Valresultat Vännäs 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Vännäs med 34,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,6 %). Valdeltagandet var 86,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vännäs ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,6 %
- Röstberättigade
- 6 523
- Avgivna röster
- 5 650
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2018 i Vännäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 944 | 34,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 740 | 13,2 % |
| VVänsterpartiet | 737 | 13,1 % |
| CCenterpartiet | 733 | 13,1 % |
| MModeraterna | 714 | 12,7 % |
| KDKristdemokraterna | 338 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 173 | 3,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 158 | 2,8 % |
| Övriga partier | 78 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2018 i Vännäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 829 | 33,0 % |
| CCenterpartiet | 880 | 15,9 % |
| VVänsterpartiet | 777 | 14,0 % |
| MModeraterna | 660 | 11,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 463 | 8,3 % |
| KDKristdemokraterna | 447 | 8,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 260 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 186 | 3,4 % |
| Övriga partier | 47 | 0,8 % |
Kommunvalet 2018 i Vännäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 720 | 30,6 % |
| CCenterpartiet | 1 493 | 26,6 % |
| VVänsterpartiet | 722 | 12,8 % |
| MModeraterna | 531 | 9,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 405 | 7,2 % |
| KDKristdemokraterna | 326 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 229 | 4,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 169 | 3,0 % |
| Övriga partier | 26 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Vännäs 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vännäs i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−5,2 procentenheter).
- S
- SD
- V
- C
- M
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,7 % | 40,8 % | 39,8 % | 34,6 % | 36,6 % | 32,7 % |
| SD | 0,9 % | 2,6 % | 8,5 % | 13,2 % | 18,4 % | 16,1 % |
| V | 8,3 % | 10,4 % | 12,3 % | 13,1 % | 8,0 % | 8,7 % |
| C | 18,3 % | 11,3 % | 10,6 % | 13,1 % | 9,1 % | 8,3 % |
| M | 12,4 % | 18,3 % | 12,8 % | 12,7 % | 15,0 % | 16,1 % |
| KD | 6,9 % | 5,4 % | 4,7 % | 6,0 % | 4,9 % | 6,8 % |
| MP | 4,2 % | 5,0 % | 4,3 % | 3,1 % | 4,5 % | 5,5 % |
| L | 4,4 % | 5,3 % | 3,4 % | 2,8 % | 2,2 % | 3,7 % |
| Övr | 1,8 % | 0,9 % | 3,6 % | 1,4 % | 1,4 % | 2,2 % |
| Valdeltagande | 78,2 % | 84,6 % | 85,9 % | 86,6 % | 84,3 % | 84,0 % |
Valdeltagande i Vännäs 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vännäs 2018
Så skiljer sig Vännäs från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 12,7 % i Vännäs mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 7,1 procentenheter nedåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +6,4
- V +5,1
- C +4,4
Svagare än i riket
- M −7,1
- SD −4,4
- L −2,7
- MP −1,3
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Vännäs, från 8,5 % till 13,2 % (+4,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 39,8 % till 34,6 % (−5,2).
- S −5,2
- SD +4,7
- C +2,4
- FI −2,2
- KD +1,3
- MP −1,2
- V +0,8
- L −0,6
Valdeltagande i Vännäs
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,6 %, vilket är 0,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Vännäs på plats 186 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vännäs är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,4 % i Vännäs C till 86,5 % i Östra byaområdet.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vännäs C (39,2 %) och sitt svagaste i Östra byaområdet (28,5 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vännäs är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 26,6 % i kommunvalet mot 13,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,5 procentenheter.
- C +13,5
- SD −6,0
- S −4,0
- M −3,3
- MP +1,0
- V −0,3
- KD −0,2
Största parti i Vännäs sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vännäs i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 84,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,6 % | 84,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 86,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,8 % | 85,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 40,8 % | 84,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,7 % | 78,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Vännäs 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Vännäs. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Vännäs C | S | 39,2 % | S | 35,9 % | 80,4 % |
| Vännäs S | S | 34,5 % | S | 32,4 % | 82,8 % |
| Vännäs V | S | 34,5 % | C | 32,0 % | 82,7 % |
| Vännäsby | S | 35,4 % | S | 29,0 % | 86,1 % |
| Östra byaområdet | S | 28,5 % | C | 32,8 % | 86,5 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2018 · Alla kommuner 2018