Valresultat Nordmaling 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Nordmaling med 43,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (36,1 %). Valdeltagandet var 84,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nordmaling ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Nordmaling på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,0 %
Röstberättigade
5 579
Avgivna röster
4 689
Län
Västerbottens län

Riksdagsvalet 2014 i Nordmaling

Riksdagsvalet 2014 i Nordmaling: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 99643,0 %
MModeraterna63113,6 %
CCenterpartiet52711,3 %
SDSverigedemokraterna4339,3 %
VVänsterpartiet4259,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2385,1 %
KDKristdemokraterna2144,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1072,3 %
FIFeministiskt initiativ581,2 %
Övriga partier150,3 %

Landstingsvalet 2014 i Nordmaling

Landstingsvalet 2014 i Nordmaling: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 73538,4 %
CCenterpartiet74016,4 %
MModeraterna50811,2 %
VVänsterpartiet49010,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)48010,6 %
KDKristdemokraterna2184,8 %
SDSverigedemokraterna2104,7 %
MPMiljöpartiet de gröna892,0 %
Övriga partier461,0 %

Kommunvalet 2014 i Nordmaling

Kommunvalet 2014 i Nordmaling: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
CCenterpartiet1 64636,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 28628,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4449,7 %
MModeraterna4068,9 %
VVänsterpartiet3688,1 %
KDKristdemokraterna2014,4 %
SDSverigedemokraterna1242,7 %
MPMiljöpartiet de gröna701,5 %
Övriga partier120,3 %

Partiernas utveckling i Nordmaling 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Nordmaling i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+6,0 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • SD
  • V
  • L
  • KD
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Nordmaling per valår
Parti200620102014201820222026
S46,0 %45,5 %43,0 %35,9 %37,4 %33,0 %
M11,8 %17,3 %13,6 %13,0 %13,6 %16,3 %
C15,9 %10,6 %11,3 %13,6 %9,3 %10,0 %
SD1,6 %3,3 %9,3 %16,3 %21,6 %17,8 %
V6,0 %7,2 %9,2 %9,1 %5,7 %5,8 %
L8,4 %6,7 %5,1 %3,3 %2,6 %3,7 %
KD6,5 %5,4 %4,6 %5,9 %6,1 %7,8 %
MP2,4 %3,3 %2,3 %1,7 %2,6 %3,9 %
Övr1,4 %0,7 %1,6 %1,3 %1,0 %1,7 %
Valdeltagande79,3 %83,0 %84,0 %85,8 %84,4 %82,6 %

Valdeltagande i Nordmaling 2006–2026

Kommunen mot länet (Västerbotten).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Nordmaling 2014

Så skiljer sig Nordmaling från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 43,0 % i Nordmaling mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 12,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +12,0
  • C +5,2
  • V +3,4
  • KD +0,0

Svagare än i riket

  • M −9,7
  • MP −4,6
  • SD −3,5
  • FI −1,9

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Nordmaling, från 3,3 % till 9,3 % (+6,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 17,3 % till 13,6 % (−3,7).

  • SD +6,0
  • M −3,7
  • S −2,5
  • V +2,0
  • FP −1,5
  • FI +1,2
  • MP −1,0
  • KD −0,8

Valdeltagande i Nordmaling

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 84,0 %, vilket är 1,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Nordmaling på plats 237 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Nordmaling är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,9 % i Vallen till 85,4 % i Håknäs.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Lögdeå-Rundvik (48,7 %) och sitt svagaste i Gräsmyr (31,2 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nordmaling är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 36,1 % i kommunvalet mot 11,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 24,8 procentenheter.

  • C +24,8
  • S −14,8
  • SD −6,6
  • M −4,7
  • FP +4,6
  • V −1,1
  • KD −0,2

Största parti i Nordmaling sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Nordmaling i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Nordmaling per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna33,0 %82,6 %
2022Socialdemokraterna37,4 %84,4 %
2018Socialdemokraterna35,9 %85,8 %
2014Socialdemokraterna43,0 %84,0 %
2010Socialdemokraterna45,5 %83,0 %
2006Socialdemokraterna46,0 %79,3 %

Valresultat per valdistrikt i Nordmaling 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Nordmaling. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Nordmaling, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
GräsmyrS31,2 %C46,5 %84,8 %
HåknäsS44,1 %C32,2 %85,4 %
LevarS42,3 %C33,3 %82,6 %
Lögdeå-RundvikS48,7 %C42,4 %81,8 %
NorrforsS36,4 %C39,3 %84,1 %
VallenS46,6 %S34,0 %80,9 %

Utforska valdistrikten i Nordmaling på kartan

Fler kommuner i Västerbottens län

Hela valresultatet för Västerbottens län 2014 · Alla kommuner 2014