Valresultat Lycksele 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Lycksele med 40,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,3 %). Valdeltagandet var 83,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lycksele ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,0 %
- Röstberättigade
- 9 233
- Avgivna röster
- 7 668
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2022 i Lycksele
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 054 | 40,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 374 | 18,2 % |
| MModeraterna | 1 111 | 14,7 % |
| KDKristdemokraterna | 776 | 10,3 % |
| VVänsterpartiet | 404 | 5,3 % |
| CCenterpartiet | 396 | 5,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 216 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 163 | 2,2 % |
| Övriga partier | 61 | 0,8 % |
Regionvalet 2022 i Lycksele
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 796 | 37,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 575 | 21,0 % |
| MModeraterna | 1 237 | 16,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 652 | 8,7 % |
| VVänsterpartiet | 498 | 6,6 % |
| CCenterpartiet | 332 | 4,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 274 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 115 | 1,5 % |
| Övriga partier | 25 | 0,3 % |
Kommunvalet 2022 i Lycksele
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 683 | 35,3 % |
| KDKristdemokraterna | 2 283 | 30,1 % |
| MModeraterna | 1 037 | 13,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 450 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 391 | 5,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 320 | 4,2 % |
| CCenterpartiet | 317 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 101 | 1,3 % |
| Övriga partier | 9 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Lycksele 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lycksele i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- V
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 50,4 % | 49,3 % | 46,0 % | 38,9 % | 40,4 % | 36,1 % |
| SD | 1,7 % | 3,6 % | 10,5 % | 13,8 % | 18,2 % | 16,7 % |
| M | 12,1 % | 16,8 % | 14,1 % | 14,4 % | 14,7 % | 15,5 % |
| KD | 9,3 % | 8,1 % | 7,2 % | 9,7 % | 10,3 % | 12,0 % |
| V | 7,3 % | 8,6 % | 10,3 % | 9,5 % | 5,3 % | 6,6 % |
| C | 8,7 % | 4,4 % | 4,1 % | 7,3 % | 5,2 % | 4,7 % |
| L | 6,0 % | 5,1 % | 3,7 % | 3,8 % | 2,9 % | 3,7 % |
| MP | 2,7 % | 3,3 % | 2,3 % | 1,4 % | 2,2 % | 3,3 % |
| Övr | 1,9 % | 0,6 % | 1,7 % | 1,2 % | 0,8 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 78,2 % | 82,6 % | 83,5 % | 84,5 % | 83,0 % | 82,4 % |
Valdeltagande i Lycksele 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lycksele 2022
Så skiljer sig Lycksele från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 40,4 % i Lycksele mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 10,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +10,1
- KD +4,9
Svagare än i riket
- M −4,4
- MP −2,9
- SD −2,3
- L −1,7
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Lycksele, från 13,8 % till 18,2 % (+4,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 9,5 % till 5,3 % (−4,1).
- SD +4,4
- V −4,1
- C −2,1
- S +1,5
- L −1,0
- MP +0,7
- KD +0,6
- M +0,3
Valdeltagande i Lycksele
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,0 %, vilket är 1,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Lycksele på plats 228 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Lycksele är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,8 % i Södermalm till 84,7 % i Norrmalm.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Södermalm (44,9 %) och sitt svagaste i Kattisavan (30,8 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lycksele är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 30,1 % i kommunvalet mot 10,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 19,8 procentenheter.
- KD +19,8
- SD −12,3
- S −5,1
- C −1,1
- M −1,0
- V −0,2
Största parti i Lycksele sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Lycksele i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 82,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 40,4 % | 83,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 38,9 % | 84,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 46,0 % | 83,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 49,3 % | 82,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 50,4 % | 78,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Lycksele 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Lycksele. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Björksele | S | 38,7 % | KD | 38,7 % | 80,7 % |
| Forsdala | S | 37,0 % | KD | 34,2 % | 83,8 % |
| Kattisavan | S | 30,8 % | KD | 32,8 % | 81,7 % |
| Knaften | S | 35,2 % | S | 33,9 % | 79,9 % |
| Lycksele | S | 41,6 % | S | 37,8 % | 75,5 % |
| Norrmalm | S | 42,7 % | S | 34,7 % | 84,7 % |
| Södermalm | S | 44,9 % | S | 40,8 % | 74,8 % |
| Villaryd | S | 43,8 % | S | 39,1 % | 77,5 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2022 · Alla kommuner 2022