Valresultat Vännäs 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Vännäs med 40,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,0 %). Valdeltagandet var 84,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vännäs ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Vännäs på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,6 %
Röstberättigade
6 484
Avgivna röster
5 487
Län
Västerbottens län

Riksdagsvalet 2010 i Vännäs

Riksdagsvalet 2010 i Vännäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 21740,8 %
MModeraterna99318,3 %
CCenterpartiet61411,3 %
VVänsterpartiet56310,4 %
KDKristdemokraterna2965,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2865,3 %
MPMiljöpartiet de gröna2725,0 %
SDSverigedemokraterna1422,6 %
Övriga partier510,9 %

Landstingsvalet 2010 i Vännäs

Landstingsvalet 2010 i Vännäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 28543,4 %
MModeraterna75614,4 %
CCenterpartiet65712,5 %
VVänsterpartiet5149,8 %
KDKristdemokraterna3486,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3366,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2314,4 %
SDSverigedemokraterna931,8 %
Övriga partier390,7 %

Kommunvalet 2010 i Vännäs

Kommunvalet 2010 i Vännäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 24242,0 %
CCenterpartiet93417,5 %
MModeraterna69413,0 %
VVänsterpartiet54910,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3155,9 %
KDKristdemokraterna2885,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2464,6 %
SDSverigedemokraterna661,2 %
Övriga partier100,2 %

Partiernas utveckling i Vännäs 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Vännäs i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har C gjort (−7,0 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • V
  • KD
  • L
  • MP
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Vännäs per valår
Parti200620102014201820222026
S42,7 %40,8 %39,8 %34,6 %36,6 %32,7 %
M12,4 %18,3 %12,8 %12,7 %15,0 %16,1 %
C18,3 %11,3 %10,6 %13,1 %9,1 %8,3 %
V8,3 %10,4 %12,3 %13,1 %8,0 %8,7 %
KD6,9 %5,4 %4,7 %6,0 %4,9 %6,8 %
L4,4 %5,3 %3,4 %2,8 %2,2 %3,7 %
MP4,2 %5,0 %4,3 %3,1 %4,5 %5,5 %
SD0,9 %2,6 %8,5 %13,2 %18,4 %16,1 %
Övr1,8 %0,9 %3,6 %1,4 %1,4 %2,2 %
Valdeltagande78,2 %84,6 %85,9 %86,6 %84,3 %84,0 %

Valdeltagande i Vännäs 2006–2026

Kommunen mot länet (Västerbotten).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Vännäs 2010

Så skiljer sig Vännäs från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 18,3 % i Vännäs mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 11,8 procentenheter nedåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +10,1
  • V +4,8
  • C +4,7

Svagare än i riket

  • M −11,8
  • SD −3,1
  • MP −2,3
  • FP −1,8

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Vännäs, från 12,4 % till 18,3 % (+5,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 18,3 % till 11,3 % (−7,0).

  • C −7,0
  • M +5,9
  • V +2,0
  • S −1,9
  • SD +1,7
  • KD −1,4
  • FP +0,8
  • MP +0,8

Valdeltagande i Vännäs

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,6 %, vilket är 0,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Vännäs på plats 138 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Vännäs är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,2 % i Vännäs C till 88,6 % i Östra byaområdet.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vännäs C (46,0 %) och sitt svagaste i Östra byaområdet (27,6 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vännäs är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 17,5 % i kommunvalet mot 11,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,2 procentenheter.

  • C +6,2
  • M −5,3
  • S +1,2
  • FP +0,6
  • MP −0,4
  • V −0,1
  • KD −0,1

Största parti i Vännäs sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Vännäs i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Vännäs per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,7 %84,0 %
2022Socialdemokraterna36,6 %84,3 %
2018Socialdemokraterna34,6 %86,6 %
2014Socialdemokraterna39,8 %85,9 %
2010Socialdemokraterna40,8 %84,6 %
2006Socialdemokraterna42,7 %78,2 %

Valresultat per valdistrikt i Vännäs 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Vännäs. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Vännäs, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Vännäs CS46,0 %S47,2 %77,2 %
Vännäs SS45,5 %S45,0 %81,5 %
Vännäs VS40,0 %S41,6 %81,6 %
VännäsbyS40,9 %S41,6 %84,3 %
Östra byaområdetS27,6 %S31,2 %88,6 %

Utforska valdistrikten i Vännäs på kartan

Fler kommuner i Västerbottens län

Hela valresultatet för Västerbottens län 2010 · Alla kommuner 2010