Valresultat Vännäs 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Vännäs med 39,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,8 %). Valdeltagandet var 85,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vännäs ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,9 %
- Röstberättigade
- 6 561
- Avgivna röster
- 5 637
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2014 i Vännäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 228 | 39,8 % |
| MModeraterna | 717 | 12,8 % |
| VVänsterpartiet | 688 | 12,3 % |
| CCenterpartiet | 594 | 10,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 475 | 8,5 % |
| KDKristdemokraterna | 263 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 241 | 4,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 189 | 3,4 % |
| FIFeministiskt initiativ | 145 | 2,6 % |
| Övriga partier | 54 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2014 i Vännäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 095 | 38,0 % |
| VVänsterpartiet | 771 | 14,0 % |
| CCenterpartiet | 770 | 14,0 % |
| MModeraterna | 583 | 10,6 % |
| KDKristdemokraterna | 357 | 6,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 297 | 5,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 290 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 231 | 4,2 % |
| FIFeministiskt initiativ | 79 | 1,4 % |
| Övriga partier | 37 | 0,7 % |
Kommunvalet 2014 i Vännäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 036 | 36,8 % |
| CCenterpartiet | 1 259 | 22,7 % |
| VVänsterpartiet | 734 | 13,3 % |
| MModeraterna | 469 | 8,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 351 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 282 | 5,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 202 | 3,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 185 | 3,3 % |
| Övriga partier | 20 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Vännäs 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vännäs i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+5,9 procentenheter).
- S
- M
- V
- C
- SD
- KD
- MP
- Övr
- L
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,7 % | 40,8 % | 39,8 % | 34,6 % | 36,6 % | 32,7 % |
| M | 12,4 % | 18,3 % | 12,8 % | 12,7 % | 15,0 % | 16,1 % |
| V | 8,3 % | 10,4 % | 12,3 % | 13,1 % | 8,0 % | 8,7 % |
| C | 18,3 % | 11,3 % | 10,6 % | 13,1 % | 9,1 % | 8,3 % |
| SD | 0,9 % | 2,6 % | 8,5 % | 13,2 % | 18,4 % | 16,1 % |
| KD | 6,9 % | 5,4 % | 4,7 % | 6,0 % | 4,9 % | 6,8 % |
| MP | 4,2 % | 5,0 % | 4,3 % | 3,1 % | 4,5 % | 5,5 % |
| Övr | 1,8 % | 0,9 % | 3,6 % | 1,4 % | 1,4 % | 2,2 % |
| L | 4,4 % | 5,3 % | 3,4 % | 2,8 % | 2,2 % | 3,7 % |
| Valdeltagande | 78,2 % | 84,6 % | 85,9 % | 86,6 % | 84,3 % | 84,0 % |
Valdeltagande i Vännäs 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vännäs 2014
Så skiljer sig Vännäs från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 12,8 % i Vännäs mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 10,5 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +8,8
- V +6,6
- C +4,5
- KD +0,1
Svagare än i riket
- M −10,5
- SD −4,4
- MP −2,6
- FP −2,0
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Vännäs, från 2,6 % till 8,5 % (+5,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 18,3 % till 12,8 % (−5,5).
- SD +5,9
- M −5,5
- FI +2,3
- V +1,9
- FP −1,9
- S −1,0
- KD −0,7
- MP −0,7
Valdeltagande i Vännäs
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,9 %, vilket är 0,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Vännäs på plats 145 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vännäs är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,2 % i Vännäs C till 91,7 % i Östra byaområdet.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vännäs C (45,0 %) och sitt svagaste i Östra byaområdet (29,6 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vännäs är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 22,7 % i kommunvalet mot 10,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,1 procentenheter.
- C +12,1
- SD −5,2
- M −4,3
- S −3,1
- MP +2,0
- V +1,0
- KD +0,4
- FP +0,3
Största parti i Vännäs sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vännäs i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 84,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,6 % | 84,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 86,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,8 % | 85,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 40,8 % | 84,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,7 % | 78,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Vännäs 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Vännäs. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Vännäs C | S | 45,0 % | S | 42,3 % | 81,2 % |
| Vännäs S | S | 41,0 % | S | 38,8 % | 84,1 % |
| Vännäs V | S | 39,3 % | S | 35,1 % | 83,9 % |
| Vännäsby | S | 40,9 % | S | 37,5 % | 86,5 % |
| Östra byaområdet | S | 29,6 % | C | 31,0 % | 91,7 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2014 · Alla kommuner 2014