4 % |
| Valdeltagande | 78,6 % | 84,1 % | 84,4 % | 84,4 % | 81,7 % | 83,0 % |
Valdeltagande i Vilhelmina 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vilhelmina 2014
Så skiljer sig Vilhelmina från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 45,9 % i Vilhelmina mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 14,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +14,9
- V +5,3
- C +1,9
- KD +0,9
Svagare än i riket
- M −14,3
- MP −4,4
- FP −2,8
- FI −1,2
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Vilhelmina, från 4,3 % till 12,7 % (+8,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 51,8 % till 45,9 % (−5,9).
- SD +8,4
- S −5,9
- M −2,6
- V +2,6
- FP −2,1
- OVR −2,0
- FI +1,8
- C +1,3
Valdeltagande i Vilhelmina
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 84,4 %, vilket är 1,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Vilhelmina på plats 226 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vilhelmina är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,0 % i Vilhelmina-Saxnäs till 85,0 % i Lövliden.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Baksjönäs (51,3 %) och sitt svagaste i Nästansjö (36,8 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vilhelmina är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 19,7 % i kommunvalet mot 8,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,7 procentenheter.
- C +11,7
- SD −9,2
- S −8,1
- KD +4,7
- M −3,8
- V −2,6
Största parti i Vilhelmina sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vilhelmina i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 83,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,2 % | 81,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,3 % | 84,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 45,9 % | 84,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 51,8 % | 84,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 47,1 % | 78,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Vilhelmina 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Vilhelmina. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Baksjönäs | S | 51,3 % | S | 41,4 % | 82,0 % |
| Dikanäs | S | 41,3 % | S | 32,7 % | 80,1 % |
| Latikberg | S | 39,9 % | S | 38,1 % | 84,2 % |
| Lövliden | S | 43,9 % | S | 33,3 % | 85,0 % |
| Nästansjö | S | 36,8 % | S | 31,1 % | 84,7 % |
| Skansholm | S | 47,1 % | S | 37,5 % | 81,5 % |
| Vilhelmina | S | 47,6 % | S | 39,6 % | 82,8 % |
| Vilhelmina-Saxnäs | S | 44,7 % | S | 41,6 % | 75,0 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2014 · Alla kommuner 2014