Valresultat Vännäs 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Vännäs med 36,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,3 %). Valdeltagandet var 84,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vännäs ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,3 %
- Röstberättigade
- 6 699
- Avgivna röster
- 5 650
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2022 i Vännäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 049 | 36,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 029 | 18,4 % |
| MModeraterna | 838 | 15,0 % |
| CCenterpartiet | 509 | 9,1 % |
| VVänsterpartiet | 447 | 8,0 % |
| KDKristdemokraterna | 273 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 250 | 4,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 123 | 2,2 % |
| Övriga partier | 76 | 1,4 % |
Regionvalet 2022 i Vännäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 838 | 33,7 % |
| MModeraterna | 945 | 17,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 610 | 11,2 % |
| VVänsterpartiet | 605 | 11,1 % |
| CCenterpartiet | 602 | 11,0 % |
| KDKristdemokraterna | 467 | 8,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 197 | 3,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 151 | 2,8 % |
| Övriga partier | 39 | 0,7 % |
Kommunvalet 2022 i Vännäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 955 | 35,3 % |
| CCenterpartiet | 950 | 17,2 % |
| MModeraterna | 812 | 14,7 % |
| VVänsterpartiet | 543 | 9,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 536 | 9,7 % |
| KDKristdemokraterna | 398 | 7,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 237 | 4,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 94 | 1,7 % |
| Övriga partier | 10 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Vännäs 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vännäs i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,2 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,7 % | 40,8 % | 39,8 % | 34,6 % | 36,6 % | 32,7 % |
| SD | 0,9 % | 2,6 % | 8,5 % | 13,2 % | 18,4 % | 16,1 % |
| M | 12,4 % | 18,3 % | 12,8 % | 12,7 % | 15,0 % | 16,1 % |
| C | 18,3 % | 11,3 % | 10,6 % | 13,1 % | 9,1 % | 8,3 % |
| V | 8,3 % | 10,4 % | 12,3 % | 13,1 % | 8,0 % | 8,7 % |
| KD | 6,9 % | 5,4 % | 4,7 % | 6,0 % | 4,9 % | 6,8 % |
| MP | 4,2 % | 5,0 % | 4,3 % | 3,1 % | 4,5 % | 5,5 % |
| L | 4,4 % | 5,3 % | 3,4 % | 2,8 % | 2,2 % | 3,7 % |
| Övr | 1,8 % | 0,9 % | 3,6 % | 1,4 % | 1,4 % | 2,2 % |
| Valdeltagande | 78,2 % | 84,6 % | 85,9 % | 86,6 % | 84,3 % | 84,0 % |
Valdeltagande i Vännäs 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vännäs 2022
Så skiljer sig Vännäs från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 36,6 % i Vännäs mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 6,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +6,3
- C +2,4
- V +1,2
Svagare än i riket
- M −4,1
- L −2,4
- SD −2,1
- MP −0,6
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Vännäs, från 13,2 % till 18,4 % (+5,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 13,1 % till 8,0 % (−5,1).
- SD +5,2
- V −5,1
- C −4,0
- M +2,3
- S +2,0
- MP +1,4
- KD −1,1
- L −0,6
Valdeltagande i Vännäs
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,3 %, vilket är 0,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Vännäs på plats 178 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vännäs är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,6 % i Myran-Centrum till 81,7 % i Lägret-Nyby.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Myran-Centrum (42,3 %) och sitt svagaste i Östra byarna (29,6 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vännäs är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,7 % i kommunvalet mot 18,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,7 procentenheter.
- SD −8,7
- C +8,1
- KD +2,3
- V +1,8
- S −1,3
- M −0,3
- MP −0,2
Största parti i Vännäs sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vännäs i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 84,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,6 % | 84,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 86,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,8 % | 85,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 40,8 % | 84,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,7 % | 78,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Vännäs 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Vännäs. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Lägret-Nyby | S | 41,6 % | S | 39,5 % | 81,7 % |
| Myran-Centrum | S | 42,3 % | S | 42,5 % | 75,6 % |
| Vännäsby | S | 36,1 % | S | 36,6 % | 80,1 % |
| Västra byarna-Älvdala | S | 34,5 % | S | 30,1 % | 79,8 % |
| Östra byarna | S | 29,6 % | S | 28,5 % | 78,7 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2022 · Alla kommuner 2022