Valresultat Bjurholm 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Bjurholm med 29,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,4 %). Valdeltagandet var 82,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bjurholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 1 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,9 %
- Röstberättigade
- 1 832
- Avgivna röster
- 1 518
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2022 i Bjurholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 447 | 29,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 364 | 24,3 % |
| MModeraterna | 301 | 20,1 % |
| KDKristdemokraterna | 137 | 9,1 % |
| CCenterpartiet | 121 | 8,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 45 | 3,0 % |
| VVänsterpartiet | 42 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 29 | 1,9 % |
| Övriga partier | 14 | 0,9 % |
Regionvalet 2022 i Bjurholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 449 | 30,3 % |
| MModeraterna | 365 | 24,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 237 | 16,0 % |
| CCenterpartiet | 153 | 10,3 % |
| KDKristdemokraterna | 141 | 9,5 % |
| VVänsterpartiet | 62 | 4,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 52 | 3,5 % |
| Övriga partier | 21 | 1,4 % |
Kommunvalet 2022 i Bjurholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 457 | 30,4 % |
| MModeraterna | 409 | 27,2 % |
| KDKristdemokraterna | 208 | 13,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 192 | 12,8 % |
| CCenterpartiet | 182 | 12,1 % |
| VVänsterpartiet | 35 | 2,3 % |
| Övriga partier | 19 | 1,3 % |
Partiernas utveckling i Bjurholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Bjurholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har C gjort (−6,6 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,6 % | 36,1 % | 37,1 % | 29,2 % | 29,8 % | 29,3 % |
| SD | 0,3 % | 2,4 % | 10,1 % | 18,7 % | 24,3 % | 22,3 % |
| M | 19,4 % | 26,6 % | 21,0 % | 17,9 % | 20,1 % | 18,8 % |
| KD | 8,5 % | 6,5 % | 6,1 % | 7,6 % | 9,1 % | 9,4 % |
| C | 20,0 % | 14,1 % | 12,1 % | 14,7 % | 8,1 % | 8,8 % |
| L | 9,7 % | 8,1 % | 5,5 % | 5,0 % | 3,0 % | 3,5 % |
| V | 3,2 % | 3,6 % | 4,9 % | 5,0 % | 2,8 % | 3,1 % |
| MP | 2,1 % | 1,9 % | 1,7 % | 1,4 % | 1,9 % | 2,7 % |
| Övr | 1,2 % | 0,6 % | 1,4 % | 0,4 % | 0,9 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 77,9 % | 83,2 % | 84,3 % | 84,9 % | 82,9 % | 81,9 % |
Valdeltagande i Bjurholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Bjurholm 2022
Så skiljer sig Bjurholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Vänsterpartiet, som fick 2,8 % i Bjurholm mot 6,7 % i hela landet — en skillnad på 3,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +3,8
- SD +3,7
- C +1,4
- M +1,0
Svagare än i riket
- V −3,9
- MP −3,1
- L −1,6
- S −0,5
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Bjurholm, från 18,7 % till 24,3 % (+5,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 14,7 % till 8,1 % (−6,6).
- C −6,6
- SD +5,6
- V −2,2
- M +2,2
- L −2,0
- KD +1,5
- S +0,6
- MP +0,5
Valdeltagande i Bjurholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 82,9 %, vilket är 1,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Bjurholm på plats 233 av landets 290 kommuner.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bjurholm är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,8 % i kommunvalet mot 24,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,5 procentenheter.
- SD −11,5
- M +7,2
- KD +4,7
- C +4,1
- L −2,1
- S +0,6
Största parti i Bjurholm sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Bjurholm i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 81,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 82,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,2 % | 84,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,1 % | 84,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 83,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,6 % | 77,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Bjurholm 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 1 valdistrikten i Bjurholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bjurholm | S | 30,1 % | S | 30,8 % | 75,3 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2022 · Alla kommuner 2022