Valresultat Åsele 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Åsele med 40,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,6 %). Valdeltagandet var 85,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Åsele ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 2 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,4 %
- Röstberättigade
- 2 138
- Avgivna röster
- 1 825
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2018 i Åsele
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 727 | 40,3 % |
| CCenterpartiet | 301 | 16,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 280 | 15,5 % |
| MModeraterna | 157 | 8,7 % |
| VVänsterpartiet | 156 | 8,6 % |
| KDKristdemokraterna | 86 | 4,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 48 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 20 | 1,1 % |
| Övriga partier | 30 | 1,7 % |
Landstingsvalet 2018 i Åsele
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 634 | 35,0 % |
| CCenterpartiet | 466 | 25,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 166 | 9,2 % |
| VVänsterpartiet | 156 | 8,6 % |
| MModeraterna | 156 | 8,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 119 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 85 | 4,7 % |
| Övriga partier | 30 | 1,7 % |
Kommunvalet 2018 i Åsele
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 683 | 37,6 % |
| CCenterpartiet | 517 | 28,5 % |
| ÅSPÅSP | 306 | 16,9 % |
| VVänsterpartiet | 124 | 6,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 60 | 3,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 44 | 2,4 % |
| KDKristdemokraterna | 35 | 1,9 % |
| MModeraterna | 26 | 1,4 % |
| Övriga partier | 20 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Åsele 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Åsele i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har C gjort (+6,1 procentenheter).
- S
- C
- SD
- M
- V
- KD
- L
- Övr
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 50,8 % | 51,2 % | 44,8 % | 40,3 % | 37,7 % | 32,7 % |
| C | 16,2 % | 9,6 % | 10,6 % | 16,7 % | 10,0 % | 8,3 % |
| SD | 1,7 % | 3,9 % | 10,9 % | 15,5 % | 22,4 % | 22,2 % |
| M | 9,8 % | 13,6 % | 11,7 % | 8,7 % | 12,9 % | 13,3 % |
| V | 7,0 % | 7,4 % | 9,1 % | 8,6 % | 5,4 % | 5,3 % |
| KD | 6,6 % | 5,4 % | 3,4 % | 4,8 % | 5,3 % | 8,7 % |
| L | 4,8 % | 5,8 % | 5,2 % | 2,7 % | 3,2 % | 4,6 % |
| Övr | 2,4 % | 1,1 % | 2,4 % | 1,7 % | 1,3 % | 2,6 % |
| MP | 0,9 % | 1,8 % | 1,9 % | 1,1 % | 1,7 % | 2,3 % |
| Valdeltagande | 77,6 % | 83,3 % | 84,9 % | 85,4 % | 82,0 % | 83,1 % |
Valdeltagande i Åsele 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Åsele 2018
Så skiljer sig Åsele från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 40,3 % i Åsele mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 12,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +12,0
- C +8,1
- V +0,6
Svagare än i riket
- M −11,1
- MP −3,3
- L −2,8
- SD −2,0
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Centerpartiet mest i Åsele, från 10,6 % till 16,7 % (+6,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 44,8 % till 40,3 % (−4,5).
- C +6,1
- SD +4,6
- S −4,5
- M −3,0
- L −2,5
- KD +1,3
- FI −1,1
- MP −0,8
Valdeltagande i Åsele
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 85,4 %, vilket är 1,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Åsele på plats 234 av landets 290 kommuner.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Åsele är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 2,4 % i kommunvalet mot 15,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,1 procentenheter.
- SD −13,1
- C +11,8
- M −7,3
- KD −2,8
- S −2,6
- V −1,8
Största parti i Åsele sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Åsele i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 83,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,7 % | 82,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 40,3 % | 85,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 44,8 % | 84,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 51,2 % | 83,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 50,8 % | 77,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Åsele 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 2 valdistrikten i Åsele. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Åsele C | S | 42,7 % | S | 42,0 % | 79,1 % |
| Åsele omland | S | 37,3 % | C | 35,3 % | 80,0 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2018 · Alla kommuner 2018