Valresultat Lycksele 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Lycksele med 38,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,2 %). Valdeltagandet var 84,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lycksele ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Lycksele på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,5 %
Röstberättigade
9 321
Avgivna röster
7 872
Län
Västerbottens län

Riksdagsvalet 2018 i Lycksele

Riksdagsvalet 2018 i Lycksele: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 03238,9 %
MModeraterna1 12214,4 %
SDSverigedemokraterna1 07413,8 %
KDKristdemokraterna7539,7 %
VVänsterpartiet7369,5 %
CCenterpartiet5697,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2973,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1121,4 %
Övriga partier921,2 %

Landstingsvalet 2018 i Lycksele

Landstingsvalet 2018 i Lycksele: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 96038,3 %
MModeraterna1 28816,6 %
KDKristdemokraterna1 17115,1 %
VVänsterpartiet6328,2 %
SDSverigedemokraterna5737,4 %
CCenterpartiet5397,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4465,8 %
MPMiljöpartiet de gröna881,1 %
Övriga partier400,5 %

Kommunvalet 2018 i Lycksele

Kommunvalet 2018 i Lycksele: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 74435,2 %
MModeraterna1 46018,7 %
KDKristdemokraterna1 37517,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6047,7 %
VVänsterpartiet5637,2 %
SDSverigedemokraterna4686,0 %
CCenterpartiet4666,0 %
MPMiljöpartiet de gröna891,1 %
Övriga partier330,4 %

Partiernas utveckling i Lycksele 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Lycksele i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−7,1 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • KD
  • V
  • C
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Lycksele per valår
Parti200620102014201820222026
S50,4 %49,3 %46,0 %38,9 %40,4 %36,1 %
M12,1 %16,8 %14,1 %14,4 %14,7 %15,5 %
SD1,7 %3,6 %10,5 %13,8 %18,2 %16,7 %
KD9,3 %8,1 %7,2 %9,7 %10,3 %12,0 %
V7,3 %8,6 %10,3 %9,5 %5,3 %6,6 %
C8,7 %4,4 %4,1 %7,3 %5,2 %4,7 %
L6,0 %5,1 %3,7 %3,8 %2,9 %3,7 %
MP2,7 %3,3 %2,3 %1,4 %2,2 %3,3 %
Övr1,9 %0,6 %1,7 %1,2 %0,8 %1,4 %
Valdeltagande78,2 %82,6 %83,5 %84,5 %83,0 %82,4 %

Valdeltagande i Lycksele 2006–2026

Kommunen mot länet (Västerbotten).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Lycksele 2018

Så skiljer sig Lycksele från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 38,9 % i Lycksele mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 10,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +10,7
  • KD +3,3
  • V +1,4

Svagare än i riket

  • M −5,4
  • SD −3,7
  • MP −3,0
  • L −1,7

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Lycksele, från 10,5 % till 13,8 % (+3,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 46,0 % till 38,9 % (−7,1).

  • S −7,1
  • SD +3,3
  • C +3,2
  • KD +2,5
  • FI −1,0
  • V −0,9
  • MP −0,9
  • M +0,3

Valdeltagande i Lycksele

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 84,5 %, vilket är 2,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Lycksele på plats 256 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Lycksele är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,0 % i Lycksele till 87,8 % i Forsdala.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Södermalm (43,2 %) och sitt svagaste i Kattisavan (27,0 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lycksele är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 17,6 % i kommunvalet mot 9,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,0 procentenheter.

  • KD +8,0
  • SD −7,8
  • M +4,3
  • L +3,9
  • S −3,8
  • V −2,2
  • C −1,3

Största parti i Lycksele sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Lycksele i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Lycksele per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna36,1 %82,4 %
2022Socialdemokraterna40,4 %83,0 %
2018Socialdemokraterna38,9 %84,5 %
2014Socialdemokraterna46,0 %83,5 %
2010Socialdemokraterna49,3 %82,6 %
2006Socialdemokraterna50,4 %78,2 %

Valresultat per valdistrikt i Lycksele 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Lycksele. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Lycksele, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BjörkseleS36,6 %S33,7 %82,7 %
ForsdalaS38,2 %S33,5 %87,8 %
KattisavanS27,0 %KD27,8 %82,4 %
KnaftenS34,4 %S28,9 %80,9 %
LyckseleS41,0 %S38,6 %78,0 %
NorrmalmS38,1 %S33,6 %85,6 %
SödermalmS43,2 %S40,8 %78,4 %
VillarydS41,9 %S37,2 %81,1 %

Utforska valdistrikten i Lycksele på kartan

Fler kommuner i Västerbottens län

Hela valresultatet för Västerbottens län 2018 · Alla kommuner 2018